Jaki czajnik jest najbardziej energooszczędny? Taniej gotować wodę na prądzie czy gazie?

Rozgrzewająca herbata, pobudzająca kawa lub ciepły napar – wszystkie te napoje przygotowuje się z użyciem wrzątku, a ten z kolei trzeba w czymś przygotować. Nic więc dziwnego, że czajnik stał się podstawowym wyposażeniem kuchni, nie tylko tej domowej.
Przy obecnych kosztach za media wiele osób zastanawia się, jaki czajnik wybrać – elektryczny czy na gaz? Jeśli chcesz poznać odpowiedź, który z nich jest najbardziej energooszczędny, koniecznie przeczytaj nasz artykuł.
Co tańsze – gotowanie wody na gazie czy prądzie?
Gotowanie wody – na prąd czy na gaz? Obecnie wiele osób wraca do gotowania wody w tradycyjny sposób. Przyczyną rezygnacji z czajnika elektrycznego jest chęć zyskania oszczędności, bądź zamiłowanie do retro estetyki.
Dla wielu użytkowników urządzenie to nie służy tylko i wyłącznie do gotowania wody, jest to też element dekoracyjny. Czajnik na gaz pięknie wygląda w kuchniach o rustykalnym charakterze. Czy takie estetyczne urządzenie faktycznie jest tańsze?
Uzyskanie jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy taniej jest gotować wodę na gazie, czy w czajniku elektrycznym, nie jest takie proste. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jaki czajnik jest bardziej ekonomiczny, powinieneś wiedzieć, że wpływ na to ma nie tylko sama cena prądu czy gazu, ale również czas, który poświęcasz na przygotowanie swojej herbaty.
Gotowanie wody w czajniku elektrycznym jest zdecydowanie prostsze i szybsze. Wystarczy wlać do niego wodę i wcisnąć przycisk. Gdy woda osiągnie poziom wrzenia, urządzenie samo się wyłączy.
Gotowanie wody w tradycyjnym, stawianym na gazie czajniku z gwizdkiem jest bardziej czasochłonne, ponieważ urządzenie nie wyłącza się samo. Umieszczony na czajniku gwizdek sygnalizuje dźwiękowo, że woda się zagotowała, a Ty musisz samodzielnie ściągnąć go z płyty.
Przy obecnych cenach prądu i gazu cena za gotowanie wody jest podobna – koszt zagotowania litra wody w czajniku elektrycznym wynosi mniej więcej 6 groszy, w przypadku czajnika na gaz – ok. 3 grosze.
Warto pamiętać, że gotowanie na gazie jest tańsze o kilka groszy tylko w momencie, w którym ściągniemy urządzenie z gazu w momencie wrzenia, a umówmy się – nie każdy jest w stanie rzucić wszystkie wykonywane czynności, by biec do kuchni i ściągnąć czajnik z płyty. Kolejne sekundy mijają, a cena za zagotowanie wody na kubek herbaty rośnie. W przypadku czajnika elektrycznego tego problemu nie ma. Czy warto więc gotować wodę na gazie? Czy nie lepiej w czajniku elektrycznym, który wyłącza się sam?
Co się bardziej opłaca – czajnik elektryczny czy na indukcję?
W wielu domach kuchenki gazowe zostały zastąpione przez płyty indukcyjne zasilane na prąd, dlatego nawet przy największych chęciach podyktowanych oszczędnością, nie wszyscy mogą używać czajników na gaz. W takich warunkach należy oszacować, co będzie bardziej oszczędne – standardowy czajnik na indukcję czy praktycznie bezobsługowy czajnik elektryczny.
Obsługa czajników na indukcję zazwyczaj wygląda tak samo, jak w przypadku tych na gaz. Urządzenie gwiżdże, gdy woda jest zagotowana, więc należy podejść, by ściągnąć je z płyty. Rzecz jasna wśród urządzeń na indukcję znajdują się na rynku czajniki ze stali nierdzewnej lub innego trwałego surowca. Mają one wbudowaną funkcję samodzielnego wyłączania po zagotowaniu, ale należy się liczyć z wyższą ceną za takie urządzenie. W przypadku czajnika elektrycznego proces zagotowania wody jest znacznie szybszy i nigdy nie wymaga twojej uwagi.
Niektórzy producenci oferują czajniki elektryczne, które można włączać i wyłączać z poziomu aplikacji w telefonie. Dzięki tej funkcji możesz przygotować ciepłą herbatę zaraz po przyjściu do domu z zimowego spaceru — gorąca woda będzie czekać w czajniku na Twój powrót.
Pobór energii w przypadku gotowania wody na płycie indukcyjnej jest odrobinę większy od przygotowywania jej w energooszczędnym czajniku elektrycznym, ale różnica ta nie powinna przekroczyć kilkunastu groszy w skali miesiąca. Kwota ta może różnić się również w zależności od mocy czajnika elektrycznego i mocy kuchenki indukcyjnej. Co się bardziej opłaca – używanie energooszczędnego czajnika elektrycznego czy czajnika na indukcję? Dowiesz się tego z dalszej części tekstu.
Jaki czajnik jest bardziej ekonomiczny?
Ekonomiczne użytkowanie czajnika na indukcję lub czajnika elektrycznego jest zależne od kilku czynników. Od mocy urządzenia (czyli watów), która bezpośrednio przekłada się na czas gotowania, jego pojemności i funkcji dodatkowych (takich jak ustawienie temperatury grzania, samodzielne wyłączanie się po zagotowaniu, ochrona przed przegrzaniem czy gotowaniem bez użycia wody), aż po kwestie związane z jego konserwacją i trwałością.
Czajnik na indukcję podczas gotowania wody pobiera tyle prądu, ile samo urządzenie i zazwyczaj koszt użycia jest niższy, aniżeli w przypadku czajnika elektrycznego (zwykłego). Jeśli zdecydujesz się na czajnik elektryczny energooszczędny o dużej mocy, koszt ten się wyrówna, a nawet czajnik elektryczny okaże się korzystniejszy.
Gdy gotujesz wodę w czajniku na indukcji, musisz pamiętać o jej wyłączeniu. Każdorazowe opóźnienie w ściągnięciu czajnika z płyty to kilkadziesiąt dodatkowych groszy w miesiącu.
Kolejną kwestią godną rozważenia jest pojemność czajnika. Czajniki na indukcję występują w pojemnościach powyżej 1 L, a kolei wersje elektryczne mają wiele różnych pojemności od 0,5 L, aż do kilku litrów. Gotowanie wody w niepełnym czajniku jest nieopłacalne, dlatego wielkość należy zawsze dobierać do potrzeb, pamiętając przy tym, że nawet mały czajnik powinien mieć dużą moc.
Porównując koszt użytkowania przez miesiąc czajnika elektrycznego o mocy 1500 W i o mocy 3000 W, różnica jest zauważalna i mało przyjemna dla portfela. Najbardziej energooszczędny czajnik elektryczny to ten o dużej mocy i nalewany aż "pod sam korek".
Na ekonomiczne aspekty użytkowania czajnika mają wpływ też wszystkie wymienione przez nas funkcje. Jeśli przepadasz za zieloną herbatą, którą zalewa się wodą o temperaturze 75 stopni C, warto wybrać czajnik z możliwością regulacji temperatury. Gotowanie wody aż do temperatury wrzenia jest niezbyt opłacalne. Kupując czajnik, wybieraj ten, który sam się wyłącza zaraz po zagotowaniu i ma wbudowaną funkcję ochrony przed przegrzaniem. Przepalona grzałka nie tylko wpłynie na smak wody, ale również na zużycie energii elektrycznej.
Jaki czajnik pobiera najmniej prądu?
Na to pytanie odpowiedź jest prosta – czajnik na gaz. Jeśli jednak skupimy się na kwestii czajników zasilanych energią elektryczną, mamy do wyboru urządzenia na indukcję i czajniki elektryczne.
Pobór prądu w przypadku płyt indukcyjnych, jak i w przypadku czajników elektrycznych sporo się od siebie różni. Im więcej watów ma dane urządzenie, z tym większą mocą pracuje, a więc woda gotuje się szybciej. Jeśli chcemy zaoszczędzić, powinniśmy wybierać czajniki o jak najwyższej mocy – w ten sposób oszczędzimy czas i pieniądze.
Gotując wodę na indukcji średni koszt zagotowania 1 l wody to 6,5 grosza (przyjmując, że płyta indukcyjna ma moc od 1200 do 1500 W), koszt zagotowania 1 litra wody w czajniku elektrycznym o mocy 2500 W wyniesie ok. 6,8 grosza, a w czajnikach o mocy powyżej 2800 W koszt zrówna się z ceną zagotowania wody na indukcji.
Jaki czajnik elektryczny jest energooszczędny? Jeśli zależy Ci na oszczędności, warto w takiej sytuacji zainwestować w energooszczędny czajnik elektryczny o mocy 3000 W i więcej. Wybierając czajnik elektryczny, zdecyduj się na ten z dodatkową płytą grzewczą, a nie z grzałką spiralną i funkcją regulacji temperatury wody.
czytaj także:
Jaki czajnik jest najzdrowszy?
Co jest lepsze: czajnik elektryczny czy indukcyjny? A może na gaz?
Czajnik na indukcję: jak wybrać? 3 polecane modele
Jak usunąć kamień z czajnika emaliowanego — 7 sposobów
Domowe sposoby na kamień w czajniku
Jaki czajnik na gaz? 3 kolorowe modele!
Czajnik na gaz – 3 oryginalne modele tradycyjnych czajników
Czajnik na gaz — 2 modele, które przekonają Cię do tego rozwiązania!
Warto przeczytać

Domowa galaretka z owocami – przepis
Są takie desery, które nigdy nie wychodzą z mody, bo niezależnie od wieku uwielbiają je wszyscy! Jednym z nich zdecydowanie jest galaretka – zarówno serwowana solo, jak i jako dodatek do ciast czy ciasteczek. Chcesz, aby była nie tylko pyszna, ale też bardzo zdrowa? W takim razie przygotuj ją samodzielnie – ze świeżymi lub mrożonymi owocami!
czytaj więcej
Pieczony łosoś w folii – przepis
Masz ochotę na pyszny, a do tego bardzo zdrowy obiad? A może szukasz pomysłu na pożywną kolację? W obydwu przypadkach warto postawić na łososia pieczonego w folii. Danie jest sycące, szybkie w przygotowaniu, a przy tym zawiera o wiele mniej kalorii niż ryba usmażona na patelni.
czytaj więcej
Makaron z kurczakiem i pieczarkami – przepis
Pomysł na szybki i pyszny obiad? Wypróbuj makaron z kurczakiem i pieczarkami! Nie dość, że danie przygotujesz w zaledwie kilkanaście minut, to jeszcze możesz mieć pewność, że zasmakuje ono wszystkim domownikom! Jeśli danie urozmaicisz ulubionymi warzywami, zyskasz dobrze zbilansowany posiłek idealny nawet w trakcie diety redukcyjnej!
czytaj więcej
Drinki z martini – 6 klasycznych przepisów
Słowo martini kojarzy się głównie z Jamesem Bondem i jego sławnym „wstrząśnięte, niezmieszane”. Ten termin odnosi się zarówno do osławionego koktajlu agenta 007, jak i samej marki alkoholowej produkującej najpopularniejszy wermut świata – Martini&Rossi. Produktów w portfolio tej marki jest co najmniej kilka, a każdy z nich można użyć do przygotowania wspaniałych, klasycznych koktajli. Jak zrobić drinki na bazie Martini? Poznaj nasze przepisy!
czytaj więcej
5 kwaśnych, orzeźwiających drinków
Kwaśne drinki to nie tylko popularnych wybór koktajlowy, ale także cała grupa napojów alkoholowych z wyraźną, kwasową i orzeźwiającą nutą nazywana „sour”. Sok z cytrusów oraz innych kwaśnych owoców to kluczowy składnik dla wielu wspaniały drinków, a wielu barmanów nie wyobraża sobie bez niego przygotowywania swoich koktajli. Skąd wziął się pomysł na dodawanie kwaśnych substancji do koktajli? Jakie są najpopularniejsze i najsmaczniejsze koktajle o wyraźnie kwaskowej nucie? Tego wszystkiego dowiesz się z lektury naszego artykułu!
czytaj więcej
Jak i w czym pić miód pitny?
Miód pitny to napój alkoholowy powstający ze sfermentowanego miodu pszczelego rozcieńczonego określoną ilością wody. Historia tego trunku sięga głęboko tradycji wczesnych Słowian, także tych zamieszkujących ziemie królestwa Polan. I chociaż tradycja ta sięga wiele wieków wstecz, miód pitny wcale nie odszedł w zapomnienie. W jaki sposób pije się miód pitny dzisiaj?
czytaj więcej
Drinki z rumem – 6 klasycznych propozycji
Rum to jeden z najbardziej rozpoznawalnych rodzajów alkoholi, który swoją sławę zawdzięcza nie tylko wyjątkowej palecie aromatycznej, ale również ciekawej historii, niskiej cenie i ogólnej dostępności. Alkohol produkowany ze sfermentowanej trzciny cukrowej doskonale nadaje się do picia na czysto, ale zdecydowanie częściej spotkać go można w drinkach i koktajlach. Jak je przygotować? W naszym artykule zdradzimy Ci przepisy na najlepsze drinki z dodatkiem tego pirackiego trunku!
czytaj więcej
Jakie szklanki do whisky są najlepsze?
Whisky uznawana jest za jeden z najbardziej wyrafinowanych alkoholi. Posiada długą i burzliwą historię oraz grono wiernych fanów. Nie bez znaczenia w tej historii ważna jest także sama degustacja oraz odpowiedni dobór szkła. Nie wiesz, jak dobrać szklanki do picia whisky? Sprawdź nasz poradnik!
czytaj więcej
Drinki z wódką – 7 najpopularniejszych połączeń
Drinki z wódką niegdyś cieszyły się w Polsce ogromną popularnością. Dziś w wielu domach wyparły je połączenia innych alkoholi: wermutów, whiskey czy ginu. Warto jednak choć czasem wrócić do klasyki – tym bardziej że przepisów na drinki z wódką jest naprawdę wiele!
czytaj więcej