Parowar czy szybkowar – co lepsze?

Porady 21.12.2020


Co może zaoferować ci szybkowar?

O tym, jak bezpiecznie zrobić pyszne danie w takim naczyniu, pisaliśmy już w artykule „Szybkowar – jak gotować w tym garnku?”. Wiesz zatem, że wykorzystuje on połączone właściwości ciśnienia oraz pary wodnej. Z uwagi na swoją konstrukcję sprawia, że ciepło wnika bardzo głęboko w składniki i równomiernie je ogrzewa. Zapomnij jednak o mieszaniu czegokolwiek podczas gotowania w szybkowarze. Raz zamknięty musi zostać schłodzony, by można było go ponownie otworzyć we w pełni bezpieczny sposób. Nie można mu jednak odmówić talentu do tworzenia szybkich posiłków. Szybkowary to garnki, które w rekordowym czasie ugotują ci niemal wszystko. Golonka w szybkowarze? Bardzo proszę! Rosół? Nie ma problemu! Nigdy tak szybko nie zrobiliśmy ziemniaków, jak w tym garnku. Na naszym blogu możesz ponadto dokładnie dowiedzieć się, jak działa szybkowar – to naprawdę pomysłowy element wyposażenia kuchni.


Parowar – z czym to się je?

Bogactwo smaków, jakie oferuje gotowanie w parowarze, potrafi rozbudzić kulinarną wyobraźnię niejednego kucharza. Ten prosty garnek (lub urządzenie elektryczne, bo i takie można kupić) pozwala na obróbkę termiczną bez użycia tłuszczu, czy też zanurzania składników we wrzątku. Wystarczy gorąca para i kilka minut pod przykryciem. Znacznie przyspiesza to np. gotowanie warzyw, bo para wnika głęboko w składniki. Nie odbiera przy tym jedzeniu naturalnego smaku oraz aromatu. W parowarze na gaz, szklanym, bambusowym i każdym innym możesz gotować piętrowo. Jedynym ograniczeniem jest brak możliwości przygotowania dań płynnych. Ryba, wołowina, drób i wieprzowina, jak najbardziej tak. Gulasz już nie. Jego zaletą jest jednak wygoda użytkowania – w trakcie gotowania możesz na bieżąco sprawdzać stan poszczególnych elementów dania. Ugotujesz pierogi, pyzy, makaron… Przepisy z parowaru to naprawdę materiał na całkiem grubą książkę kucharską. Ważne jest również to, że taki sposób gotowania poleca się osobom starszym, alergikom oraz oczywiście rodzicom, którzy mają małe dzieci.
 


Szybkowary czy parowary? Pomagamy wybrać!

Są też szybkowary elektryczne. O tym, czy jest to lepsza opcja od tej na gaz, czy indukcję, opowiadamy w artykule „Jaki szybkowar kupić? Podpowiadamy!”. Skupmy się jednak na odpowiedzi na nasze pytanie tytułowe. Co lepsze – szybkowary czy parowary? Już z wcześniejszej części wpisu wynika, że są to garnki bardzo podobne. W obu wykorzystywana jest para, więc jeden i drugi gwarantuje świetny poziom nawilżenia posiłku. Czas gotowania także jest zbliżony, choć oczywiście w takim porównaniu wygrywa szybkowar. Można więc powiedzieć, że jest lepszy, ale z kolei jego użycie wymaga więcej środków bezpieczeństwa, a konstrukcja jest bardziej skomplikowana ze względu na konieczność dobrego zagospodarowania wytworzonego wewnątrz ciśnienia. Parowary (szklany, bambusowy, czy na gaz) to produkty prostsze. Z jednej strony nie ugotuje się w nich gulaszu, czy też zupy grzybowej. Z drugiej, jedzenie można przyrządzić na kilku poziomach, aby dostosować intensywność działania pary do wykorzystanego mięsa, warzyw, pierogów, owoców lub innego jedzenia.


Co gotować w szybkowarze? Jest wiele receptur, które możesz usprawnić dzięki takiemu garnkowi. Przepisy na dania z szybkowaru znajdziesz również na naszym blogu – pełne pysznych porad i apetycznych wskazówek!