Szybkowar – 2 przepisy na pyszne dania

Porady 22.12.2020


Czy dania z szybkowaru są dietetyczne?

Na pytanie to nie można odpowiedzieć jednoznacznie. Wiedząc, jak działa szybkowar, można by stwierdzić, że wszystkie posiłki spod jego pokrywki są dietetyczne. Jest w tym trochę racji, gdyż duszenie parowe pod ciśnieniem idealnie nadaje się do gotowania różnych warzyw, a to z kolei sprzyja dostarczeniu do organizmu wielu ważnych mikroelementów. Z drugiej strony mamy coś takiego jak golonka w szybkowarze – soczysta, pyszna i należąca raczej do dań tłustych. Widać tu jak na dłoni, że to wszystko zależy od tego, co chcesz zrobić. Możesz naprawdę wiele i to szybciej niż sobie wyobrażasz, ale to również ty trzymasz odpowiedzialność z to, czy dania z domowego szybkowaru będą dietetyczne. Na pewno będą nieco zdrowszą wersją samych siebie. Nie masz pomysłu? Sprawdź, co gotować w szybkowarze zaglądając do przepisów na blogu sklepu internetowego Tadar.pl.


Soczysta karkówka, czyli danie z szybkowaru

Mamy świetny przepis na karkówkę! Możesz podać ją do obiadu, a jeśli coś zostanie, będzie idealna na zimno do kanapek. Normalnie czekałyby cię godziny gotowania i wiele straconej energii, a i tak nie byłaby może tak soczysta i krucha jak z szybkowaru. Zapoznaj się tylko z instrukcją swojego garnka ciśnieniowego, nadrób artykuł pt. „Szybkowar – jak gotować w tym garnku” i do dzieła! No chyba, że dopiero rozważasz jego nabycie, wówczas mamy dla ciebie kilka porad, jaki szybkowar kupić.
 


 

KARKÓWKA Z SZYBKOWARU – SKŁADNIKI:

- karkówka bez kości (ok. 1,5 kg)
- woda (250-300 ml)
- słodka papryka mielona (1 łyżeczka)
- gorczyca, kolendra, majeranek, jałowiec, rozmaryn (po ½ łyżeczki)
- czosnek suszony (1 łyżeczka)
- gałka muszkatołowa (½ łyżeczki)
- pieprz czarny (2 szczypty)
- chili (szczypta)
- olej roślinny (5-6 łyżek)
 



JAK ZROBIĆ KARKÓWKĘ NA CHLEB W SZYBKOWARZE?

1. Zacznij od umycia mięsa. Następnie z pomocą ręcznika papierowego osusz je dokładnie z każdej strony.

2. Wszystkie przyprawy wymieszaj z 3 łyżkami oleju roślinnego. W kolejnym krok wykorzystaj tak stworzona marynatę, aby dokładnie natrzeć nią karkówkę bez kości.

3. Włóż zamarynowane mięso do miski, zabezpiecz folią spożywczą, a następnie schowaj do lodówki (przynajmniej na całą noc).

4. Po wyjęciu z lodówki wlej pozostałe 2-3 łyżki oleju do szybkowaru i obsmaż wstępnie karkówkę bez przykrycia. Postaraj się, by zarumienić ją równo z każdej strony. Możesz to zrobić również na patelni.

5. Teraz pora na zalanie mięsa szklanką wody. Zabezpiecz pokrywę garnka ciśnieniowego i zacznij gotować.

6. Karkówka powinna spędzić w szybkowarze ok. 50-60 minut. Czas licz od momentu osiągnięcia wysokiego ciśnienia w naczyniu. Duś na małym ogniu.

7. Odstaw szybkowar do naturalnej dekompresji (najlepiej w jakieś chłodniejsze miejsce). Jeśli chcesz podać mięso na ciepło skorzystaj z porad rozszczelniania szybkowarów z pomocą zimnej wody. Serwuj np. z buraczkami (je też możesz przygotować w garnku ciśnieniowym).

8. Zimną karkówkę krój na cienkie plasterki i uzupełniaj o nią kromki ulubionego pieczywa. Świetnie smakuje z majonezem i ogórkiem kiszonym. Danie z szybkowaru nr 1 gotowe!
 



Dania obiadowe z szybkowaru – prosty kapuśniak

Najłatwiejsze do zrobienia w ciśnieniowym garnku są gotowane warzywa, ziemniaki do niedzielnego obiadu oraz zupy. Dania jednogarnkowe z szybkowaru robi się błyskawicznie, ich składniki są idealnie miękkie, a przepisy dziecinnie proste. Wystarczy pilnować właściwego ciśnienia w naczyniu, by cieszyć się tradycyjnym posiłkiem znanym ci zapewne z obiadów podczas wizyt u babci. W kontekście kapuśniaku dylemat „parowar czy szybkowar” wydaje się dość prosty do rozstrzygnięcia.
 


 

KAPUŚNIAK NA OBIAD Z SZYBKOWARU – SKŁADNIKI:

- kapusta kiszona (0,5 kg)
- bulion warzywny lub mięsny (1,5 litra)
- ziemniaki (5 średnich sztuk)
- marchew (2 sztuki)
- cebula biała (1 sztuka, duża)
- kiełbasa wiejska lub śląska (2 sztuki)
- majeranek (2 łyżeczki)
- olej do smażenia
- sól i pieprz do smaku



JAK ZROBIĆ KAPUŚNIAK W SZYBKOWARZE?

1. Zacznij od posiekania kapusty kiszonej na mniejsze nitki (podobnie jak do bigosu). Następnie przełóż ją do szybkowaru i zalej ok. 500 ml bulionu warzywnego lub mięsnego.

2. Zamknij garnek ciśnieniowy i gotuj zawartość przez 20 minut.

3. Obierz w tym czasie marchewkę i ziemniaki. Z kartofli zrób kostkę, marchew natomiast zetrzyj z pomocą tarki na dużych oczkach.

4. W osobnym garnku zagotuj pozostały litr bulionu z przygotowanymi warzywami. Trzymaj go na ogniu przez 10 minut lub do momentu aż kawałki ziemniaka zmiękną.

5. Na średniej patelni rozgrzej odrobinę oliwy i zeszklij pokrojoną w drobną kostkę cebulę. Z kiełbasy zrób półplasterki i dodaj w połowie czasu smażenia cebuli. Dopraw całość majerankiem.

6. Połącz wszystkie składniki w szybkowarze. Gotuj razem jeszcze kilka minut bez pokrywy garnka ciśnieniowego i… to tyle. Przepis na danie z szybkowaru skończony. Można delektować się jego pysznym, głębokim i tradycyjnym smakiem.