Prawdziwki marynowane – sprawdzony przepis

Wraz z nadejściem jesieni, rozpoczyna się sezon na grzyby. Ten niezwykle smaczny dar lasu jada się na surowo, smażony, duszony, panierowany, a niejednokrotnie trafia również do słoika z przetworami. Marynowane grzyby to doskonały dodatek do mięs, sałatek, sosów i wypieków. W jaki sposób przygotować pyszne, esencjonalne grzyby marynowane w occie? Z przyjemnością podzielimy się z Tobą najlepszymi metodami.
Prawdziwki marynowane – najszlachetniejsze z grzybów zamknięte w słoiku
Prawdziwki, inaczej borowiki szlachetne, to jeden z najlepszych rodzajów grzybów do przetworów. Do marynowania najlepiej wybierać grzyby o małej wielkości i nienaruszonej strukturze. Zanim przejdziemy do marynowania, grzyby należy przygotować i pozbyć się zanieczyszczeń.
Zebrane w lesie grzyby nieco brudzą ręce, dlatego warto jest nałożyć do ich obrabiania rękawice. Grzyby oczyszczamy z ziemi, płuczemy, gotujemy i dopiero wtedy możemy brać się do ich marynowania. Prawdziwki marynowane będą doskonałym dodatkiem do obiadów i kolacji, ale równie smaczne będą podane w charakterze tapasu czy zakąski. Jak zrobić prawdziwki marynowane? Przepis znajdziesz w kolejnym akapicie.
Marynowanie prawdziwków – przepis
Przepis na marynowanie prawdziwków jest niezwykle prosty. Do przyrządzenia pysznych, marynowanych prawdziwków przygotuj:
- 1,5 kg prawdziwków
- 1,8 l wody
- 300 ml octu
- 20 g cukru
- 30 g soli
- 3 liście laurowe
- 6 ziarenek ziela angielskiego
- Garnek
- Nóż (lub obieraczka)
- Rękawiczki
- Słoiki
Przygotowanie:
Grzyby najpierw trzeba oczyścić z zanieczyszczeń, a następnie dokładnie wypłukać. Kolejnym krokiem jest obcięcie trzonu grzybów (tak zwanej nogi) – możesz to zrobić z użyciem noża, ale jeśli masz ochotę na marynowanie ich w całości, trzon obierz. Gdy prawdziwki są już oporządzone, rozpocznij obgotowanie ich w garnku z wrzątkiem z dodatkiem soli i octu (na 1 l wody dodaj 1 łyżkę soli oraz 20 ml octu). Gotuj je przez 5 minut, a następnie odcedź. Przełóż grzyby do słoików (zakrywając ¾ pojemności słoika). Kolejnym krokiem jest przygotowanie marynaty – wlej do garnka ok. 800 ml wody i dodaj do niej cukier, liść laurowy, ziele i gotuj przez 5 minut. Po upływie 5 minut dodaj 280 ml octu i gotuj przez kilka minut. Gorącą marynatą zalewamy grzyby i zakręcamy słoiki. Na sam koniec odwracamy je do góry dnem i gotowe!
Borowiki marynowane – przepis z dodatkiem marchewki
Masz ochotę na przyrządzenie mniej klasycznych grzybów z dodatkiem warzyw? Wypróbuj nasz przepis na prawdziwki marynowane z dodatkiem marchewki. Słodkie, okopowe warzywo doda grzybom nieco delikatności. Do przygotowania prawdziwków marynowanych z naszego sprawdzonego przepisu potrzebujesz:
- 1,2 kg borowików
- 1 szklankę octu
- 1,2 l wody
- 1 łyżkę cukru
- 6 liści laurowych
- 2 duże marchewki
- 2 łyżki soli
- 6 ziarenek ziela angielskiego
- Garnek
- Nóż
- Deska
- Słoiki
Przygotowanie:
Grzyby oczyść i odetnij trzon. Wypłucz je dokładnie i obgotuj w osolonej wodzie. Odcedź i przełóż do słoików. Marchewkę obierz i pokój na cienkie plastry. Zagotuj wodę i wrzuć do niej marchewkę. Dopraw solą, octem, zielem i liśćmi laurowymi. Gotuj ok. 15 minut i przelej do słoików.
Zagotować zalewę, do gorącej wrzucić ugotowane grzybki, doprowadzić do wrzenia. Naczynia zakręć i odstaw dnem do góry. Ten przepis na borowiki marynowane z pewnością przypadnie Ci do gustu!
Zalewa na prawdziwki marynowane
Zalewa, tudzież marynata, do prawdziwków marynowanych pozwoli Ci wydobyć ich smak. Każdy przygotowuje ją na swój własny sposób i ma różne przepisy, my również mamy własny przepis na zalewę do borowików marynowanych. Żeby stworzyć pyszną marynatę, potrzebujesz ocet, wodę, sól cukier, ziele angielskie, liście laurowe, gorczycę oraz garnek.
W garnku zagotuj wodę i wrzuć do niej sól, cukier, ziele, liście i gorczycę. Gdy doprowadzisz płyn do wrzenia, wlej do niego ocet i pozwól gotować się przez kilkanaście minut. Taką zalewą zalej grzybki zapakowane do słoików.
Marynowane prawdziwki – z czym?
Ciekawe przepisy na prawdziwki marynowane często zawierają dodatkowe składniki takie jak cebula, marchewka, gruszka, a nawet czosnek. Marynowane prawdziwki w occie znakomicie komponują się z warzywami okopowymi, gorczycą, a nawet winem. Spróbuj bawić się smakiem i dodawać różne składniki. Gotowy przepis na marynowane prawdziwki z cebulą wzbogać odrobiną octu winnego, a do grzybków marchewką sypnij trochę gorczycy. Grzyby bardzo wdzięcznie przyjmują wszystkie przyprawy i lubią eksperymenty.
Czytaj także:
Jak oczyścić grzyby i w czym je przechowywać?
Zupa grzybowa z mrożonych grzybów – jak ją przygotować?
3 pyszne przepisy na potrawy z grzybów leśnych!
Apetyczne inspiracje – dania z grzybów
Warto przeczytać

Jajka faszerowane pieczarkami - wielkanocny hit!
Jajka faszerowane pieczarkami to niezwykle aromatyczna propozycja, która świetnie sprawdzi się jako element menu wielkanocnego, ale również jako przekąska na różne okazje. Delikatne pieczarki podsmażone z cebulką i doprawione do perfekcji tworzą pyszne nadzienie, które idealnie komponuje się z kremowym żółtkiem. Sprawdź nasz sposób!
czytaj więcej
Jajka faszerowane - pomysły na jajka nie tylko na Wielkanoc
Jajka faszerowane to przekąska, która doskonale sprawdza się nie tylko na wielkanocnym stole, ale także na rodzinnych przyjęciach, spotkaniach ze znajomymi czy podczas codziennego śniadania. Ich największą zaletą jest ogromna różnorodność – można przygotować je na wiele sposobów, łącząc ulubione składniki i dopasowując smak do okazji. Poznaj nasze pomysły na faszerowane jajka!
czytaj więcej
Jak zrobić mazurek pomarańczowy?
Czy jest coś lepszego niż aromatyczny, cytrusowy wypiek na wielkanocnym stole? Mazurek pomarańczowy to rewelacyjna propozycja dla wszystkich fanów słodkości z nutą cytrusów. W naszym przepisie wykorzystujemy całe pomarańcze, które nadają ciastu wyjątkowego smaku i zapachu. Spróbuj zrobić ten pyszny mazurek wraz z nami!
czytaj więcej
Mazurek czekoladowy - poznaj przepis na mazurka w tradycyjnym wydaniu!
Mazurek czekoladowy to jedna z najbardziej klasycznych wersji tego wypieku. Kruchy i słodki mazurek z naszego przepisu zawróci w głowie wszystkim domownikom. Sprawdź, jak przygotować to wyjątkowe ciasto!
czytaj więcej
Mazurek pistacjowy - jak zrobić najmodniejszy mazurek z pistacjami?
Mazurek pistacjowy to połączenie tradycji z nutą nowoczesności — idealny wybór dla miłośników orzechowych smaków. Pistacje, które w ostatnich latach stały się niezwykle modne w cukiernictwie, doskonale podkręcają smak kruchego ciasta. Jeśli szukasz pomysłu na oryginalny świąteczny wypiek, koniecznie wypróbuj nasz przepis na mazurek pistacjowy!
czytaj więcej
Mazurek kajmakowy - pyszne ciasto na Wielkanoc
Mazurek kajmakowy to ciasto, które zachwyca swoją kruchą bazą i aksamitnym, słodkim nadzieniem oraz kojarzy się głównie z Wielkanocą. Choć jego przygotowanie może wydawać się skomplikowane, to w rzeczywistości nie jest aż tak trudne. Jak dokładnie robi się takiego mazurka? Tego dowiesz się z poniższego artykułu!
czytaj więcej
Babka cytrynowa - niezawodny przepis na Wielkanoc
Któż z nas nie kocha zapachu świeżo upieczonej babki cytrynowej rozchodzącego się po domu w wielkanocny poranek? To właśnie ten aromat sprawia, że święta nabierają wyjątkowego charakteru i przypominają nam o rodzinnych tradycjach. Jak zrobić cytrynową babkę na Wielkanoc (i nie tylko)?
czytaj więcej
Keks bezglutenowy. Pokazujemy, jak zrobić keks bez pszenicy
Marzysz o pysznym, wilgotnym cieście, ale musisz unikać glutenu? Nie ma sprawy! Dziś pokażemy Ci, jak przygotować przepyszny keks bezglutenowy, który swoim smakiem dorówna tradycyjnej wersji. Przepis przyda się na Wielkanoc oraz na co dzień. No to do dzieła!
czytaj więcej
Keks z jabłkami - jak go zrobić?
Każdy z nas czasem marzy o aromacie świeżo upieczonego ciasta, który wypełnia cały dom. Keks z jabłkami to właśnie jeden z tych wypieków, które potrafią stworzyć taką magiczną atmosferę. To połączenie klasycznego keksu z soczystymi owocami ma w sobie coś naprawdę wyjątkowego!
czytaj więcej