Jak działa szybkowar?

Porady 18.12.2020


Gotowanie w szybkowarze – jak to działa?

Część z tych informacji możesz już kojarzyć z naszego niedawnego wpisu „Parowar czy szybkowar ­– co lepsze?”. Jak sama nazwa wskazuje, szybkowary zostały stworzone po to, by gotowanie zajmowało mniej czasu, dając jednocześnie bardzo smaczne efekty. Podczas tworzenia w nich dań wewnątrz naczynia stopniowo wzrasta ciśnienie, woda wrze bardziej gwałtownie, zamieniając się w parę, a to powoduje zwiększenie intensywności obróbki termicznej. Szybkowar musi mieć więc szczelne zamknięcie oraz zawór, który dba o to, by nadmiar pary nie doprowadził do niebezpiecznego zwiększenia ciśnienia wewnątrz. Więcej informacji znajdziesz w artykule „Szybkowar – jak gotować w tym garnku?”.


Działanie szybkowaru a jego wykonanie

Rosnące wewnątrz ciśnienie może doprowadzić do wybuchu szybkowaru, jeśli osiągnie zbyt wysoki poziom. Powinien być on zatem wykonany z trwałego materiału, a tym jest oczywiście higieniczna i nierdzewna stal szlachetna. Tak naprawdę szybkowary wyglądają podobnie jak klasyczne garnki, które na co dzień używasz w swojej kuchni. Różnicę stanowi ich pokrywa i elementy umożliwiające zamknięcie. Jest tu uszczelka, zawór bezpieczeństwa oraz mechanizm blokady. Chcesz wiedzieć jak i co gotować w szybkowarze? A może masz już za sobą pierwsze użycie i ciekawią cię przepisy na dania z szybkowaru? Zajrzyj i sprawdź na blogu naszego sklepu internetowego Tadar.pl!


Jak działa szybkowar ciśnieniowy?

Dzisiejsze modele szybkowarów są tak skonstruowane, żeby działały nie tylko na kuchenkach gazowych, elektrycznych i ceramicznych. Dno tych usprawniających gotowanie garnków mają również konstrukcję kompatybilną z płytami indukcyjnymi, co jeszcze bardziej usprawnia cały proces przygotowywania posiłków. Warto także wiedzieć, że naczynie nie może być wypełnione w całości, aby para mogła się spokojnie gromadzić podczas podgrzewania – w trakcie tworzenia obiadu nie można otwierać szybkowaru, więc dostosuj jego pojemność do liczby domowników. Dla 2 osób wystarczy model 2,5 litrowy. Jeśli jednak chcesz zrobić aż 5 porcji dania, wybierz litraż na poziomie ok. 8 litrów. Nie wiesz jeszcze jaki szybkowar kupić? Podpowiadamy!