Jak przechowywać szparagi?

Porady 16.06.2021
Jeśli chodzi o gotowanie szparagów, to potrzebne informacje znajdziesz w artykule jak gotować szparagi. Natomiast jeśli chodzi o właściwe przechowywanie żywności – jest bardzo ważne nie tylko ze względu na walory smakowe, ale też na zawartość witamin i minerałów oraz samą kwestię niemarnowania żywności. Chcesz wiedzieć więcej? Poznaj razem z nami zasady przechowywania warzyw i owoców.
Jak przechowywać szparagi zielone, by nadawały się do spożycia, jak najdłużej? Łodyżki należy umieścić w lodówce, najlepiej w pozycji pionowej, temperatura w lodówce nie powinna być niższa niż 2 stopnie ‘C. Nie wszyscy wiedzą też, jak przechowywać szparagi białe, tymczasem ich sposób przechowywania, jest taki sam, jak szparagów zielonych. Obie wersje łodyżek, nie stracą jędrności, jeśli zostaną owinięte folią spożywczą. Zarówno folie aluminiowe, jak i deski kuchenne, oraz noże pojedyncze,  garnki do szparagów i inne akcesoria do mięsa i szparagów, które mogą przydać Ci się do przygotowywania smacznych posiłków ze szparagami w roli głównej, znajdziesz w naszym sklepie.
Wiesz już, jak przechowywać szparagi w domu, pora pójść o krok dalej i dowiedzieć się, jak przechowywać szparagi obrane. Warto pamiętać, że obiera się wyłącznie szparagi białe, ich zielony odpowiednik wymaga jedynie obcięcia zdrewniałych końcówek. Jeśli chcesz zaczerpnąć więcej informacji, na temat przygotowania szparagów do obróbki termicznej, zapoznaj się z artykułem Jak obrać szparagi. Zastanawiasz się, jak przechowywać szparagi na zimę? Niestety nie ma tu zbyt wielu opcji do wyboru. Najpopularniejszym sposobem zatrzymania smaku wiosny i lata na długie zimowe miesiące, jest mrożenie szparagów w specjalnych woreczkach. Warto pamiętać, że mrożone warzywa zachowują pełnię wartości odżywczych, w przeciwieństwie do innych rodzajów obróbki, takich jak pasteryzacja.

Gdzie przechowywać szparagi?

Tak jak w przypadku większości warzyw i owoców, szparagi przechowuje się w lodówce. Owinięte folią aluminiową i umieszczone w miejscu, gdzie temperatura nie przekracza 2 stopni ’C, powinny możliwie długo zachować świeżość i kuszącą sprężystość.  Wiadomo już, gdzie trzymać szparagi, pora na kolejną porcję informacji, która pomoże Ci cieszyć się smakiem i apetyczną chrupkością zielonych lub białych łodyżek. Chcesz wiedzieć, na jakie sposoby możesz wykorzystać te jedne z najzdrowszych sezonowych warzyw? Poznaj nasze przepisy na szparagi. Ciekawymi propozycjami na obiad pełen smaku są szparagi z grilla lub szparagi w sosie beszamelowym. Jeśli chodzi o śniadanie, to najpopularniejszym sposobem podania, są szparagi z jajkiem sadzonym. Szparagi same w sobie są prawdziwą bombą witaminową, jednak warto podawać je w towarzystwie również innych, świeżych, gotowanych lub duszonych warzyw, by posiłek był jeszcze zdrowszy.

Jak długo przechowywać szparagi w lodówce?

Szparagi w lodówce powinny zachować świeżość przez około 3 dni. Jeśli zastanawiałeś się, czy szparagi trzymać w lodowce, to wiesz już, że jest to jedyny właściwy sposób przechowywania, który pomoże zabezpieczyć łodyżki przed zepsuciem oraz utratą jędrności. Pamiętaj, że to, jak długo można przechowywać szparagi w lodówce, zależy nie tylko od temperatury wewnątrz, ale też od tego, jak zabezpieczysz łodyżki przed utratą sprężystości. Jeśli owiniesz je folią, spokojnie mogą poczekać na gotowanie lub smażenie około 3 dni.
Wiesz już, jak przechowywać szparagi w lodówce, pora na zastanowienie się, ile gotować szparagi, by zachowały one pełnię smaku i wartości odżywczych. Optymalny czas gotowania łodyżek zielonych to około 10 minut, białe wymagają nieco więcej czasu. Istotny jest też właściwy sposób gotowania warzyw. Powinny one zostać umieszczone w specjalnym garnku i gotowane w pozycji pionowej, dzięki temu nie będą wytracać witamin i minerałów podczas gotowania.

Ile czasu można przechowywać szparagi?

Niestety, czas przechowywania szparagów jest mocno ograniczony. Podobnie jak inne nowalijki szybko tracą one świeżość i charakterystyczną chrupkość, która sprawia, że tak dobrze komponują się z wieloma daniami. Jak długo przechowywać szparagi, by nie straciły swoich walorów smakowych i odżywczych? Maksymalny czas przechowywania wynosi 3 dni. Pamiętaj też, że liczy się nie tylko to, ile przechowywać szparagi, ale też to, w jaki sposób to robisz. Zbyt niska temperatura w lodówce czy brak zabezpieczenia w postaci folii aluminiowej mogą być powodem przedwczesnego zepsucia się warzyw. To, jak długo można przechowywać szparagi, zależy też od ich stanu. Świeżutkie i jędrne łodyżki mogą poleżeć do 3 dni, ugotowane najlepiej zjeść od razu.

W czym przechowywać szparagi?

Istotną sprawą, jeśli chodzi o długotrwałą świeżość szparagów, jest to, w czym je przechowujesz. Szparagi owinięte folią z pewnością się nie zepsują przed upływem 3 dni. Dobrym sposobem jest również słoiczek z wodą mineralną lub przegotowaną. Szparagi w wodzie, plus folia aluminiowa i odpowiednia temperatura w lodówce, to gwarancja długotrwałej świeżości.