Co jest lepsze: czajnik elektryczny czy indukcyjny? A może na gaz?

Porady 3.01.2023

Czajnik to jeden z podstawowych akcesoriów kuchennych, a nierzadko również znaczący element wystroju kuchni. Używany codziennie, czasem kilkukrotnie, sprzęt powinien być trwały, energooszczędny, a zagotowanie wody na kawę czy herbatę nie powinno zajmować dużo czasu. Jeśli zastanawiasz się, jak wybrać czajnik dostosowany do Twoich potrzeb i na co zwrócić uwagę podczas zakupów, koniecznie zapoznaj się z poniższym artykułem.

Jaki czajnik jest najlepszy?

Nie istnieje jeden rodzaj czajnika, który można określić jako najlepszy. Zarówno czajnik na indukcję, ten na gaz, jak i wersje elektryczne mają swoje wady i zalety. Wybierając określony rodzaj urządzenia, należy kierować się własnymi upodobaniami i potrzebami, a także wyposażeniem kuchni. 

Obecnie wiele osób rezygnuje z tradycyjnych instalacji gazowych na rzecz kuchenek elektrycznych i płyt indukcyjnych, przez co pozornie wybór się zawęża. W rzeczywistości na rynku dostępnych jest tak wiele modeli o różnej mocy, budowie, designie i funkcjach, że aż można nabawić się bólu głowy. Jeśli zastanawiasz się, jaki czajnik kupić, to dobrze trafiłeś. Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka kryteriów, które ułatwią Ci podjęcie dobrej decyzji zakupowej.

Pierwszym czynnikiem do wzięcia pod uwagę jest konieczność dostosowania czajnika do typu posiadanej kuchenki oraz sama jego funkcjonalność. Czajnik na gaz nie zadziała na płycie indukcyjnej lub kuchence elektrycznej, ale niektóre z modeli czajników na indukcję bez problemu zagotują wodę na każdym rodzaju kuchenki.

Decydując się na zakup czajnika przeznaczonego na gaz czy indukcję, musisz liczyć się z tym, że przez czas gotowania jeden palnik jest wyłączony z użytku. Gdy gotujesz obiad dla kilkuosobowej rodziny, może stać się to problematyczne. Jak zaoszczędzić miejsce na palnikach i blacie kuchennym? Dobrym rozwiązaniem jest zakupienie na takie okazje czajnika elektrycznego o małej pojemności. Mały, poręczny sprzęt uratuje Cię w sytuacjach kryzysowych, a na dodatek zmieści się w każdej szafce.

Zastanawiając się nad tym, jaki czajnik wybrać, zwróć uwagę na jego pojemność. Jeśli w czajniku zdarza Ci się gotować wodę od święta, a na dodatek mieszkasz sam, najlepszym wyborem będzie zakup urządzenia o pojemności 0,7 litra. Taka pojemność czajnika wystarczy na przygotowanie ok. trzech kaw lub herbat. Na rynku znajdziesz tak małe urządzenia w zasadzie tylko wśród modeli elektrycznych. Najmniejsze czajniki indukcyjne mają pojemność 1 L, a wersje na gaz zaczynają się od 1,2 L.

Jeśli planujesz zakup czajnika do podgrzewania wody dla kilkuosobowej rodziny, wybierz czajnik o większej pojemności (1,5 lub 1,7 L). Gotowanie zbyt dużej ilości wody, której nie zużyjesz, jest niezbyt opłacalne finansowo. Dlatego pojemność urządzenia powinna odpowiadać faktycznemu zapotrzebowaniu na wrzątek. Kupowanie dużego czajnika dla jednej osoby to nie tylko marnotrawstwo pieniędzy, ale również czasu przeznaczonego na gotowanie wody. Chcąc oszczędzić jedno i drugie, postaw na dobrej jakości czajnik elektryczny.

Kolejną kwestią wartą rozważenia jest bezpieczeństwo użytkowania. Nowoczesne czajniki elektryczne i indukcyjne mają odpowiednie zabezpieczenia, chroniące przed oparzeniami. Część z nowszych modeli ma również zabezpieczenie przed gotowaniem bez wody. Wybierając czajnik na indukcję lub gaz, zwróć uwagę na montaż gwizdka. Czajnik z gwizdkiem na zawiasach pozwoli Ci uniknąć oparzenia parą wodną. Dobry czajnik powinien być wykonany z solidnych materiałów i posiadać nienagrzewające się rączki.

A skoro już jesteśmy przy materiałach – każdy z modeli czajników zbudowany jest w odmienny sposób. Najbardziej uniwersalnymi spośród dostępnych rodzajów czajników, są te na indukcję. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jaki czajnik na indukcję będzie lepszą inwestycją – emaliowany czy ze stali nierdzewnej – koniecznie przeczytaj kolejny akapit.

Jaki czajnik lepszy – emaliowany czy ze stali nierdzewnej?

Jaki czajnik kupić na gaz lub indukcję – ze stali nierdzewnej czy emaliowany? Czajnik ze stali nierdzewnej jest niezwykle trwały i odporny na uszkodzenia, a przy okazji nieszkodliwy dla Twojego organizmu.

Z uwagi na bezpieczeństwo i odporność na intensywną eksploatację urządzenia i akcesoria kuchenne ze stali szlachetnej są używane także w kuchniach profesjonalnych.

Takie urządzenie ma jednak małą wadę – dobrej jakości stal nierdzewna nie należy do najtańszych surowców, dlatego warto rozważyć jego zakup w ramach długoterminowej inwestycji. 

Czajniki emaliowane ze stali są zdecydowanie tańsze w produkcji, gdyż powłoką z włókna szklanego można pokryć praktycznie każdy rodzaj stali. Decydując się na czajnik emaliowany, koniecznie sprawdź, czy jego wnętrze również zostało pokryte emalią. Czysta stal bądź aluminium nie powinny mieć kontaktu z żywnością i wysoką temperaturą, ponieważ w trakcie gotowania wody mogą wytrącać się szkodliwe substancje.

Wybierając czajnik pokryty emalią, zwróć również uwagę na średnicę jego dna. Dno czajnika powinno odpowiadać średnicy palnika na kuchence gazowej, inaczej czajnik może się zabrudzić lub przypalić. Z uwagi na ten problem, zdecydowanie bardziej polecamy zakup takiego czajnika na indukcję niż na kuchenkę gazową. Jeśli do gotowania wody używasz kuchenki gazowej, wybierz czajnik wykonany ze stali nierdzewnej.\

Jaki czajnik najlepiej kupić?

Wciąż stoisz przed wyborem czajnika i nie możesz się zdecydować? Pozwól, że Ci to ułatwimy. Odpowiedni czajnik powinien być dostosowany do Twoich potrzeb i spełniać kluczowe kryteria takie jak szybkość gotowania, funkcjonalność, bezpieczeństwo, energooszczędność oraz design.

U zapracowanych osób, dla których czas gotowania liczy się najbardziej, z pewnością najlepiej sprawdzi się wersja elektryczna. Kupując czajnik elektryczny, wybieraj ten o jak największej mocy, którego wnętrze wykonane jest z bezpiecznych materiałów (np. stali szlachetnej czy szkła). Im większa jest moc czajnika, tym szybciej zagotujesz wodę. Stanowczo unikaj czajników elektrycznych, w których wnętrze zrobione jest kiepskiej jakości tworzywa sztucznego np. plastiku czy aluminium.

Jeśli zakup czajnika podyktowany jest chęcią oszczędzania, warto rozważyć zakup tradycyjnego urządzenia na kuchenkę gazową. Nowoczesne czajniki na gaz produkowane ze stali nierdzewnej występują w wielu wielkościach i wzorach. Bez problemu znajdziesz urządzenie do gotowania wody na gaz, które będzie równie funkcjonalne, co estetyczne.

Czas gotowania wody jest w tym przypadku nieco dłuższy, jednak w dalszej perspektywie użycie czajnika na gaz okaże się korzystniejsze na Twojego portfela.

W kuchniach o małej przestrzeni użytkowej najlepiej sprawdzą się sprzęty mniejsze bądź takie, które z łatwością schowasz do szafki. Idealną odpowiedzią na Twoje potrzeby będzie dobrej jakości elektryczny czajnik. Takie czajniki wyposażone są w wiele dodatkowych funkcji, np. ustawienie określonej temperatury podgrzewania wody lub wskaźnik poziomu wody.

Gdy zależy Ci na uniwersalnym sprzęcie o małej pojemności, postaw na czajnik indukcyjny. Takie akcesorium zadziała również na kuchenkach elektrycznych i płytach gazowych. W naszej ofercie znajdziesz czajniki na płytę indukcyjną w różnych wielkościach, kolorach, a nawet stylach.\

Czajniki elektryczne czy tradycyjne na gaz – porównanie

Zastanawiasz się nad tym, jaki czajnik elektryczny wybrać, chociaż masz w domu jeszcze urządzenie na gaz? Żeby ułatwić Ci podjęcie decyzji, przygotowaliśmy małe porównanie obydwu rodzajów czajników.

Niewątpliwą zaletą gotowania wody w tradycyjnych urządzeniach na kuchenkę gazową jest koszt tego procesu. Przy obecnych cenach prądu używanie czajnika na gaz jest nieco tańsze od tego elektrycznego. 

Czas gotowania wody w czajnikach tradycyjnych jest zdecydowanie dłuższy od wersji elektrycznych. Elektryczny czajnik zagotuje wodę w minutę, z kolei wersje tradycyjne są zdecydowanie wolniejsze – cały proces gotowania wody trwać może nawet kilka minut.

Wybierając czajnik elektryczny, koniecznie zwróć uwagę na jego moc i rodzaj grzałki. Możliwość szybkiego przygotowania wody na herbatę zapewnią Ci czajniki o mocy powyżej 2800 W. Najlepsze modele czajników zasilanych na prąd powinny posiadać płaską lub ukrytą grzałkę. Unikaj modeli z grzałką spiralną, gdyż usunięcie z niej kamienia graniczy z cudem.

Czajnik na gaz i elektryczny – z czego są zbudowane? Obudowa czajnika tradycyjnego najczęściej produkowana jest ze stali gatunkowej lub emaliowanej stali węglowej, z kolei wersje elektryczne powstają z plastiku, aluminium, ceramiki, szkła i stali gatunkowej. Jeśli zależy Ci na bezpieczeństwie i zdrowiu, wybierz czajnik ceramiczny, szklany lub wykonany z tak zwanej "nierdzewki". Obawiasz się, że czajnik ze szkła może szybko się uszkodzić? Wybierz ten ze wzmocnioną z zewnątrz stalową obudową.

Czajniki elektryczne wypadają lepiej na tle tych tradycyjnych z uwagi na dodatkowe funkcje:

  • możliwość ustawienia temperatury gotowanej wody,

  • blokada przed użytkowaniem bez wody,

  • funkcja samodzielnego oczyszczania,

  • sterowanie aplikacją.

Nierzadko czajniki elektryczne mają wbudowany filtr węglowy, pozwalający na oczyszczenie wrzątku z nieczystości i kamienia przed wlaniem go do kubka.

Jeśli Twoja decyzja o zakupie czajnika elektrycznego podyktowana jest chęcią oszczędzenia czasu i miejsca, ten zakup może okazać się strzałem w dziesiątkę.

czytaj także:

Czajnik na indukcję: jak wybrać? 3 polecane modele

Jaki czajnik wybrać?

Jak usunąć kamień z czajnika emaliowanego — 7 sposobów

Domowe sposoby na kamień w czajniku

Jaki czajnik na gaz? 3 kolorowe modele!

Czajnik na gaz – 3 oryginalne modele tradycyjnych czajników

Czajnik na gaz — 2 modele, które przekonają Cię do tego rozwiązania!

Jaki czajnik jest najbardziej energooszczędny? Taniej gotować wodę na prądzie czy gazie?

Jaki czajnik jest najzdrowszy?