Jak przechowywać czosnek?


Jak przechowywać czosnek?

Jak powinno wyglądać przechowywanie czosnku? Roślinę tę przechowywać należy w suchym, chłodnym pomieszczeniu, w temperaturze pokojowej. Dobrze do tego celu sprawdzi się między innymi spiżarnia czy kuchenna szafka. Czosnek najlepiej umieścić w koszyczku lub papierowej, dziurkowanej torebce. Niezwykle ważne jest, by znajdował się on w zacienionym miejscu — w ten sposób jesteśmy w stanie skutecznie uchronić się przed przedwczesnym jego kiełkowaniem. Jeżeli czosnek hodujemy w przydomowym ogródku, po zerwaniu, w pierwszej kolejności należy go wysuszyć. Rośliny tej nigdy nie powinno przechowywać się w lodówce. Może to przyczynić się bowiem zarówno do utraty jego naturalnego smaku, jak i rozwoju pleśni. Do lodówki schować można wyłącznie uprzednio obrany i posiekany czosnek. Do jego przechowywania dobrze sprawdzą się wówczas specjalne, hermetyczne pojemniki lub słoiki. Chcąc zamrozić czosnek, całe jego główki należy owinąć folią aluminiową lub umieścić w szczelnie zamykanej torebce.
 

Jak przechowywać czosnek przez zimę?

Co zrobić w sytuacji, gdy dysponujemy dużą ilością czosnku, której nie będziemy w stanie zjeść w krótkim czasie? Dobrym sposobem na przechowywanie żywności tego typu jest starcie jej na tarce, umieszczenie w słoiku i wymieszanie z solą. Przechowywanie czosnku w soli odbywać powinno się w lodówce. Jak przechowywać obrany czosnek? Z powodzeniem umieścić można go w słoiku wypełnionym oliwą. W ten sposób uzyskamy niezwykle aromatyczny dodatek do dań, na przykład makaronu czy pizzy. Dodatkowo, do słoika dodać można również paprykę chili i inne ulubione przyprawy. Taka oliwa smakowa to świetny pomysł na prezent dla każdego miłośnika gotowania. Jak przechowywać czosnek na zimę? Jego pęki zawiesić można główkami do góry, umieszczając na przykład w wazonie.
 

Jak przechowywać czosnek niedźwiedzi?

Czosnek niedźwiedzi, w przeciwieństwie do jego tradycyjnej wersji, nie posiada ząbków, lecz liście, które są jego częścią jadalną. Po zerwaniu najlepiej przechowywać je w lodówce przez okres nie dłuższy niż kilka dni. W ten sposób liście zachowają wszystkie najcenniejsze składniki odżywcze. Czosnek niedźwiedzi zebrany wraz z łodyżkami przechowywać można w szklance z wodą, którą następnie należy umieścić w lodówce.
 
Jeżeli smakiem czosnku niedźwiedziego chcemy się cieszyć przez długi czas, na jego bazie przyrządzić można pastę, która znakomicie sprawdzi się jako dodatek do kanapek. Do jej przyrządzenia, poza liśćmi czosnku niedźwiedziego, niezbędna będzie również sól, sok z cytryny oraz oliwa z oliwek. Składniki blendujemy, a następnie umieszczamy je w uprzednio wyparzonych słoikach.
 
Codzienne sukcesy w przechowywaniu czosnku? Dobrze do tego celu sprawdzą się różnego rodzaju pojemniki. Wszystkie niezbędne informacje na ich temat znaleźć można we wpisie Pojemniki do kuchni kiedy się przydają? Szukając odpowiedniego opakowania na produkty sypkie, warto natomiast zajrzeć do tekstu, W czym przechowywać produkty sypkie? 11 pomysłów.
 
W naszym sklepie internetowym Tadar.pl znajdziecie różnego rodzaju praktyczne akcesoria do czosnku. Zalicza się do nich między innymi wyciskacze, z którychpomocą  w kilka chwil dokładnie zgnieść można ząbki czosnku, a następnie dodać je do marynaty czy sosu do makaronu. Akcesoria te produkowane są z wysokiej jakości, odpornej na uszkodzenia i higienicznej stali nierdzewnej.
 
Pamiętając o powyższych wskazówkach odnośnie tego, jak przechowywać czosnek przez zimę, zyskamy pewność, że na długi czas zachowa on swój intensywny smak i aromat, znakomicie sprawdzając się jako składnik różnego rodzaju potraw.