Ile gotować buraki w szybkowarze?

Porady 17.12.2020


Buraki z szybkowaru – od czego zacząć?

Dobrze mieć czasem w domu szybkowar. Jak gotować w tym garnku dowiesz się oczywiście z naszego bloga. Uważamy, że idealnie nadaje się do twardych warzyw. Oczywiście, jeśli wiesz jak działa i umiesz odpowiednio wykorzystać jego potencjał. Jeśli chcesz, aby buraki w szybkowarze równomiernie się ugotowały, musisz zrobić kilka rzeczy:
 
  • Dokonaj selekcji warzyw pod względem wagi i wielkości, aby mieć pewność, że po ustalonym czasie wszystkie ugotują się równomiernie
  • Zanim włożysz buraki do szybkowaru, wyszoruj je i opłucz (nie obieraj!)
  • Do ich ugotowania w domowym garnku ciśnieniowym użyj ok. 500 ml wody
  • Obieraj dopiero po ugotowaniu, gdyż dzięki temu oszczędzisz wiele czasu i wysiłku
     


Całe buraczki w szybkowarze – ile minut gotować?

Jeśli mielibyśmy wymienić kilka rzeczy, które najlepiej przygotowywać w garnku ciśnieniowym zamiast zwykłym, to byłyby to między innymi buraki. Oszczędność czasu jest ogromna. Jeśli więc nie wiesz co gotować w szybkowarze, sprawdź na blogu naszego sklepu internetowego. Rozprawiamy się na jego łamach nawet z dylematem pt. „Parowar czy szybkowar”. Masz już przygotowane całe buraczki i nie wiesz ile minut gotować je w garnku ciśnieniowym? Czas licz od uzyskania odpowiedniego ciśnienia w naczyniu (wysokiego, a na koniec jak najszybszej zdekompresuj garnek). Skorzystaj ze ściągi i przygotuj je dokładnie w punkt, a więc gotuj:
 
  • Małe buraki, czyli takie pomiędzy 50 a 70 g przez 20 minut
  • Średnie buraczki z szybkowaru (od 70 do 90 g) przez ok. 25 min
  • Standardowe buraki o wadze pomiędzy 90 a 130 g przez pół godziny
  • Duże buraki (130-180 g) przez minimum 35 minut
  • Buraki o niestandardowej wadze i rozmiarze, czyli powyżej 180 g, do 40 minut
     


Buraki w kawałkach z szybkowaru – jak długo gotować?

Buraki gotowane w szybkowarze to świetna baza do przepysznych surówek. Można zrobić je np. dzień wcześniej, zetrzeć, doprawić i pozostawić na noc, aby ich słodkawy smak zaprzyjaźnił się z dodatkami. Pasują do każdego rodzaju mięsa. Możesz więc ugotować na obiad golonkę z szybkowaru lub soczyste żeberka z szybkowaru i wszyscy w domu będą zadowoleni. Z pokrojonymi buraczkami z szybkowaru sprawa jest o wiele prostsza. Postaraj się tylko uzyskać równe kawałki lub plasterki. Szybkowary radzą sobie w takim wypadku naprawdę szybko. Czas gotowania ich w garnku ciśnieniowym zależy oczywiście od stopnia pokrojenia, ale w żadnym wypadku nie przekracza 20 minut. Najlepiej więc celować w kwadrans. Po tym czasie pokrojone buraczki z szybkowaru będą już miękkie, jędrne i przyjemnie soczyste.