Ile gotować szparagi?

Porady 16.06.2021

Nie wiesz, jak je jeść? Z nami nauczysz się wszystkiego, co trzeba wiedzieć o tych smacznych i pełnych witamin łodyżkach. Już teraz zapoznaj się z artykułem Przepisy na szparagi. Masz wątpliwości co do tego ile gotować szparagi, by przestały być surowe, a jednocześnie zachowały swoją apetyczną chrupkość? Pamiętaj, że duży wpływ na smak szparagów po obróbce ma ich świeżość. Przeczytaj Jak przechowywać szparagi, by już zawsze cieszyć się smacznymi i jędrnymi łodyżkami, które tak doskonale komponują się z roztopionym masłem lub stanowią bazę kultowego przepisu: Szparagi z jajkiem sadzonym.
Jeśli nie wiesz, ile gotuje się szparagi, podpowiadamy! Wszystko zależy od rodzaju szparagów. Białe i zielone różnią się nie tylko smakiem. Szparagi zielone gotujemy nieco krócej. Ile czasu gotować szparagi białe? Nie dłużej niż 7 minut! Ogromne znaczenie ma też sposób gotowania. Od niego zależy czy szparagi będą jędrne i chrupkie oraz czy zachowają większość swoich wartości odżywczych. Masz wątpliwości, czy wiesz wystarczająco dużo na temat sposobu obchodzenia się ze smakowitymi łodyżkami? Zapoznaj się z artykułem: Jak gotować szparagi.

Ile gotujemy szparagi zielone?

Szparagi z grilla, szparagi w sosie beszamelowym to tylko kilka ze sposobów na apetyczny i zdrowy posiłek ze szparagami w roli głównej. Wyróżniamy dwa rodzaje smakowitych łodyżek, a mianowicie szparagi białe i zielone. Mimo że oba warianty są tak samo smaczne i wartościowe, to jednak opcja zielona cieszy się zdecydowanie większą popularnością. Mimo to wiele osób nadal nie wie, ile gotować szparagi zielone.
Tymczasem bardzo ważne jest zachowanie optymalnego czasu gotowania. Zbyt krótki spowoduje, że warzywa będą niedogotowane, zbyt długi pozbawi ich całej kuszącej chrupkości. Jak długo gotować szparagi zielone, by miały one idealną strukturę? Gotowanie nie powinno potrwać krócej niż 5 minut, optymalny czas to 7 – 8 minut.
Wiesz już, ile czasu gotować szparagi zielone, jednak to nie wszystkie ważne informacje. Kluczowy jest również sposób gotowania, przygotowanie do obróbki oraz potrzebne akcesoria. Jeśli chodzi o przygotowanie do gotowania, to zielonych szparagów nie trzeba obierać, wystarczy tylko odciąć zdrewniałe końcówki, do czego potrzeba deski kuchennej oraz ostrego noża pojedynczego. Jeśli chodzi o krajalnicę do warzyw, to w przypadku szparagów raczej nie będzie potrzebna. Niezbędny jest za to garnek do szparagów oraz sznurki do zawiązania pęczka łodyg podczas gotowania. Zarówno garnki do szparagów, jak i sznurki oraz inne przydatne akcesoria do mięsa i szparagów znaleźć można w naszym sklepie.
 

Ile gotować białe szparagi?

Białe szparagi są równie smaczne i wartościowe, co ich zielony odpowiednik. Zanim przejdziemy do odpowiedzi na pytanie, ile gotować szparagi białe, musisz jednak wiedzieć, jak przygotować je do gotowania. W przeciwieństwie do wariantu zielonego białe szparagi należy obierać. Szczegółowe wskazówki, jak to zrobić, znajdziesz w artykule Jak obrać szparagi. Z pewnością przyda Ci się obieraczka do warzyw. Jak długo gotować szparagi białe, by zyskać pewność, że są gotowe do spożycia? Białe łodyżki potrzebują około 15 minut obróbki termicznej. Wiesz już, ile gotować białe szparagi, pora na kuchenne eksperymenty!
 

Ile gotować szparagi w wodzie?

Szparagi można gotować na dwa sposoby, w wodzie lub na parze. Popularniejsze jest gotowanie w wodzie, jednak wciąż wiele osób ma wątpliwości, jak gotować szparagi zielone w wodzie, oraz ile powinien trwać ten proces. Szparagi warto związać sznurkami z tworzywa odpornego na działanie wysokich temperatur, a następnie pęczek umieścić w specjalnym garnku z wrzącą wodą, szczyptą cukru i płaską łyżką soli. Ile gotować zielone szparagi w wodzie? Czas gotowania to około 7 – 8 minut.
 

Ile gotować szparagi na parze?

Drugim popularnym sposobem obróbki szparagów jest gotowanie na parze. Podobnie jak w przypadku wersji z wodą, warto wiedzieć, jak długo gotować szparagi na parze, by stały się idealnie chrupiące i gotowe do spożycia. Zarówno zbyt krótki, jak i zbyt długi czas może sprawić, że struktura apetycznych łodyżek zostanie zepsuta. Ile gotować szparagi zielone na parze? Czas gotowania wynosi około 10 minut. Oprócz czasu gotowania równie ważne jest to, jak gotować szparagi na parze. Czy sposób ten jest trudniejszy lub bardziej wymagający niż gotowanie na wodzie? Wręcz przeciwnie, gotowanie na parze jest jeszcze łatwiejsze! Szparagi wystarczy umyć, obciążyć zdrewniałe końce i umieścić w parowarze, po czym włączyć minutnik, by nie przegapić momentu, w którym łodyżki staną się gotowe do spożycia. Szparagi można podawać z młodymi ziemniaczkami, kurczakiem lub jajkiem