Jak nie marnować jedzenia w święta? Wskazówki i sprawdzone sposoby!
Gotujmy odpowiedzialnie i nie marnujmy żywności. Zwłaszcza gdy święta za rogiem i każdy chce ugościć rodzinę suto zastawionym stołem, jest to ważny apel. To nie takie trudne. Pozwól więc, że zdradzimy ci nasze sposoby i damy kilka praktycznych wskazówek!
Znasz ten scenariusz?
Nie wypada, by w święta zabrakło jedzenia. Myśl ta towarzyszy domownikom w wielu domach, dlatego tak dużo osób kupuje w tym czasie olbrzymie zapasy. Oprócz dwunastu potraw w lodówce czekają jeszcze różne sałatki, mięso i spora ilość bigosu. W piekarniku czają się ciasta i ciasteczka. Duża miska ozdobna w jadalni skrywa zapas orzechów, cukierków i pierników. Aromaty mieszają się jak szalone. Istna rozpusta! Rodzina przyjeżdża na wigilię, wszyscy klepią się po brzuchach i chwalą kunszt kucharza, ale już dzień lub dwa później wracają do swoich domów. Tej ilości jedzenia nie dało się zjeść w ciągu dwóch dni. Lodówka nadal jest pełna. Oczami wyobraźni widzisz już, jak połowa dań się zmarnuje i załamujesz ręce. Może nawet aż do nowego roku cała rodzina próbuje zminimalizować straty, ale każdy ma już dosyć świątecznych potraw. A można było tego uniknąć. W prosty sposób i bez marnowania jedzenia oraz pieniędzy. Możesz tak każdego dnia roku!Jak uniknąć marnowania żywości? Ogólne zasady
Jeśli coś zostanie i trzeba będzie to zjeść dzień lub dwa po świętach, nic złego się nie stanie. Są to przecież twoje ulubione potrawy, więc chętnie dasz im w tym czasie nieco więcej miejsca w swoim codziennym menu. Jak jednak uniknąć marnowania żywności? Każdego dnia (nie tylko z okazji Bożego Narodzenia) możesz między innymi:- planować dokładnie posiłki i ich wielkość,
- robić zakupy z listą, która ograniczy lub wyeliminuje produkty kupowane pod wpływem impulsu,
- nie ulegać pozornie atrakcyjnym promocjom oferującym więcej za mniej,
- sprawdzać dokładnie daty przydatności do spożycia (zwłaszcza w okresie świątecznym),
- planować posiłki, których niektóre składniki można wykorzystać we więcej niż jednym przepisie,
- nie robić dużych zapasów (no chyba, że chodzi o domowe przetwory, których przydatność do spożycia sięga nawet jednego roku).
Rodzinna wigilia bez obżarstwa – nasze wskazówki
Obżarstwo to jeden z grzechów głównych i prosta droga do poważnych problemów ze zdrowiem. Gdy na stole piętrzą się apetyczne i wysokokaloryczne dania, trudno jest się oprzeć pokusie (której potem niejedna osoba szczerze żałuje). Nie chcesz, żeby spotkało to twoich bliskich. Potrzebujesz planu. Aby wszystko zakończyło się sukcesem, a świąteczna codzienność nie wiązała się z marnowaniem jedzenia:- zaplanuj dokładnie, jakie potrawy chcesz postawić na swoim wigilijnym stole,
- oceń liczbę osób, które spędzą z tobą te święta i przemyśl wielkość przygotowanej porcji (czasem więcej dań, w mniejszej ilość jest lepszym pomysłem niż ascetyczne ograniczanie smaków na świątecznym stole),
- ogranicz swój budżet na bożonarodzeniowe jedzenie (zmusi cię to do przemyślenia kilku dań, które niekoniecznie cieszą się w twoim domu powodzeniem, a które robisz jedynie, aby zachować tradycję),
- zapytaj rodzinę, na jakich potrawach zależy im najbardziej w te święta i stwórz z nich priorytetową listę,
- zamiast piec trzy różne ciasta, zrób jedno oraz urozmaić święta o samodzielnie robione pierniczki lub domowe ciasteczka (a może wolisz samodzielnie zrobione praliny?),
- zapas ilości jedzenia rób maksymalnie tak, aby starczył do jednego dnia po świętach,
- nie rób z posiłków głównej atrakcji tych świąt (postaw na wspólny relaks i spędzanie wolnego czasu na wiele różnych sposobów),
- naucz się odświeżać pieczywo domowymi sposobami, a lekko czerstwe kromki wykorzystuj np. aby zrobić na patelni grillowej grzanki na kolację dla całej rodziny (zamiast kolejnego talerza z sałatką wzbogaconą dużą ilością majonezu).
Warto przeczytać
Szybki obiad z makaronem - 15 pomysłów
Makaron to element obecny w kuchniach z każdego zakątka świata, który daje nieskończone możliwości tworzenia smacznych i różnorodnych dań. Od klasycznych włoskich przepisów po inspiracje z kuchni azjatyckiej — każdy znajdzie coś dla siebie. Sprawdź nasze pomysły na dania z makaronem i odkryj, jak szybko i łatwo można przygotować pyszny obiad lub kolację!
czytaj więcejKuchnia azjatycka - dania, które trzeba znać i spróbować!
Azjatycka kuchnia zachwyca różnorodnością i wyjątkowymi połączeniami składników. Od pikantnych potraw z południowo-wschodniej Azji po delikatne, subtelne smaki Dalekiego Wschodu — każdy region oferuje coś niepowtarzalnego. Przygotowaliśmy propozycje azjatyckich dań, których koniecznie powinieneś spróbować. Odkryj je wraz z nami!
czytaj więcejKrewetki - przepis na krewetki w 10 odsłonach
Krewetki to składnik ceniony za ich delikatny smak. Te małe, morskie specjały doskonale sprawdzają się zarówno w prostych, codziennych posiłkach, jak i w wykwintnych, eleganckich potrawach na specjalne okazje. Poznaj kilka ciekawych pomysłów na dania z ich udziałem!
czytaj więcejRolady wołowe - jak zrobić je na pyszny obiad?
Rolady wołowe to prawdziwa klasyka kuchni! Choć ich zrobienie może wydawać się skomplikowane, dzięki odpowiednim wskazówkom z łatwością stworzysz idealnie zawinięte i soczyste rolady. W tym poradniku pokażemy Ci, jak krok po kroku przygotować pyszne rolady wołowe, nazywane także zrazami!
czytaj więcejIle gotować ziemniaki?
Gotowanie ziemniaków to z pozoru prosta czynność, jednak wiele osób zastanawia się nad tym, czy robi to poprawnie. W zależności od odmiany, wielkości kawałków i przeznaczenia, czas gotowania może się różnić. W tym artykule podpowiemy, jak długo gotować ziemniaki, aby uniknąć rozgotowania lub niedogotowania. Poznaj nasze praktyczne wskazówki!
czytaj więcejJak zrobić bitą śmietanę?
Bita śmietana to klasyczny dodatek, który potrafi podnieść walory każdego deseru. W tym artykule znajdziesz niezawodne triki na perfekcyjnie ubitą śmietanę, która będzie puszysta, lekka i stabilna. Dowiesz się, jakiego rodzaju śmietany używać, jakie akcesoria będą niezbędne i na co zwrócić uwagę podczas ubijania.
czytaj więcejBiszkopt - przepis na biszkopt z 6 jaj i nie tylko
Biszkopt to klasyka cukiernictwa, która sprawdza się w każdej sytuacji — od urodzinowych tortów po świąteczne wypieki. Jak zrobić dobry biszkopt z 4, 6, 8 czy większej ilości jaj? Jego przygotowanie może wydawać się skomplikowane, ale z naszymi wskazówkami z łatwością uzyskasz perfekcyjny wypiek.
czytaj więcejSpód do sernika na 10 sposobów
Spód do sernika to fundament, który nadaje deserowi charakter. W zależności od wybranych składników może być klasycznie kruchy, delikatny lub chrupiący. W naszym artykule zdradzimy ci wiele różnych sposobów na pyszne spody do sernika. Odkryj je już teraz!
czytaj więcejJak ugotować kaszę jaglaną?
Kasza jaglana to jedna z kasz o najdłuższej historii, która dziś staje się coraz bardziej popularna. Delikatna, lekko orzechowa w smaku kasza, sprawdza się zarówno w daniach wytrawnych, jak i deserach. Aby jednak wydobyć z niej pełnię smaku i uniknąć goryczki, warto znać kilka podstawowych zasad jej gotowania. Poznaj wszystkie triki na idealnie przyrządzoną kaszę jaglaną!
czytaj więcej