Five o'clock, czyli jak elegancko podać herbatę – poznaj brytyjski savoir vivre!

Porady 4.01.2023

Zbliża się termin wyjątkowej uroczystości i chciałbyś bezbłędnie zaserwować swoim gościom herbatę w iście brytyjskim stylu? A może masz po prostu ochotę na wzbogacenie swojego rytuału picia herbaty o kilka interesujących elementów? Poznaj praktyczne wskazówki, które na zawsze zmienią twój sposób picia herbaty i przybliżą Ci brytyjską tradycję five o’clock.

Kiedy i do czego serwujemy herbatę

Chociaż tradycja parzenia herbaty narodziła się w Chinach, to w kulturze europejskiej również znalazła swoje miejsce. Warto wspomnieć szczególnie o brytyjskiej five o’clock i rosyjskim rytuale picia wzmacnianego czaju prosto z samowara.

Rosyjski czaj to niezwykle smaczny trunek z alkoholową wkładką, który jest chętnie pijany od wieków. A co z tradycyjną brytyjską herbatą, która powszechnie uznawana jest za tą najbardziej elegancką. Five o’clock – co to znaczy i na czym polega?

Brytyjska five o’clock to przerwa na herbatę, która przypada zawsze o tej samej porze, a dokładniej o 17:00. Historia tej tradycji ma swoje początki w podwieczorkach zjadanych samotnie w swoim pokoju przez księżną Annę Bedford, które z czasem stały się okazją do spotkań towarzyskich brytyjskiej socjety, rzecz jasna przy herbatce i drobnych przekąskach.

Elegancko zaserwowana herbata to idealny sposób na zwieńczenie ważnych wydarzeń – urodzin, rocznic, jubileuszy. Kiedy i jak podać herbatę gościom? Do jakich dań i przekąsek sprawdzi się filiżanka herbaty?

Pobudzające i kojące właściwości herbaty sprawiają, że napój ten nadaje się do picia o każdej porze dnia. Elegancko zaserwowana herbata powinna być podawana jako dodatek do posiłku lub jak każe brytyjska etykieta – na podwieczorek.

W czym podać herbatę gościom? Zestaw do parzenia herbaty w iście brytyjskim stylu powinien zawierać komplet filiżanek i pasujące do nich spodki, dzbanki (jeden do mleka, drugi do zaparzonej esencji herbaty), a także gustowną cukiernicę i małe łyżeczki. Dzbanek można zastąpić też średniej wielkości imbrykiem lub zdobnym czajniczkiem. Jeśli chcesz zachować formalny charakter spotkania, stanowczo odradzamy zaparzanie herbaty z saszetek bezpośrednio w kubku. Taka forma podania nie należy do zbyt szykownych.

Picie herbaty nie musi ograniczać się tylko do deserów. Elegancko zaparzony trunek można śmiało serwować jako napój podkreślający smak mięs czy makaronów. Napar z liści herbaty można dobierać do dań jak wino – lekkie, delikatne herbaty (np. biała czy jaśminowa) idealnie sprawdzi się do drobiu i ryb, a z kolei cięższy i aromatyczny Earl Grey podkreśli charakter czerwonego mięsa. Na czas podwieczorka złożonego z ciast i ciasteczek wybierz herbaty aromatyzowane wanilią lub owocami.

Jak poprawnie podawać herbatę – poradnik dla początkujących

Sposoby podawania herbaty są różne – jedni serwują ją w ozdobnych, porcelanowych kompletach herbacianych, inni zaś w bardziej modernistyczny sposób, używając szklanek i zaparzaczy do herbaty.

W gruncie rzeczy to, w czym podajemy herbatę, powinno być po prostu adekwatne do sytuacji. Wystawny obiad zwieńczony herbatką w byle jakim kubku to nie najlepszy sposób na jego zakończenie. Zastanawiasz się, jak elegancko podać herbatę? Istnieje kilka zasad, o których warto pamiętać, zwłaszcza będąc początkującym.

  1. Herbaciany napar zawsze nalewamy gościom do filiżanek lub szklanych kubeczków prosto z dzbanka albo przynosimy już przygotowany. Jeśli chcesz dobrze przeprowadzić serwis, nie dopuszczaj do tego, by goście obsługiwali się sami.

  2. Chcąc celebrować tę piękną chwilę na herbatę, podawaj gościom wysokogatunkowy produkt. Unikaj herbat ekspresowych w saszetkach, a zamiast tego wybierz herbatę liściastą, zaparz ją w zaparzaczu i przelej do dzbanka. W ten sposób niepożądane fusy nie przedostaną się do filiżanek gości. Taka herbata będzie bardziej esencjonalna, a odpowiedni sposób parzenia wydobędzie jej smak. Napar z pewnością zrobi wrażenie na gościach. Jeśli jednak nie masz możliwości zaserwowania wersji liściastej, postaw na stole osobny talerzyk na zużyte saszetki i często go wymieniaj.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej i przejść na wyższy poziom w herbacianej etykiecie, koniecznie sprawdź treść następnych akapitów.

Jak elegancko podać herbatę do stołu?

Podawanie herbaty w elegancki sposób nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Herbaciany savoir ma wiele zasad i z początku trudno się w tym odnaleźć, ale z czasem wszystko staje się jasne.

  1. Zacznijmy od samego początku, czyli pory serwowania napoju. Imbryk z dobrej jakości herbatą powinno stawiać się na stół na koniec obiadu, tuż po zjedzeniu deseru w celu ułatwienia trawienia wszystkich posiłków. Taka forma podania jest w dobrym tonie, ale współcześnie nieco odchodzi się od tej zasady i serwuje się herbatę w trakcie posiłku, jako uzupełnienie jego smaku. 

  2. W czym serwować napar z herbaty? Zestaw do jej parzenia powinien być wykonany z porcelany, która najlepiej chłonie ciepło, pozostawiając naczynie chłodniejsze z zewnątrz. W zestawie herbacianym znajdziesz imbryk z sitkiem, filiżanki z pasującymi spodkami, cukiernicę, mlecznik, małe talerzyki i miseczki na dodatki, a także łyżeczki do herbaty.

  3. Nalewając herbatę gościom, należy robić to bezpośrednio do filiżanek stojących na stole, nigdy nie podnosić ich w powietrze. Trzeba to również zrobić z odpowiedniej strony – zawsze od prawej. Strona ta ma nie lada znaczenie, ponieważ odgradza się wtedy gościa od naczynia, tak by uniknąć poparzenia lub oblania. Filiżanki zawsze przynosi się na tacy, tak by goście mogli sami zdecydować, z którego naczynia będą korzystać.

  4. Co podać do herbaty? Do herbacianych naparów najlepiej sprawdzą się dodatki w postaci konfitury, dżemu, świeżych cytrusów, goździków, a także mleka. Nie należy również zapominać o cukrze – ten zawsze serwuje się w cukiernicy z osobną łyżeczką lub szczypczykami ułatwiającymi nabranie cukru w kostkach.

Sekrety eleganckiego podawania herbaty – kilka wskazówek savoir-vivre

Herbaciana etykieta w wersji dla zaawansowanych? Zdradzimy Ci kilka sekretów eleganckiego serwowania herbaty, którego nie powstydziłby się Brytyjczyk.

Niegdyś spotkania z herbatą w roli głównej odbywały się w osobnych pokojach, a w czasie wiosenno-letnim w ogrodach. Pijana herbata – czy to ciepła, czy w wersji mrożonej w odmiennej scenerii nabierała szczególnego znaczenia. Jeśli chcesz zachwycić gości swoją znajomością etykiety, zaproś ich do mniejszego, niższego stolika i tam zaserwuj im filiżanki z naparem.

Zastawa do herbaty powinna być wykonana z delikatnej porcelany. Do herbaty wybieraj filiżanki o pękatym kształcie  – węższe na dole i szersze na górze. Jeśli serwujemy uczestnikom już napełnione filiżanki, zawsze podajemy je na tacy z lewej strony, by uniknąć oblania.

Pijąc herbatę, również powinniśmy trzymać się zasad. Chwytając za filiżankę przy wysokim stole, unosimy tylko filiżankę, a przy niskim stoliku podnosimy również spodek. Odchylanie najmniejszego palca, jakie widuje się w filmach, nie jest poprawnym zachowaniem. Palce powinny lekko przylegać do ucha filiżanki. 

Jeśli dodajesz do naparu jakieś dodatki, zawsze wykonuj koliste ruchy podczas mieszania, pamiętając o tym, żeby nie wydawać odgłosów i nie uderzać łyżeczką w delikatne naczynie. Po wymieszaniu łyżeczkę odkłada się na spodek, tak by zajmowała całą jego przestrzeń. Zwisająca łyżeczka może poplamić obrus lub ubrania.

W czym podawać herbatę gościom – sprawdź nasze propozycje

Jak ładnie podać herbatę? Najlepiej zacząć już od samego wyboru zastawy. Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka propozycji, które nadadzą szyku i nonszalancji twojej herbacie.

Jeśli interesuje Cię klasyka, mamy dla Ciebie dwie serie filiżanek ze spodkami oraz pasującymi do nich imbrykami. Dla fanów delikatnej porcelany sprawdzi się utrzymany w stylistyce retro zestaw z serii Etiuda. Gdy masz ochotę na uwspółcześnioną klasykę, polecamy Ci skompletować swoją zastawę złożoną z filiżanek i dzbanka do herbaty z kolekcji Sonata.  

Gustujesz w bardziej nowoczesnych rozwiązaniach? Postaw na piękne, szklane filiżanki i zaparzacz do herbaty o większej pojemności. Taki zestaw będzie idealny na spotkania w młodszym gronie. 

Inspiruje Cię kultura Azji? W naszej ofercie znajdziesz wysokogatunkowe żeliwne imbryki do herbaty w kilku kolorach. Do ozdobnego naczynia polecamy dobrać pasujące kolorystycznie filiżanki, np. z kolekcji Mavi. Zanim zdecydujesz się na zakup serwisu herbacianego, zapoznaj się z całą gamą oferowanych przez nas produktów.\

czytaj także:

Sposoby parzenia i podawania oraz akcesoria do parzenia pysznej herbaty

Parzenie herbaty każdego rodzaju — jak poprawnie zaparzyć herbatę?

Jaki zaparzacz do herbaty – wybrać i jak używać?

Kawa 5 przemian. Przepis i działanie

10 rodzajów kaw i jak je podawać

Kawa mrożona – przepis na 3 sposoby