Jak gotować szparagi? 7 rad
Wybór – zanim weźmiesz się za gotowanie szparagów
Najlepszy smak i efekt naszych porad uzyskasz, jeśli odwiedzając stragan lub sklep wybierzesz odpowiednie szparagi. Przede wszystkim pamiętaj, aby zwrócić uwagę na ich główki – szukaj tych ściśle zamkniętych i lekko wilgotnych. Poza tym dopilnuj, aby wybrane przez ciebie szparagi były sprężyste i jędrne. Jeśli są świeże, to podczas pocierania jeden od drugi powinny wydawać charakterystyczny, skrzypiący dźwięk. Pamiętaj także, że zielonych szparagów się nie obiera, więc nieważna jest ich grubość. Inaczej jest w przypadku białej odmiany. Tutaj zalecamy wybór średniej grubości.
Przechowywanie świeżych szparagów
Zasada jest taka, że aby uzyskać smaczne szparagi bogate w wartości odżywcze, nie wolno zbyt długo zwlekać z ich przygotowaniem. Jeśli jednak już trzeba, to warto pamiętać, że ani białe, ani zielone szparagi nie powinny czekać na ugotowanie dłużej niż 3 dni. Aby w tym czasie zachowały swoje walory, zawiń je w wilgotną ściereczkę i włóż do lodówki. Teraz możesz przejść do przygotowania szparagów – zanim trafią do garnka i zostaną ugotowane.
Gotowanie szparagów – jak je do tego przygotować?
Twoim pierwszym krokiem powinno być dokładne umycie i osuszenie szparagów. Gdy to już zrobisz, możesz wziąć się za przygotowanie ich do gotowania. Z zielonymi szparagami sprawa jest prosta. Nie trzeba ich obierać, więc wystarczy, że gdy będą suche i umyte, odetniesz ich twarde końcówki. Zwyczaj jest to ok. 1/3 długości całego szparaga. Można też je wygiąć, a wówczas zdrewniałe zakończenie powinny odłamać się same w odpowiednim miejscu.Gotowanie białych szparagów wymaga od ciebie nieco więcej przygotowań. Ten rodzaj jest bowiem bardzo włóknisty, a więc niezbędne będzie ich wcześniejsze obranie. Najlepszy efekt uzyskasz, używając do tego poręcznej obieraczki do szparagów lub skrobaczki do warzyw. Upewnij się przy tym, że nie pozostały żadne włókna. Potem, tak jak w przypadku zielonych, musisz odciąć zdrewniałe końcówki, czyli od 2 do 5 cm (im świeższe szparagi tym mniej trzeba ucinać).
Garnek do szparagów – jaki, aby je dobrze ugotować?
Jeśli zastanawiasz się, w jakim naczyniu należy gotować szparagi, to właśnie tu znajdziesz wyczerpującą odpowiedź. Potrzebny będzie ci wąski i wysoki garnek (może ten, w którym gotujesz makaron spaghetti?). Chodzi o to, że szparagi powinny być gotowane przez cały czas na stojąco i pod przykryciem. Nad powierzchnie wody mogą wystawać tylko główki, które są bardzo delikatne i wystarczy im sama para wodna w naczyniu. W zbyt szerokim garnku mogą się osunąć lub przewrócić, a to mogłoby mocno zepsuć ich smak. Dobrze również, żeby wybierać do tego zadania garnek stalowy. Jeśli nie masz pewności, czy jeden z posiadanych przez ciebie modeli sprawdzi się w tej sytuacji, możesz zainwestować w dedykowany garnek do gotowania szparag. Modele te mają nie tylko odpowiednią pojemność i kształt, ale również sitko ułatwiające wyciągnięcie szparagów ze wrzątku.
Jak gotować szparagi – najważniejsze zasady
Poprawne gotowanie szparagów opiera się na kilku prostych zasadach. Przestrzegając ich, masz gwarancje, że po wyjęciu z garnka nadal będą sprężyste i apetyczne. Wystarczy, że:- gotowanie szparagów przeprowadzisz w osolonej wodzie z niewielkim dodatkiem cukru (wystarczy szczypta),
- dodasz do wrzątku odrobinę masła,
- przed włożeniem szparagów do garnka zwiążesz je luźno w pęk (pomoże im to nie tylko równo się ugotować, ale i zachować pionową pozycję w garnku),
- pod gotowanymi szparagami ustawisz średnią wielkość płomienia i na ten czas przykryjesz garnek pokrywką,
- dopilnujesz, by zielone szparagi nie gotowały się dłużej niż 10 minut (białe muszą spędzić w garnku do gotowania szparag 15 minut),
- przed wyjęciem sprawdzisz ich miękkość widelcem (jeśli zostały przegotowane, będą się rozpadać).
Mrożenie i odgrzewanie szparagów
Niezjedzone szparagi można odgrzać kolejnego dnia. Aby zachować w nich jak najwięcej wartości i smaku najlepiej zrobić to na parze. Sprawdzi się też włożenie ich do garnka z gorącą wodą i łyżką masła oraz delikatne podsmażenie na patelni.Jeśli chcesz zamrozić szparagi, musisz je najpierw obrać. Blanszowanie nie będzie tutaj potrzebne. Aby później skorzystać z zamrożonych szparagów i ugotować je na obiad wystarczy wrzucić je do wrzątku. Szparagi nie powinny być wcześniej rozmrożone, gdyż przez to mogą utracić swoją sprężystość.
Wiesz już, jak gotuje się szparagi. Mając do wyboru garnki do szparagów, wiesz również, na co zwrócić uwagę przy ich wyborze. Pozostaje nam więc życzyć ci smacznego!
Warto przeczytać
Patelnie Piccante Starke PRO – idealne do codziennego gotowania
Gotowanie jest sztuką, która wymaga od nas odpowiednich narzędzi. To właśnie one umożliwiają przygotowanie wybornych dań, które zaspokoją najbardziej wymagające podniebienia! Dobre akcesoria kuchenne powinny więc znaleźć się w każdej kuchni – zarówno kucharzy profesjonalnych, jak i amatorów. Sprawdź, dlaczego warto sięgnąć po patelnie Piccante Starke PRO.
czytaj więcejPatelnie Glossy Copper Starke PRO – eleganckie niczym patelnie miedziane
Patelnie to nie tylko naczynia umożliwiające sprawne przygotowywanie potraw. To także ozdoba kuchni – pięknie wykonane patelnie mogą być dumą każdego kucharza. Jeśli zwracasz uwagę nie tylko na funkcjonalność, ale również na design, z pewnością przypadną ci do gustu patelnie Glossy Copper Starke PRO.
czytaj więcejPatelnie Black Copper Starke PRO – eleganckie i praktyczne uzupełnienie Twojej kuchni
Naczynia kupujemy rzadko, gdyż traktujemy je jako swojego rodzaju inwestycję. Im bardziej są odporne na ścieranie, tym lepiej – eksploatujemy je przecież każdego dnia. Nikt jednak nie powiedział, że trwałe naczynia nie mogą pięknie wyglądać. Kolekcja Black Copper udowadnia, że to, co piękne może być także bardzo wytrzymałe.
czytaj więcejNaczynia Sirius Starke PRO – ultrawytrzymały pomocnik w Twojej kuchni
Bezpieczne, zdrowe i wytrzymałe naczynia to marzenie każdego kucharza. Na szczęście takie marzenia są bardzo proste do spełnienia. Naczynia idealne dla fanów gotowania to chociażby Sirius Starke PRO. Co świadczy o ich jakości? Dlaczego są wyjątkowym produktem na rynku?
czytaj więcejPyszna pizza z patelni na cieście drożdżowym – nie pieczona, tylko smażona!
Dobrej pizzy nigdy za dużo, również na naszym blogu. Co jakiś czas lubimy wracać do tego tematu, zarówno bez okazji, jak i tak jak tym razem. Dziś jest bowiem Dzień Pizzy, który uwielbiamy świętować na swój sposób i z nowymi przepisami. W ubiegłym roku testowaliśmy np. wegańskie warianty tego dania oraz eksperymentowaliśmy z grubością ciasta. Zajmijmy się więc tym razem czymś zupełnie nowym. Każdy o tym słyszał, lecz nie każdy odważył się spróbować. Czy pizza z patelni to dobry pomysł? Smaczny? Oddający piękno tradycji tej potrawy wypiekanej w specjalnych piecach opalanych drewnem? Zaczynamy smażenie pizzy!
czytaj więcejTeflon w kuchni – zastosowanie i właściwości
Globalna popularność tworzywa Teflon nie wzięła się znikąd. W pewnym miejscu historii doszło do szczęśliwego zbiegu okoliczności. W jego wyniku powstała substancja o śladowym poziomie adhezji (bardzo niskiej energii powierzchniowej, znacząco zmniejszającej tarcie), która jednocześnie była niezwykle odporna na niemal wszystkie substancje chemiczne (poza najmocniejszymi kwasami) oraz wysoką temperaturę. W krótkim czasie politetrafluoroetylen PTFE znalazł zastosowanie w… przemyśle motoryzacyjnym. Pokryte nim części ruchome np. silnika zużywały się wolniej, gdyż generowały miedzy sobą mniejsze tarcie. Niedługo potem Teflon został zarejestrowany, jako znak towarowy i zawitał do kuchni na całym świecie – najpierw w patelniach, a później również w garnkach!
czytaj więcejPowłoka GREBLON non-stick – sposób na nieprzywierające garnki i patelnie
Garnki i patelnie z powłoką nieprzywierającą to dziś w kuchni standard. Przyzwyczailiśmy się, że możemy smażyć na niewielkiej ilości tłuszczu lub całkowicie bez dodatku oleju, czy też masła. Chcemy jeść zdrowiej. Oczekujemy również innowacji, które ułatwią mycie tego typu naczyń. Dlaczego więc coraz częściej korzystamy z nieprzywierającej powłoki GREBLON? Jakie są jej rodzaje i właściwości? Gdzie tkwi jej przewaga nad innymi powłokami non-stick? Oto wszystko, co warto o niej wiedzieć!
czytaj więcejDekoracje świąteczne – najciekawsze pomysły na święta 2020
Zbliżające się święta wprowadzają wokoło wyjątkową atmosferę oczekiwania. Wiele osób jest ciekawych tego, co dostaną. Inni już snują plany i pomysły na święta. Powstają pierwsze listy prezentów, dań, a nawet zaczynamy się rozglądać za nowymi ozdobami gwiazdkowymi. Czasem jest to nowy świecznik, innym razem kolekcja bombek do przyozdobienia choinki. Są też nowe ozdoby na stół. Sprawdźmy wspólnie, co święta 2020 mogą zaoferować w sklepie internetowym Tadar.pl!
czytaj więcejCo kupić na święta do 50 zł? 7 pomysłów na prezent!
Ograniczony budżet wcale nie musi być powodem nieudanego prezentu świątecznego. Pomysły na tanie prezenty można znaleźć z łatwością. Wystarczy poszukać, by zainspirować się i dać coś ładnego oraz praktycznego mamie, tacie, siostrze, żonie, bratu, dziewczynie i chłopakowi. Oferta sklepu internetowego Tadar.pl jest gotowa, by doradzić ci, co kupić na święta do 50 zł. Sprawdź nasze pomysły lub poszukaj na własną rękę czegoś równie dobrze wykonanego oraz użytecznego pod choinkę.
czytaj więcej