Carpaccio z buraka. Pomysł na pyszną i zdrową przystawkę

Przepis na bezmięsne carpaccio z burakiem w roli głównej – wegetariańska alternatywa
Carpaccio z buraków czerwonych to smaczna alternatywa dla tradycyjnego carpaccio, która od kilku lat utrzymuje się na wyżynach popularności. Większość restauracji oferujących wersję mięsną serwuje także carpaccio z buraka gotowanego dla wegetarian. Nie wiadomo, kto wpadł na pomysł zmodyfikowania mięsnej wersji, nie ma też jasno określonego sposobu ani receptury na ten buraczany przysmak, a każdy szef kuchni przyrządza go wedle swojego pomysłu.
Wiadomo jednak, że przystawka ta jest pełna wartości odżywczych. W burakach kryje się wiele witamin i minerałów, w tym wzmacniająca odporność betalaina. Burak zawiera olbrzymią dawkę witaminy C, a także witaminę K, A, B6 i inne z tej grupy. Z uwagi na wysoką zawartość kwasu foliowego klasyczne carpaccio z buraka polecane jest kobietom w ciąży. Obecne w burakach azotany pomagają obniżać ciśnienie krwi. Na to danie powinny natomiast uważać osoby z cukrzycą, ponieważ buraki mają wysoki indeks glikemiczny.
Do przyrządzania carpaccio z buraków niezbędne będą buraki – wybieraj te młodsze, które nie mają aż tak ziemistego posmaku. W sklepach możesz dostać także buraki żółte, pomarańczowe oraz odmianę Chioggia z fantazyjnym wzorem, które z pewnością dodadzą daniu kolorytu, tworząc jednocześnie ciekawą kompozycję smakową. Niezbędne okażą się także takie akcesoria kuchenne jak ostry nóż oraz deska do krojenia (a najlepiej dwie, ponieważ burak farbuje). Zgromadziłeś już wszystkie potrzebne składniki? Pora, żebyś poznał nasz przepis na carpaccio z buraka.
Jak przygotować carpaccio z buraka? Składniki i wykonanie
Jak zrobić wykwintne carpaccio z buraka, które będzie smakowało równie dobrze, jak to w restauracji? Z przyjemnością podzielimy się z Tobą przepisem na carpaccio z buraka z serem feta i słonecznikiem, które możesz wzbogacić o kilka innych składników. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jakie dodatki pasują do carpaccio z buraka, koniecznie przeczytaj ten akapit do końca.
Do przygotowania carpaccio z buraka z fetą i pestkami słonecznika będą Ci potrzebne:
- 2 duże buraki,
- 150 g sera feta,
- garść nasion słonecznika,
- 10 ml soku z cytryny,
- 30 ml oliwy z oliwek,
- świeżo mielony pieprz,
- sól morska z przyprawnika,
- półmisek,
- nóż,
- 2 deski do krojenia.
Przygotowanie:
Buraki starannie owiń folią aluminiową, a następnie upiecz w piekarniku nastawionym na 180 stopni. Żeby warzywo nie wyschło, możesz włożyć do piekarnika miskę z wodą. Po upieczeniu obierz buraki i ostudź je, a następnie pokrój na cienkie plastry. Każdy plaster ułóż na półmisku, tak, aby plastry lekko na siebie nachodziły. Przygotuj sos z soku z cytryny, oliwy, soli oraz pieprzu i solidnie oblej nim buraki. Na sam koniec pokrój na osobnej desce ser feta i umieść na burakach. Całość posyp garścią nasion słonecznika.
Co jeszcze pasuje do carpaccio z buraka? Bardzo często carpaccio z buraka serwuje się z fetą i rukolą. Słona feta idealnie zbalansuje ziemistość buraka, a rukola doda daniu wyrazistości. Czy jest jakaś inna odsłona tego dania? Oczywiście! Spróbuj przygotować carpaccio z buraka i gruszki, a ser feta zamienić na kozi. Do buraka z gruszką i serem kozim znakomicie pasują orzechy włoskie oraz pistacje. Jeśli chcesz nadać daniu wyjątkowego aromatu, upraż orzechy na suchej patelni przed dodaniem ich do carpaccio. Gwarantujemy – ten smak jest nie do opisania!
Jak zrobić dobre carpaccio z buraka?
Przygotowanie dobrego carpaccio z buraka zaczyna się od wyboru odpowiednich buraków i ich starannego przygotowania. Można użyć do tego zarówno buraków gotowanych, jak i buraków pieczonych, w zależności od preferencji i możliwości. Upieczone buraki mają bardziej intensywny, słodkawy smak i głębszą barwę, natomiast te gotowane są delikatniejsze w smaku. Ważne jest, aby buraki były odpowiednio ugotowane lub upieczone – zbyt twarde będą trudne do pokrojenia na cienkie plasterki, a zbyt miękkie mogą się rozpadać.
Aby uzyskać idealne upieczone buraki do carpaccio, warto piec je w skórce, owinięte w folię aluminiową, w temperaturze około 180°C przez 45 minut do godziny, w zależności od wielkości. Skórka łatwo odejdzie po ostudzeniu, a buraki zachowają swoją soczystość i smak. Jeśli wolisz użyć buraków gotowanych, ugotuj je w całości, ze skórką, w osolonej wodzie, aż zmiękną. Chcesz żeby zachowały intensywną barwę? Pozostaw je do ostudzenia, a dopiero potem przejdź do ich obierania – dzięki temu zachowają intensywny kolor oraz soczystość.
Podczas przygotowywania carpaccio, buraki należy pokroić na jak najcieńsze plastry, najlepiej używając mandoliny, dzięki czemu uzyskasz równe, delikatne kawałki buraków. Plastry muszą być bardzo cienkie, bo inaczej carpaccio może stracić na lekkości i finezji. Przy serwowaniu warto polać plastry buraka odrobiną oliwy z oliwek, octem balsamicznym i posypać solą morską oraz świeżo zmielonym pieprzem. Dodatki takie jak rukola, ser kozi czy orzechy włoskie doskonale uzupełnią smak buraka, tworząc wyśmienitą kompozycję smakową.
Sos do carpaccio z buraczków – nieodłączny składnik dania
Carpaccio z buraka – jaki sos pasuje do tej potrawy? Klasyczne carpaccio (zarówno mięsne, jak i z buraczków) serwuje się z sosem cytrynowym na bazie oliwy z oliwek, ale równie dobrze smakować może z innymi dressingami. Sos do carpaccio z buraka można przygotować na bazie miodu, musztardy, jogurtu, ziół, a także sosu balsamicznego.
Carpaccio z buraka z sosem balsamicznym to sposób na wydobycie słodyczy z buraczanych plastrów. Sos balsamiczny ma bardzo intensywny smak, dlatego nie powinno się przesadzać z jego używaniem. Zbyt duża ilość zamaskuje smak buraka, zamiast podkreślić jego smak.
Carpaccio z buraka z sosem miodowo-musztardowym z pewnością przypadnie do gustu fanom słodko-pikantnych potraw. Jeśli chcesz odrobinę pokombinować i skupić się na przełamaniu smaków, postaw na sos jogurtowo-ziołowy z dodatkiem czosnku. Dressing do carpaccio z buraka można przygotować w zasadzie ze wszystkiego! Odważ się i wymyśl swój własny sos do tego pysznego, wykwintnego dania.
Z czym się je carpaccio z buraka?
Carpaccio z buraków to danie, które można serwować na wiele różnych sposobów, w zależności od okazji i gustu. Klasyczne połączenie buraków z kozim serem i rukolą to tylko początek. Do tego zestawu można dodać także prażone orzechy, np. orzechy włoskie czy pistacje, które dodają chrupkości i podkreślają słodkość buraków. Taki zestaw idealnie komponuje się z delikatnym dressingiem z oliwy z oliwek i octu balsamicznego, który nadaje potrawie kwaśnego posmaku, przełamując słodycz buraków.
Carpaccio z buraków doskonale smakuje również z wykwintnymi sosami, które podkreślają jego wyjątkowy smak. Przykładem może być sos z cytrusów, przygotowany na bazie soku z pomarańczy, limonki i miodu, który dodaje daniu świeżości i lekkości. Inny ciekawy pomysł to sos z gorgonzoli. Składniki sosu nadają całej kompozycji kremowej konsystencji i intensywnego, wyrazistego smaku. Carpaccio można także posypać płatkami parmezanu lub koziego twarogu, które delikatnie rozpuszczają się na burakach, tworząc wyjątkową kompozycję.
Podając carpaccio z buraków, warto pomyśleć o dodatkach w postaci pieczywa. Chrupiąca bagietka, grzanki lub pita mogą być doskonałym uzupełnieniem, szczególnie jeśli carpaccio serwowane jest jako przystawka. Pieczywo nie tylko dodaje daniu tekstury, ale również świetnie absorbuje sosy, podkreślając smak każdego kęsa. Można również serwować carpaccio na liściach szpinaku lub roszponki, które dodadzą daniu lekkości i orzeźwiającego charakteru czyniąc je idealnym wyborem zarówno na elegancką kolację, jak i na codzienny, zdrowy posiłek.
Czytaj także:
Klasyczne carpaccio wołowe. Jak przygotować?
Finger food – przepisy na szybkie przekąski
13 szybkich przekąsek na Sylwestra do zrobienia w mniej niż 30 minut!
Warto przeczytać

Jajka faszerowane pieczarkami - wielkanocny hit!
Jajka faszerowane pieczarkami to niezwykle aromatyczna propozycja, która świetnie sprawdzi się jako element menu wielkanocnego, ale również jako przekąska na różne okazje. Delikatne pieczarki podsmażone z cebulką i doprawione do perfekcji tworzą pyszne nadzienie, które idealnie komponuje się z kremowym żółtkiem. Sprawdź nasz sposób!
czytaj więcej
Jajka faszerowane - pomysły na jajka nie tylko na Wielkanoc
Jajka faszerowane to przekąska, która doskonale sprawdza się nie tylko na wielkanocnym stole, ale także na rodzinnych przyjęciach, spotkaniach ze znajomymi czy podczas codziennego śniadania. Ich największą zaletą jest ogromna różnorodność – można przygotować je na wiele sposobów, łącząc ulubione składniki i dopasowując smak do okazji. Poznaj nasze pomysły na faszerowane jajka!
czytaj więcej
Jak zrobić mazurek pomarańczowy?
Czy jest coś lepszego niż aromatyczny, cytrusowy wypiek na wielkanocnym stole? Mazurek pomarańczowy to rewelacyjna propozycja dla wszystkich fanów słodkości z nutą cytrusów. W naszym przepisie wykorzystujemy całe pomarańcze, które nadają ciastu wyjątkowego smaku i zapachu. Spróbuj zrobić ten pyszny mazurek wraz z nami!
czytaj więcej
Mazurek czekoladowy - poznaj przepis na mazurka w tradycyjnym wydaniu!
Mazurek czekoladowy to jedna z najbardziej klasycznych wersji tego wypieku. Kruchy i słodki mazurek z naszego przepisu zawróci w głowie wszystkim domownikom. Sprawdź, jak przygotować to wyjątkowe ciasto!
czytaj więcej
Mazurek pistacjowy - jak zrobić najmodniejszy mazurek z pistacjami?
Mazurek pistacjowy to połączenie tradycji z nutą nowoczesności — idealny wybór dla miłośników orzechowych smaków. Pistacje, które w ostatnich latach stały się niezwykle modne w cukiernictwie, doskonale podkręcają smak kruchego ciasta. Jeśli szukasz pomysłu na oryginalny świąteczny wypiek, koniecznie wypróbuj nasz przepis na mazurek pistacjowy!
czytaj więcej
Mazurek kajmakowy - pyszne ciasto na Wielkanoc
Mazurek kajmakowy to ciasto, które zachwyca swoją kruchą bazą i aksamitnym, słodkim nadzieniem oraz kojarzy się głównie z Wielkanocą. Choć jego przygotowanie może wydawać się skomplikowane, to w rzeczywistości nie jest aż tak trudne. Jak dokładnie robi się takiego mazurka? Tego dowiesz się z poniższego artykułu!
czytaj więcej
Babka cytrynowa - niezawodny przepis na Wielkanoc
Któż z nas nie kocha zapachu świeżo upieczonej babki cytrynowej rozchodzącego się po domu w wielkanocny poranek? To właśnie ten aromat sprawia, że święta nabierają wyjątkowego charakteru i przypominają nam o rodzinnych tradycjach. Jak zrobić cytrynową babkę na Wielkanoc (i nie tylko)?
czytaj więcej
Keks bezglutenowy. Pokazujemy, jak zrobić keks bez pszenicy
Marzysz o pysznym, wilgotnym cieście, ale musisz unikać glutenu? Nie ma sprawy! Dziś pokażemy Ci, jak przygotować przepyszny keks bezglutenowy, który swoim smakiem dorówna tradycyjnej wersji. Przepis przyda się na Wielkanoc oraz na co dzień. No to do dzieła!
czytaj więcej
Keks z jabłkami - jak go zrobić?
Każdy z nas czasem marzy o aromacie świeżo upieczonego ciasta, który wypełnia cały dom. Keks z jabłkami to właśnie jeden z tych wypieków, które potrafią stworzyć taką magiczną atmosferę. To połączenie klasycznego keksu z soczystymi owocami ma w sobie coś naprawdę wyjątkowego!
czytaj więcej