Jak obrać szparagi i czy szparagi się w ogóle obiera?

Porady 24.06.2021

Czy szparagi się obiera?

Nie obierać, czy obierać szparagi? To prawdopodobnie największa zagwozdka miłośników nowalijek. Szparagi to nie tylko zdrowe, ale też wyjątkowo smaczne warzywo. Niestety nie wszyscy wiedzą, jak się z nim obchodzić. Czy szparagi trzeba obierać? Wszystko zależy od tego, na jaki rodzaj łodyżek się zdecydujesz. Obie opcje – biała i zielona różnią się między sobą nie tylko smakiem, ale też sposobem przygotowania. Jeśli nie wiesz, czy szparagi obieramy nożem, czy obieraczką do warzyw, oraz, czy szparagi trzeba obrać, rozwiejemy Twoje wątpliwości!
Obawiasz się, że Twoja kuchnia nie jest wyposażona we wszystko, co potrzebne do przygotowania szparagów? U nas nabędziesz garnki do szparagów, deski kuchenne, noże pojedyncze, krajalnice do warzyw oraz akcesoria do szparagów i mięsa. Wskazówki dotyczące obróbki szparagów znajdziesz z kolei w artykule Jak gotować szparagi
Przeczytaj: Garnek do szparagów – musisz go mieć przed sezonem!
 

Które szparagi się obiera?

Szparagi będą smaczne i apetycznie chrupkie, tylko wtedy, gdy przyrządzisz je w odpowiedni sposób.  Przed przejściem do gotowania lub smażenia, warto jednak wiedzieć, które szparagi obieramy, by niepotrzebnie nie dodawać sobie pracy. Obierać należy szparagi białe, które charakteryzują się o wiele łagodniejszym smakiem od ich zielonego odpowiednika. Czy szparagi zielone się obiera? Dobrą wiadomością dla wielbicieli szparagów wersji zielonej, jest to, że nie wymagają one obierania. Jeśli nie wiesz jeszcze, co można zrobić ze smakowitych, zielonych łodyżek, prezentujemy ci ciekawe przepisy na szparagi Jedną z najciekawszych propozycji są szparagi w sosie beszamelowym.

Jak obrać szparagi?

Jak przebiega obieranie szparagów? Proces ten jest bardzo prosty i szybki. Jeśli dotąd nie wiedziałeś jak obierać szparagi, my Ci pomożemy! Pamiętaj, że sposób obróbki przed przystąpieniem do gotowania lub smażenia, zależy też od tego, na jakie zdecydujesz się szparagi. Jak obierać białe, a jak zielone? Obie wersje wymagają  innego traktowania. Białe szparagi są nieco bardziej wymagające, zielone przygotujesz szybciej, ponadto mają one intensywniejszy smak, przez co dań z ich udziałem nie trzeba mocno przyprawiać. Zastanawiasz się, czy szparagi się obiera nożem, czy obieraczką? Można to robić na oba sposoby!
Jeśli szukasz pomysłów na śniadanie ze szparagami w roli głównej, to jednym z najbardziej interesujących pomysłów, są szparagi z jajkiem sadzonym. Zdarzyło Ci się, że szparagi już na drugi dzień po zakupie straciły świeżość i jędrność? Sprawdź jak przechowywać szparagi, by uniknąć takich sytuacji w przyszłości.
 

Jak obrać szparagi zielone?

Pragniesz, by na Twoim talerzu zagościły szparagi zielone? Jak obrać apetyczne łodyżki i przygotować do dalszej obróbki? Jeśli nie wiesz jeszcze, jak obierać szparagi zielone, podpowiadamy! Szparagi w wersji zielonej, nie wymagają ściągania skórki. Jedyne, co należy zrobić, by stały się one gotowe do smażenia, gotowania lub grillowania, to odcięcie twardych, zdrewniałych końców. Wiesz już, czy trzeba obierać szparagi zielone, czy nie ma takiej potrzeby,  ale masz wątpliwości co do sposobu obróbki termicznej? Sprawdź ile gotować szparagi oraz przetestuj nasz przepis na szparagi z grilla! Pamiętaj też, że istnieje możliwość przechowania szparagów na zimę, wystarczy zamrozić je w odpowiednich woreczkach.

Jak obrać szparagi białe?

Szparagi białe są zdecydowanie mniej popularne od ich zielonego odpowiednika, co nie znaczy, że mniej wartościowe. Białe łodyżki również są skarbnicą witamin i minerałów, mogą też stać się składnikiem bazowym wielu smacznych posiłków. Czy obierać białe szparagi? W tym przypadku odpowiedź jest prosta -  białe szparagi są włókniste, dlatego wymagają obierania, jest ono jednak bardzo łatwe. Jak obierać białe szparagi? Wystarczy przygotować obieraczkę lub wygodny nóż do obierania warzyw i zdjąć cienką, wierzchnią warstwę. Szparaga nie trzeba obierać w całości, okolice główki można zostawić nieruszane, dokładnie zdjąć skórkę należy tylko z dolnej części łodygi.
Jeśli szparagi i sposób ich obróbki przestały być dla Ciebie tajemnicą, włącz je do swojej diety! Zarówno białe, jak i zielone, są prawdziwą skarbnicą witamin i minerałów. Szparagi są nie tylko zdrowe, ale też bardzo smaczne, można wyczarować z nich wiele ciekawych posiłków.