Jak mrozić bób?

Porady 14.12.2021

Czy bób można mrozić?

Czy bób można mrozić? Oczywiście! Jest to jedno z tych warzyw, które nie traci swojego smaku, koloru oraz właściwości odżywczych i mineralnych. Bób mrożony może smakować doskonale, jednak trzeba dobrze go potraktować. Czy można mrozić bób świeży, czy też raczej ten z końcówki sezonu? Najlepszym bobem do mrożenia jest oczywiście ten z samego początku sezonu – gdy jest zielony i jędrny. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by mrozić ten większy i mączysty, zwłaszcza że jest dużo tańszy. Wystarczy go kupić pod koniec sezonu i zamrozić. Czy można mrozić bób surowy? Tak, choć najczęściej to warzywo gotuje się w osolonej wodzie lub blanszuje. Poniżej opiszemy obie opcje.

Czytaj także:

Jak mrozić bób?

Jak mrozić bób? Jak wspomnieliśmy, można zrobić to na dwa sposoby. Pierwszy z nich to po prostu wkładanie bobu do torebek i mrożenie warzywa. W momencie, w którym chcecie zjeść bób po rozmrożeniu, musicie go ugotować. Można także szybciej je rozmrozić – tu przyda się taca do rozmrażania – a następnie usmażyć. Niektórzy nie zalecają mrożenia surowego bobu, gdyż nie zachowuje on swojego pięknego, zielonego koloru. W tym pomaga blanszowanie. Jak dobrze mrozić bób? Można zrobić to także uprzednio blanszując warzywa we wrzącej wodzie. Czego potrzebujesz? Przyda ci się komplet przyborów kuchennych, a już na pewno garnek, durszlak, woreczki do mrożenia lub pojemnik do przechowywania żywności

Jak mrozić bób na zimę? Przygotuj bób i sprawdź, czy jest dobry, bez żadnych skaz. Sięgnij po deskę kuchenną, na którą możesz wysypać wszystkie ziarna i dokładnie je przejrzeć. Zagotuj osoloną wodę w dużym garnku. Nie obieraj warzyw. Gdy woda się zagotuje, wrzuć bób do garnka i odczekaj zaledwie minutę. Po tym czasie bób nie otworzy się, a jednak jego kolor będzie piękny, intensywnie zielony. Następnie przerzuć bób na durszlak i przelej go dużą ilością zimnej wody. To zatrzyma proces gotowania. Widzisz, to naprawdę proste. Teraz wiesz już, jak zamrażać bób bez utraty jego koloru.

Czytaj także:

  • Jak mrozić grzyby? 
  • Jak mrozić szpinak? 
  • Jak mrozić kurki?
  • Jakie zupy można mrozić?
  • Jak mrozić prawdziwki? 

Mrożenie bobu – co jeszcze musisz wiedzieć?

Mrożenie bobu powinno odbywać się dopiero po tym, jak nasiona ostygną i będą suche. Wysusz je zatem ręcznikiem bądź też poczekaj, aż wyschną. Mrożenie surowego bobu jest trochę łatwiejsze. Wsyp bób do pojemnika lub woreczka. Możesz nawet wsypać go do wysokich pojemników, a następnie wykorzystać gadżet, jakim jest osłonka do żywności. Woreczki są jednak najwygodniejsze, gdyż zajmują najmniej miejsca w zamrażalniku. To chyba najlepszy sposób na przechowywanie żywności.

Czytaj także:

  • Jak zamrozić fasolkę szparagową? 
  • Jak zamrozić uszka?
  • Jak zamrozić rosół? 
  • Jak zamrozić podgrzybki?
  • Jak zamrozić rydze?

Jeśli tęsknisz za smakiem lata, mrożony bób z pewnością pomoże ci w przywróceniu letniego nastroju – nawet zimą.