Klasyczne carpaccio wołowe. Jak przygotować?

Porady 1.06.2023

Przepis na carpaccio wołowe – w czym tkwi sekret tego dania?

Wykwintne, esencjonalne carpaccio wołowe to danie często zamawiane w ekskluzywnych restauracjach. Oryginalne carpaccio przyrządza się z polędwicy wołowej, chociaż można obecnie spotkać wersje carpaccio z łososia lub buraka zamiast wołowiny. Klasyczne carpaccio wołowe powstało w jednej z weneckich restauracji o nazwie Harry’s Bar, a jej autorstwo przypisuje się włoskiemu szefowi kuchni Giuseppe Ciprianiemu. 

Carpaccio wołowe – co to tak naprawdę jest? Danie to powstaje z wysokiej jakości polędwicy wołowej, pokrojonej na idealnie cienkie plastry. Pozornie banalna w przygotowaniu potrawa potrafi wprawić w zakłopotanie znakomitych kucharzy. Sekret przyrządzenia idealnego carpaccio tkwi w odpowiedniej temperaturze mięsa, dzięki której uzyskuje się precyzyjne cięcia. 

Oryginalne carpaccio di manzo serwuje się jako przystawkę. Towarzyszy jej parmezan, oliwa z pierwszego tłoczenia, sok z cytryny i świeżo zmielony pieprz oraz sól gruboziarnista prosto z przyprawnika, ale często przepis ten ulega modyfikacji, nie zawsze na korzyść. 

Aby przygotować pyszne, zbliżone do oryginału carpaccio wołowe potrzebne będą podstawowe akcesoria kuchenne takie jak ostry nóż i deska do krojenia, wprawna ręka oraz dobry przepis. Chcesz poznać sposób na idealne carpaccio z wołowiny? Znajdziesz go w kolejnych akapitach.

Przygotowanie klasycznego carpaccio wołowego – garść niezbędnych informacji

Jak zrobić carpaccio wołowe? Żeby przygotować znakomite wołowe carpaccio, należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach, które wpływają na proces przygotowywania oraz finalny smak dania. Zanim przystąpisz do przyrządzania, musisz rzecz jasna udać się na zakupy. Wybierając produkty na swoje carpaccio, zwróć uwagę na samo mięso, które powinno pochodzić od zaufanego dostawcy, gdyż smak i aromat tego dania jest uzależniony od jakości i świeżości polędwicy wołowej. 

Przyrządzając carpaccio, postaraj się zachować bezwzględną czystość i higienę podczas obróbki. Mięso powinno być krojone na innej desce aniżeli reszta składników i od razu przełożone na półmisek lub talerz. W ten sposób unikniesz zanieczyszczenia polędwicy innymi składnikami, które mogą zmienić jej smak, aromat, a nawet strukturę.

Poza idealnym pokrojeniem mięsa kluczowy dla smaku carpaccio jest sam sos, który nadaje daniu delikatnej kwasowości. Oryginalna receptura sosu zawiera oliwę z oliwek, sok z cytryny, sól morską oraz świeżo mielony czarny pieprz. Niektórzy dodają do niego także świeżo startą skórkę cytryny, by podkreślić wyrazisty smak mięsa. 

Na carpaccio często ląduje także oryginalny, włoski parmezan, który nadaje mięsu niesamowity, lekko słony i orzechowy posmak. Jeśli chcesz, żeby Twoje carpaccio smakowało jak we Włoszech, nie podmieniaj sera na inny. Użycie dziugasa, bursztynu, grana padano lub innego sera dojrzewającego zmieni smak potrawy. To danie to esencja włoskiej kuchni – minimalistycznej, w której króluje produkt wysokiej jakości. 

Przygotowanie idealnie cienkich plastrów wołowiny – sekret wyśmienitego carpaccio

Skoro wiesz już, jak w teorii zrobić carpaccio, czas na praktykę. Przygotowaliśmy dla Ciebie krótki poradnik, jak przygotować idealnie cienkie plastry wołowiny, które razem z aromatycznym sosem stworzą pyszne carpaccio. 

Składniki:

  • 200 g polędwicy wołowej,
  • 40 ml oliwy z oliwek,
  • czarny pieprz,
  • sól morska gruboziarnista,
  • sok z połowy cytryny,
  • 40 g parmezanu,
  • otarta skórka z cytryny.

Akcesoria:

  • młynek do pieprzu,
  • półmisek.

Przygotowanie:

Polędwicę celem schłodzenia wsadź do zamrażarki na 30 minut. Po wyjęciu oczyść mięso z błonek, a następnie pokrój ją ostrym nożem na jak najcieńsze plastry. Jeśli krojenie sprawia Ci problem, możesz kroić nieco grubsze plastry i rozbić je przy pomocy nadgarstka. Pokrojone plastry wołowiny ułóż na półmisku, tak aby delikatnie na siebie nachodziły. Gdy pokroisz całą polędwicę, przejdź do przygotowania sosu. Skrop mięso oliwą oraz sokiem z cytryny, posyp zmielonym pieprzem, solą, skórką z cytryny, a na sam koniec dodaj parmezanu i gotowe!

Jak podać carpaccio wołowe w stylowy sposób – zadbaj o wszystkie odczucia Twoich gości!

Zastanawiasz się, jak podać carpaccio wołowe? Najlepszym sposobem na serwowanie tego dania jest ułożenie go na ozdobnym talerzu w towarzystwie aromatycznego pieczywa, grzanek lub lekkiej sałatki. Z czym jeszcze można jeść carpaccio? Często serwuje się je z owocami takimi jak melon, brzoskwinia i winogrono, a także z orzechami.

Jak jeść carpaccio wołowe? Z racji serwowania na półmisku daniem tym można się podzielić lub zjeść samemu przy pomocy sztućców. Niektórzy preferują rozkoszowanie się carpaccio położonym na kawałku pieczywa. Próbuj i smakuj, a potem sam zdecyduj, z czym Twoje carpaccio smakuje najlepiej.

Czytaj także:

Carpaccio z buraka. Pomysł na pyszną i zdrową przystawkę

Wykwintne carpaccio z łososia

Finger food – przepisy na szybkie przekąski 

13 szybkich przekąsek na Sylwestra do zrobienia w mniej niż 30 minut!

Kuchnia włoska. Z czego słynie?

Kuchnia śródziemnomorska. Odkryj jej urok!