Jaki szybkowar kupić? Podpowiadamy!

Porady 19.12.2020


Rodzaje szybkowarów – jaki kupić?

Oczywiście najpopularniejsze są szybkowary tradycyjne. Można je bez problemu używać na kuchenkach gazowych, a dzisiejsi producenci dbają również, aby takie garnki nadawały się do gotowania na indukcji. Przepisy na dania z szybkowaru są bardzo proste, gdyż to receptury jednogarnkowe. Zwykle wypadają również bardzo aromatycznie, nie mówiąc już o głębi smaku, która na głowę bije to, co mogą dać ci tradycyjne garnki. Nie pomyl tylko szybkowaru z szynkowarem, bo to zupełnie inny rodzaj konstrukcji. O tym, jaki szynkowar kupić przeczytasz oczywiście na naszym blogu. Drugim rodzajem szybkowarów, są te elektryczne. Mają wyświetlacz, mierzą czas, potrafią wyłączyć się automatycznie i na bieżąco same kontrolują ciśnienie wewnątrz naczynia. Są jednak bardzo drogie. Żeberka z szybkowaru, czy zrobiona golonka w szybkowarze zawsze smakuje bardzo dobrze, niezależnie od jego typu. Wystarczy trochę wprawy, by budżet domowy nie ucierpiał, a obiad był gotowy w mgnieniu oka. Każdy dobry szybkowar to potrafi – wybierz więc ten na gaz lub indukcję.


Jaki szybkowar warto kupić?

Skupmy się na modelach tradycyjnych. Chcąc kupić taki garnek, warto wiedzieć, jak działa szybkowar. Koniecznie zainteresuj się również naszym wpisem „Szybkowar – jak gotować w tym garnku?”. Jest w tym produkcie kilka szczególnych cech, które gwarantują nie tylko zdrowe, ale i bezpieczne gotowanie. Zapoznaj się więc z nimi, nim wybierzesz swój pierwszy szybkowar. Wśród elementów, na które warto zwrócić uwagę przy kupnie szybkowaru, są:
 
  • Wykonanie ze stali nierdzewnej, która gwarantuje najlepszą odporność mechaniczną na wytworzone wewnątrz ciśnienie
  • Jakość spasowania pokrywy z garnkiem, aby para nie uciekała
  • Zawór mierzący ciśnienie i regulujący jego poziom, aby na bieżąco można było śledzić pracę garnka i przeciwdziałać jego uszkodzeniu
  • Solidny i bezpieczny mechanizm umożliwiający otwarcie szybkowaru
 


Jaki szybkowar na indukcję i gaz?

Pomysły na to, co gotować w szybkowarze nie skończą ci się w najbliższym czasie. Nawet na naszym blogu zdradzamy już kilka z nich, a z czasem ta sekcja porad na pewno się rozrośnie. Rozwiewamy tu również dylemat parowar czy szybkowar. Co lepsze musisz zdecydować jednak samodzielnie, bo oba produkty oferują trochę inne korzyści, sposób gotowania oraz cenę. Tymczasem na pytanie, jaki szybkowar tradycyjny kupić, podpowiadamy, by zwrócić uwagę na pojemność modelu. Gotując w takim garnku, nie można wypełnić go w całości, więc zadbaj o to, by twój szybkowar miał zapas litrażu. Inaczej para wodna nie będzie mogła się odpowiednio gromadzić. Dobrze również, jeśli ma wewnątrz skalę litrażu.