Dlaczego czajnik strzela, szumi lub piszczy? Poznaj przyczynę dziwnych dźwięków

Porady 10.02.2023

Stukanie, strzelanie i pisk wydobywający się z czajnika mogą napędzić strachu, gdy usłyszy się je późną nocą. Z czasem stają się po prostu uciążliwe dla domowników. Hałas wydobywający się z czajnika podczas gotowania wody ma różne źródła. Jeśli chcesz dowiedzieć się, dlaczego czajnik szumi i piszczy, koniecznie sprawdź treść poniższego artykułu.

Dlaczego czajnik hałasuje?

Dlaczego czajnik szumi, piszczy albo strzela? Trzaskający czajnik to problem dotykający zarówno użytkowników urządzeń elektrycznych, jak i tych na gaz czy kuchenkę indukcyjną. Najczęstszym powodem sytuacji, w których czajnik strzela jest kawitacja, problemy ze źródłem prądu (np. uszkodzenie mechaniczne kabli) lub kuchenką (zarówno gazową, jak i indukcyjną).

Hałas, który wytwarza się podczas procesu podgrzewania wody, jest niemożliwy do całkowitego wyciszenia. Podgrzewana woda zawsze bulgocze, jednakże w dobrej jakości czajnikach o grubych ściankach i dnie, dziwne odgłosy są lekko stłumione. Niektórzy producenci stworzyli czajniki z tłumikami, które minimalizują dźwięki wydobywające się z czajnika.

Co odpowiada za te wszystkie szumy i świsty? Dlaczego czajnik strzela podczas gotowania wody? Postaramy się wyjaśnić ten proces w kolejnym akapicie.

Dlaczego czajnik strzela podczas gotowania wody?

Zastanawiasz się, dlaczego czajnik strzela i świszczy? Zazwyczaj wszystkie wydobywające się z czajnika odgłosy nie są powodem do zmartwień, czasem jednak strzelający czajnik jest oznaką poważniejszego problemu, który męczy nasze małe AGD. Jakie usterki zdradza nam hałasujące urządzenie?

Hałas wydobywający się podczas gotowania wody w czajnikach elektrycznych jest związany z nierównomiernym jej podgrzewaniem. Hałas pojawia się wtedy, gdy woda na dole naczynia ma znacznie wyższą temperaturę od tej na górze.

Strzelanie i szum czajnika elektrycznego bywa szczególnie głośny w przypadku urządzeń ze spiralną grzałką, chociaż i modele podgrzewane płytowo hałasują. Gdy gotująca się w naczyniu woda zaczyna osiągać temperaturę wrzenia, wytwarzają się pęcherzyki pary wodnej, które szybują ku górze. Cieplejsza para oddaje energię cieplną w chłodny płyn i powstaje coś na wzór fali uderzeniowej. To właśnie wspomniana fala uderzeniowa wydaje charakterystyczne odgłosy strzelania w urządzeniach elektrycznych ze spiralną grzałką. 

Najszybszym sposobem na rozwiązanie problemu strzelania jest zmiana czajnika na taki z grzałką płytową, pozwalającą na równomierne podgrzewanie. Należy jednak pamiętać o tym, że taka grzałka wcale nie sprawi, że czajnik będzie cichy – odgłosu gotowania wody i towarzyszącego mu bulgotania nie da się całkowicie zniwelować.

Strzelanie to nie tylko problem dotykający urządzenia elektryczne! Zdarza się, że różne odgłosy wydaje naczynie ustawione na gazie lub płycie indukcyjnej. 

Dlaczego czajnik strzela na gazie? Powodem takiego zjawiska może być zwyczajne ustawienie na kuchence mokrego lub brudnego od spodu naczynia. O ile spadające w ogień kropelki wody szybko parują, przez co odgłos strzelania szybko cichnie, o tyle brud i inne zanieczyszczenia mogą zacząć się przypalać, powodując jeszcze głośniejsze strzelanie i przykry zapach. Jeśli zależy Ci na tym, by zminimalizować wszelkie odgłosy wydawane przez czajnik na gaz, staraj się każdorazowo przed użyciem oczyścić go z wszelkich nieczystości. Na kuchence stawiaj czyste i suche naczynie!

Dlaczego czajnik strzela na indukcji?

Podgrzewasz wodę na płycie indukcyjnej i towarzyszą temu się dziwne odgłosy? Większość z nas zadaje sobie wtedy pytanie: dlaczego czajnik strzela na indukcji? Najprostszym wyjaśnieniem jest tu konstrukcja czajników przeznaczonych na indukcję. Trzaski i strzelanie są wynikiem wielowarstwowej konstrukcji. Nagrzewając się do wysokich temperatur delikatnie się one rozszerza i uwypukla, co wiąże się z wydawaniem odgłosów.

Rozprężanie powinno trwać chwilę i powoli cichnąć. Jeśli odgłosy wciąż wydobywają się z czajnika, warto sprawdzić, czy sama płyta indukcyjna działa poprawnie. Każdy sprzęt AGD ma określoną żywotność i po jakimś czasie może zacząć hałasować.

Dlaczego woda szumi, jak się gotuje?

Wśród odgłosów, które dobiegają z kuchni podczas gotowania wody, da się wyróżnić także szum. Dlaczego woda szumi podczas podgrzewania? Proces ten związany jest ze wspomnianą już wcześniej kawitacją. Unoszące się bąbelki zamieniają się w parę wodną, która ma mniejszą gęstość od wody i w szybkim tempie unosi się w górę. Znajdująca się na dnie woda ma niższą temperaturę, dlatego pęcherzyki pary wodnej zaczynają szybko stygnąć i się skraplać. To właśnie ten moment skraplania i zmiany formy z gazowej na ciekłą sprawia, że czajnik szumi.

Ale skąd ten szum i hałas? Szum powstaje, ponieważ woda w stanie ciekłym zajmuje mniejszą przestrzeń w czajniku aniżeli ta w stanie gazowym. Gdy bąble zaczynają się powiększać, a po chwili wracać do poprzedniej formy, pozostaje w czajniku większa przestrzeń do zapełnienia. Hałas i szumienie powinno samoczynnie minąć, gdy woda w naczyniu osiągnie temperaturę wrzenia. 

Warto wiedzieć, że nawet powtórne gotowanie wody nie sprawi, że szum będzie mniejszy. Powstające podczas gotowania pęcherzyki powietrza będą gromadziły się wokół wszystkich nieczystości, a także w rowkach i rysach powstałych w ścianach naczynia. Jeśli zależy Ci na zminimalizowaniu szumów podczas gotowania, wlewaj do czajnika wodę poddaną filtracji, a samo naczynie systematycznie wymieniaj.

Im częściej będziesz gotować wodę, tym szybciej w czajniku powstają mikrouszkodzenia. Na szczęście takiemu procesowi można zapobiec, kupując czajnik ze stali nierdzewnej lub innego trwałego, odpornego na uszkodzenia materiału.

Dlaczego czajnik elektryczny piszczy?

Zwykły czajnik na gaz lub indukcję piszczy dzięki gwizdkowi. Co zrobić, jeśli model elektryczny również wydaje z siebie dziwne świsty? Jeśli chcesz poznać odpowiedź na pytanie: dlaczego czajnik piszczy, to dobrze trafiłeś. Już wyjaśniamy, skąd biorą się te nieprzyjemne, uciążliwe odgłosy. 

W czajnikach elektrycznych często zbiera się kamień i osad, który osadza się na dnie. Podczas podgrzewania wody na herbatę czy inny napój, procesowi temu poddaje się także cały nagromadzony kamień. Elektryczny czajnik piszczy i gwiżdże, gdy jest zabrudzony. 

Najprostszym i najszybszym sposobem na wyciszenie tych odgłosów jest dokładne i systematyczne odkamienianie go. Do tej czynności można użyć octu i kwasku cytrynowego lub profesjonalnych środków do odkamieniania. Czyszczenie czajnika zarówno z użyciem domowych środków, jak i tych profesjonalnych, polega na wygotowaniu ich kilkukrotnie po to, by kamień i osad się rozpuściły. Gwarantujemy, że po wyczyszczeniu czajnika pisk i hałas zniknie.

Czytaj także:

Jaki czajnik jest najzdrowszy?

Co jest lepsze: czajnik elektryczny czy indukcyjny? A może na gaz? 

Czajnik na indukcję: jak wybrać? 3 polecane modele

Jaki czajnik wybrać?

Jak usunąć kamień z czajnika emaliowanego — 7 sposobów

Domowe sposoby na kamień w czajniku

Jaki czajnik na gaz? 3 kolorowe modele!

Czajnik na gaz – 3 oryginalne modele tradycyjnych czajników

Czajnik na gaz — 2 modele, które przekonają Cię do tego rozwiązania!