Jak przyrządzić fasolkę szparagową? 10 pomysłów

Porady 21.03.2023

Bogata w witaminy i minerały fasolka szparagowa to ulubienica wielu osób. Sezonowa roślina strączkowa używana jest w kuchni w różnej postaci – jako dodatek do mięsa czy ryb lub w roli dania głównego. Jak szybko i łatwo przyrządzić pyszną, jędrną fasolkę szparagową? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

Proste i smaczne przepisy na fasolkę szparagową – perfekcyjnie zrobiona jarzyna do obiadu

Fasolka szparagowa to roślina strączkowa, która skrywa w sobie olbrzymie ilości witaminy B, E, K oraz C, a także minerały takie jak wapń, fosfor, cynk, żelazo, potas, sód, niacyna i inne. Twoja ulubiona, pyszna fasolka szparagowa serwowana do obiadu ma w sobie również spore ilości błonnika i mało kalorii, dzięki czemu można śmiało jeść ją, będąc na diecie.

W jaki sposób ugotować fasolkę, by była jędrna? Czas gotowania jest zależny od jej wielkości, wagi, a także tego, jak szybko została zebrana. Młoda fasolka gotuje się szybciej niż ta, która została późno zebrana. Jak rozpoznać młode warzywo? Po kolorze oraz wielkości. Te młode mają intensywną barwę, zapach i są znacznie mniejszych rozmiarów od wersji dojrzałej. 

Proces gotowania fasolki zacznij od jej dokładnego umycia pod bieżącą wodą oraz odcięcia końców z obu stron. W ten sposób usuniesz wszystkie twarde włókna i warzywo będzie znacznie szybciej się gotować. Zarówno młodą, jak i dojrzałą fasolkę można przyrządzać na parze i w wodzie, trzeba jednak pamiętać o tym, że zbyt długie gotowanie sprzyja ucieczce z warzywa substancji odżywczych oraz koloru.

Do ugotowania fasolki najlepiej sprawdzają się garnki ze stali nierdzewnej o grubszym dnie, chociaż mniejszą jej ilość z łatwością przygotujesz także w rondelku. Po ugotowaniu fasolki należy przepłukać ją zimną wodą, aby pozostała jędrna. Strączki fasolki możesz również usmażyć na patelni grillowej po wcześniejszym jej zblanszowaniu lub wsadzić do piekarnika i zapiec w naczyniu żaroodpornym do zapiekania

Fasolka szparagowa znakomicie nadaje się jako dodatek do sałatek, dań mięsnych, makaronów oraz zup. Dobrze przyrządzona żółta lub zielona fasolka sprawdzi się jako samodzielne danie, np. z dodatkiem zasmażanej bułki tartej lub jajkiem sadzonym. Chcesz poznać nasze pomysły na pyszną fasolkę? Już spieszymy z listą najlepszych dań na bazie fasolki szparagowej.

Sałatki z fasolką szparagową – pyszny dodatek do obiadu

Fasolkę (zarówno zieloną, jak i żółtą) można dodać nie tylko do ziemniaków czy pieczonego mięsa, ale również sałatki. Ugotowana, sprężysta fasolka znakomicie komponuje się ze świeżymi warzywami, takimi jak pomidor, cebula, papryka, szpinak, sałata, a także z serami i drobiem. Świeża sałatka z ugotowaną fasolką szparagową stanowi idealny dodatek do obiadu. Jak przyrządzić pyszną sałatkę z zieloną fasolką? Z chęcią podzielimy się z Tobą przepisem na sałatkę z fasolką szparagową do obiadu.

Składniki:

  • pół główki sałaty lodowej,

  • 2 duże pomidory malinowe,

  • 1 ogórek zielony,

  • 1 czerwona cebula,

  • 300 g ugotowanej fasolki.

Akcesoria:

Przygotowanie:

Sałatę włóż do sitka i dokładnie umyj, a następnie odłóż do wyschnięcia. Pomidory oraz ogórki również umyj pod bieżącą wodą, a następnie pokrój w dużą kostkę i wrzuć do miski. Cebulę pokrój w pióra i wrzuć do miski. Dodaj fasolkę, a potem porwij sałatę na kawałki. Całość polej oliwą i przypraw solą oraz pieprzem. Wymieszaj dokładnie i gotowe. Możesz dodatkowo podkreślić jej smak świeżym pieczywem lub grissini.

Duszona fasolka szparagowa z cebulą i czosnkiem – pyszny sposób na fasolkę szparagową

Masz ochotę na fasolkę szparagową przygotowaną na patelni? Spróbuj przyrządzić fasolkę szparagową z cebulą oraz czosnkiem z naszego przepisu.

Składniki:

  • 500 g zielonej fasolki szparagowej,

  • 1 duża cebula,

  • 2 ząbki czosnku,

  • 10 g masła,

  • 1 łyżka oliwy,

  • sól,

  • pieprz,

  • oregano.

Akcesoria:

Przygotowanie:

Fasolkę starannie umyj, a następnie odetnij końcówki. Fasolkę włóż do garnka i zalej litrem wody. Gotuj ją przez 5 minut, by delikatnie zmiękła, a potem przecedź przez sito. W międzyczasie pokrój czosnek i cebulę. Rozgrzej masło wraz z oliwą na patelni, a następnie wrzuć na nią cebulę i czosnek. Podsmażaj przez 3-4 minuty, a później dodaj fasolkę i 80 ml gorącej wody. Dodaj sól, pieprz i oregano. Warzywa podduszaj przez 10 minut, a potem przełóż na talerze. Możesz dodatkowo posypać całość poszatkowaną natką pietruszki.

Fasolka szparagowa z grilla – zdrowy przysmak nie tylko na letnie przyjęcie w ogrodzie

Zieloną fasolkę szparagową można przyrządzić też bardziej klasycznie z bułką tartą lub wrzucić ją na grilla. Żeby przygotować grillowaną fasolkę, należy wcześniej ją zblanszować, a potem owinąć folią aluminiową by nie przypaliła się w trakcie grillowania. Jeśli chcesz, by była sprężysta, przed owinięciem folią skrop ją delikatnie oliwą.

Zupa z fasolki szparagowej i ziemniaków – klasyka w Twojej kuchni

Gotowana fasolka szparagowa doskonale sprawdzi się jako składnik sycącej zupy. Do przyrządzenia pysznej, wiosennej zupy z jej dodatkiem będziesz potrzebować: 

  • 1 l bulionu drobiowego,

  • 500 g zielonej fasolki,

  • 500 g ziemniaków,

  • 1 łyżkę masła,

  • 2 łyżki śmietany 18%,

  • koperek,

  • 1 łyżeczkę kurkumy,

  • nóż,

  • duży garnek.

Przygotowanie:

Fasolkę oraz ziemniaki umyj, a potem obierz. Ziemniaki pokrój w kostkę. Garnek połóż na kuchence i włącz na mały ogień. Rozgrzej masło, a następnie wrzuć fasolkę oraz ziemniaki. Podsmażaj przez 4-5 minut, a następnie dolej bulion. Wsyp kurkumę i gotuj pod przykryciem przez 30-40 minut. Dodaj powoli śmietanę i wymieszaj tak, aby zupa się nie zważyła. Gdy ziemniaki i fasolka zmiękną, zupa jest gotowa do serwowania. Przelej ją do miseczek, a następnie poszatkuj koperek i posyp nim zupę.

Fasolka szparagowa zapiekana z serem – dla miłośników zapiekania

Przepadasz za wszelkimi zapiekankami warzywnymi? To wspaniale się składa, gdyż fasolka szparagowa doskonale sprawdza się w wersji zapiekanej z dodatkiem śmietany i ulubionego sera np. fety albo pecorino. Pamiętaj, że przed jej zapiekaniem należy ją zblanszować, inaczej straci kolor i jędrność.

Fasolka szparagowa z sosem śmietanowym – delikatna uczta dla podniebienia

Fasolka szparagowa idealnie komponuje się z sosami na bazie śmietany lub jogurtu. Tak przyrządzona fasolka sprawdzi się w roli dodatku do obiadu lub szybkiego lunchu. Przygotowaliśmy dla Ciebie przepis na pyszną fasolkę szparagową duszoną w sosie śmietanowym.

Składniki:

  • 1 kg fasolki szparagowej,

  • natka pietruszki,

  • koperek,

  • szczypior,

  • 200 ml śmietany 12%,

  • 2 łyżki masła,

  • sól,

  • pieprz.

Akcesoria:

  • głęboka patelnia z pokrywką,

  • nóż.

Przygotowanie:

Fasolkę obierz i umyj, a następnie ugotuj w osolonej wodzie. Wodę odlej, a na patelnię wrzuć masło. Pokrój szczypior, koper oraz natkę i wrzuć do fasolki, a potem zalej wszystko śmietaną. Dodaj sól oraz pieprz. Podawaj w formie dodatku do obiadu, koniecznie na ciepło.

Fasolka szparagowa duszona z kurczakiem – sycące danie jednogarnkowe

Masz ochotę na coś innego niż klasyczna fasolka szparagowa z jajkiem? Postaw na fasolkę duszoną z kurczakiem. To danie jest niezwykle sycące oraz łatwe w przygotowaniu. Wystarczy obsmażyć kurczaka z ulubionymi przyprawami i ziołami, a następnie zblanszować fasolkę i dodać ją do kurczaka z odrobiną bulionu. Opcjonalnie można dodać do tego śmietanę, masło, a nawet kapkę białego wina. Gwarantujemy, że tak przyrządzonej fasolki jeszcze nie jadłeś!

Fasolka szparagowa z makaronem – polskie warzywo we włoskim stylu

Pasta z dodatkiem fasolki szparagowej? Czemu nie! Ta przepyszna roślina strączkowa idealnie współgra z domowymi makaronami i bukietem warzyw w stylu włoskim, ale równie dobrze możesz dodać ją do swojego makaronu ryżowego stir fry. Fasolka szparagowa z sezamem, podlana sosem sojowym i srirachą, podana z chińskim makaronem i dużą ilością dymki sprawi, że nie będziesz już chciał jeść jej w innej formie.

Fasolka szparagowa smażona z cebulą i papryką – pyszny lunch z patelni

Szukasz pomysłu na lekki i szybki lunch? Przygotuj zieloną fasolkę z patelni z dodatkiem cebuli i czerwonej papryki. Jak ją zrobić? Już wyjaśniamy!

Składniki:

  • 500 g zielonej fasolki szparagowej,

  • 1 biała cebula,

  • 1 czerwona papryka,

  • sól,

  • pieprz,

  • wędzona papryka,

  • 2 łyżki oliwy.

Do przygotowania tego dania z fasolki szparagowej będziesz potrzebować patelni.

Przygotowanie:

Fasolkę oraz paprykę dokładnie umyj i osusz. Odetnij z fasolki końce, a następnie zblanszuj ją we wrzątku. Następnie pokrój paprykę oraz cebulę w kostkę. Rozgrzej oliwę na patelni, a potem wrzuć na nią warzywa. Przypraw solą, pieprzem oraz wędzoną papryką i zamieszaj. Całość podsmażaj, do czasu aż wszystkie warzywa będą miękkie.

Fasolka szparagowa w sosie pomidorowym – grecki wariant na Twoim stole

Fasolka szparagowa w sosie pomidorowym to przysmak kuchni greckiej, który często serwowany jest do baraniny lub duszonego bakłażana. Jak przygotować pyszną fasolkę szparagową po grecku? Do jej przyrządzenia potrzebujesz pomidorów z puszki, fasolki, czosnku, cebuli oraz podstawowych przypraw takich jak sól, pieprz, ostra papryka. 

Obraną i ugotowaną fasolkę wrzuca się na patelnię wraz z cebulą i czosnkiem, a po delikatnym podsmażeniu dodaje się pomidory. Jeśli chcesz przyrządzić gęsty sos o intensywnym smaku, duś wszystko pod przykryciem na bardzo małym ogniu przez ok. 30 minut. Fasolkę możesz przyprawić tradycyjnie solą, pieprzem oraz papryką lub dodać do niej ulubione zioła, np. rozmaryn lub tymianek.

Na naszym blogu kulinarnym znajdziesz też inne interesujące przepisy kulinarne. Poszukaj pomysłu na śniadanie, obiad i kolację, z fasolką i innymi składnikami!
 

czytaj także:

Fasola po bretońsku. Przepis, który pokochasz

Fasolka szparagowa. W jaki sposób i ile ją gotować?

Fasola z bułką tartą. Przepyszny przepis!

Przetwory z fasolki szparagowej do słoików – 3 przepisy

Sycące dania jednogarnkowe – 5 propozycji

Zapiekanka z warzywami na patelnię – przepis na sycące danie