Jak gotować szparagi? 7 rad


Wybór – zanim weźmiesz się za gotowanie szparagów

Najlepszy smak i efekt naszych porad uzyskasz, jeśli odwiedzając stragan lub sklep wybierzesz odpowiednie szparagi. Przede wszystkim pamiętaj, aby zwrócić uwagę na ich główki – szukaj tych ściśle zamkniętych i lekko wilgotnych. Poza tym dopilnuj, aby wybrane przez ciebie szparagi były sprężyste i jędrne. Jeśli są świeże, to podczas pocierania jeden od drugi powinny wydawać charakterystyczny, skrzypiący dźwięk. Pamiętaj także, że zielonych szparagów się nie obiera, więc nieważna jest ich grubość. Inaczej jest w przypadku białej odmiany. Tutaj zalecamy wybór średniej grubości.


Przechowywanie świeżych szparagów

Zasada jest taka, że aby uzyskać smaczne szparagi bogate w wartości odżywcze, nie wolno zbyt długo zwlekać z ich przygotowaniem. Jeśli jednak już trzeba, to warto pamiętać, że ani białe, ani zielone szparagi nie powinny czekać na ugotowanie dłużej niż 3 dni. Aby w tym czasie zachowały swoje walory, zawiń je w wilgotną ściereczkę i włóż do lodówki. Teraz możesz przejść do przygotowania szparagów – zanim trafią do garnka i zostaną ugotowane.


Gotowanie szparagów – jak je do tego przygotować?

Twoim pierwszym krokiem powinno być dokładne umycie i osuszenie szparagów. Gdy to już zrobisz, możesz wziąć się za przygotowanie ich do gotowania. Z zielonymi szparagami sprawa jest prosta. Nie trzeba ich obierać, więc wystarczy, że gdy będą suche i umyte, odetniesz ich twarde końcówki. Zwyczaj jest to ok. 1/3 długości całego szparaga. Można też je wygiąć, a wówczas zdrewniałe zakończenie powinny odłamać się same w odpowiednim miejscu.

Gotowanie białych szparagów wymaga od ciebie nieco więcej przygotowań. Ten rodzaj jest bowiem bardzo włóknisty, a więc niezbędne będzie ich wcześniejsze obranie. Najlepszy efekt uzyskasz, używając do tego poręcznej obieraczki do szparagów lub skrobaczki do warzyw. Upewnij się przy tym, że nie pozostały żadne włókna. Potem, tak jak w przypadku zielonych, musisz odciąć zdrewniałe końcówki, czyli od 2 do 5 cm (im świeższe szparagi tym mniej trzeba ucinać).


Garnek do szparagów – jaki, aby je dobrze ugotować?

Jeśli zastanawiasz się, w jakim naczyniu należy gotować szparagi, to właśnie tu znajdziesz wyczerpującą odpowiedź. Potrzebny będzie ci wąski i wysoki garnek (może ten, w którym gotujesz makaron spaghetti?). Chodzi o to, że szparagi powinny być gotowane przez cały czas na stojąco i pod przykryciem. Nad powierzchnie wody mogą wystawać tylko główki, które są bardzo delikatne i wystarczy im sama para wodna w naczyniu. W zbyt szerokim garnku mogą się osunąć lub przewrócić, a to mogłoby mocno zepsuć ich smak. Dobrze również, żeby wybierać do tego zadania garnek stalowy. Jeśli nie masz pewności, czy jeden z posiadanych przez ciebie modeli sprawdzi się w tej sytuacji, możesz zainwestować w dedykowany garnek do gotowania szparag. Modele te mają nie tylko odpowiednią pojemność i kształt, ale również sitko ułatwiające wyciągnięcie szparagów ze wrzątku.


Jak gotować szparagi – najważniejsze zasady

Poprawne gotowanie szparagów opiera się na kilku prostych zasadach. Przestrzegając ich, masz gwarancje, że po wyjęciu z garnka nadal będą sprężyste i apetyczne. Wystarczy, że:
- gotowanie szparagów przeprowadzisz w osolonej wodzie z niewielkim dodatkiem cukru (wystarczy szczypta),
- dodasz do wrzątku odrobinę masła,
- przed włożeniem szparagów do garnka zwiążesz je luźno w pęk (pomoże im to nie tylko równo się ugotować, ale i zachować pionową pozycję w garnku),
- pod gotowanymi szparagami ustawisz średnią wielkość płomienia i na ten czas przykryjesz garnek pokrywką,
- dopilnujesz, by zielone szparagi nie gotowały się dłużej niż 10 minut (białe muszą spędzić w garnku do gotowania szparag 15 minut),
- przed wyjęciem sprawdzisz ich miękkość widelcem (jeśli zostały przegotowane, będą się rozpadać).


Mrożenie i odgrzewanie szparagów

Niezjedzone szparagi można odgrzać kolejnego dnia. Aby zachować w nich jak najwięcej wartości i smaku najlepiej zrobić to na parze. Sprawdzi się też włożenie ich do garnka z gorącą wodą i łyżką masła oraz delikatne podsmażenie na patelni.

Jeśli chcesz zamrozić szparagi, musisz je najpierw obrać. Blanszowanie nie będzie tutaj potrzebne. Aby później skorzystać z zamrożonych szparagów i ugotować je na obiad wystarczy wrzucić je do wrzątku. Szparagi nie powinny być wcześniej rozmrożone, gdyż przez to mogą utracić swoją sprężystość.

Wiesz już, jak gotuje się szparagi. Mając do wyboru garnki do szparagów, wiesz również, na co zwrócić uwagę przy ich wyborze. Pozostaje nam więc życzyć ci smacznego!