Co gotować w szybkowarze? 12 klasyków oraz niecodziennych pomysłów

Porady 15.12.2020


Co gotować w szybkowarze?

Z uwagi na czas, w którym na polskim rynku zaistniały szybkowary, można łatwo się domyślić, że są one stworzone do przepisów tradycyjnej kuchni. Absolutną podstawą jest jednak opanowanie tego, jak działa szybkowar. Aby tego dokonać warto zacząć od czegoś prostego, a mianowicie gotowania warzyw. W czasach PRL-u niedzielne ziemniaki z szybkowaru robiły furorę, bo były idealnie miękkie, a przy tym bardzo smaczne. Podobnie ma się sprawa z brokułem, kalafiorem, marchewką i wieloma innymi składnikami. Gotowanie w szybkowarach to obróbka z pomocą pary pod wysokim ciśnieniem. Gdy to opanujesz, możesz spróbować z mięsem i bardziej skomplikowanymi daniami. Żeberka z szybkowaru podbiją serca twoich bliskich na co dzień i w święta!


Danie główne z szybkowaru – co ugotować?

Im swobodniej potrafisz dobrać czas gotowania w szybkowarze, tym lepiej poradzisz sobie z bardziej wyszukanymi potrawami tradycyjnej, polskiej kuchni. Na pierwszy ogień – oczywiście po zapoznaniu się z artykułem „Szybkowar – jak gotować w tym garnku?” – możesz wziąć wiele dań. Naszym zdaniem dobrym sprawdzeniem możliwości takiego garnka jest golonka w szybkowarze. Jeśli natomiast chcesz stworzyć coś bardziej lekkostrawnego, możesz wybrać przepis z szybkowaru na:
 
  • Dyniową zupę krem lub klasyczny rosół
  • Steki z łososia ze szparagami gotowanymi na parze
  • Curry z kurczaka
  • Kapustę z grzybami
  • Gulasz z cukinii
  • Gołąbki lub klopsiki wieprzowe w sosie pomidorowo-paprykowym
     


Gotowanie w szybkowarze – czego nie robić?

Wiemy ile gotować buraki w szybkowarze, aby można było zrobić z nich wyśmienitą surówkę do obiadu. Do perfekcji opanowaliśmy również przepis na świąteczny bigos z tego ciśnieniowego garnka parowego. Bardzo cenimy sobie zaoszczędzony dzięki niemu czas oraz naturalny aromat i smak dań, choć wybór pt. „parowar czy szybkowar” nie jest łatwy. Warto jednak powiedzieć, że są posiłki, których gotowanie w szybkowarze jest niewskazane lub należy zachować przy tym szczególne środki ostrożności. Do tego grona zaliczają się:
 
  • Potrawy o gęstym sosie, który pryskając wewnątrz, mógłby zatkać zawór bezpieczeństwa i doprowadzić do niebezpiecznego wzrostu ciśnienia pary (sos do spaghetti lepiej więc gotować w zwykłym garnku)
  • Dań z mlekiem, gdyż jego temperatura wrzenia jest inna od wody, łatwo się przypala oraz wymaga stałej kontroli podczas podgrzewania, a szybkowaru nie można otwierać w trakcie, by zamieszać zawartość
  • Posiłków z dodatkiem alkoholu (w tym wypadku zachowaj szczególna ostrożność i zanim zamkniesz szybkowar, odparuj jego zawartość przez 2-3 minut, aby pozostał jedynie smak i zapach użytego koniaku, whisky lub wina)