Jak zrobić lasagne? Czy i jak gotować makaron do lasagne?

Porady 17.07.2021

Lasagne

Słyszysz hasło „lasagne” i zastanawiasz się, co to? To pojęcie ma dwa znaczenia – pierwsze z nich wskazuje na określenie makaronu w prostokątnych plastrach, drugie natomiast oznacza włoską potrawę przygotowywaną z wykorzystaniem tegoż makaronu. Cienkie placki makaronu są przekładane mieszanką mięsa, warzyw, co do lasagne pasuje wyśmienicie.

Skąd w ogóle wzięła się ta potrawa? Włoska zapiekanka lasagne ma naprawdę długą historię, która sięga czasów starożytnego Rzymu. Nazwa "lasanum" w łacinie i "lasanon" w grece oznaczały naczynia, w których gotowano jedzenie. Z czasem "laganun" zaczęło odnosić się do płatów makaronu, które były pieczone lub smażone, robione tylko z mąki i wody.

Potrawa przywędrowała do Włoch, gdzie zaczęła nabierać nowych smaków i przypraw, a z biegiem lat zmieniała się w to, co dziś znamy jako lasagne. Choć pierwotnie lasagne kojarzono z Neapolem, który jest znany z sosu pomidorowego, to dzisiaj najbardziej rozpoznawalna jest wersja z Bolonii, czyli lasagne alla bolognese, która łączy makaron, sos Bolognese zrobiony z pomidorów i mielonego mięsa, beszamel i ser.

Niektórzy się wahają, czy lasagne jest zdrowa. Tak naprawdę wszystko zależy od użytych składników. Jeżeli postawisz na razowy makaron, dobrej jakości mięso mielone i warzywa wraz z samodzielnie robionym sosem, a nie gotowym ze słoika, wyjdzie całkiem zdrowe danie. Kwestia tego, z czym podawać lasagne powinna być rozpatrywana indywidualnie.

Czasem lazania może doskonale smakować samodzielnie, innym razem możemy dodać sałatkę. Jeżeli nie wiesz, jaka sałatka do lasagne będzie idealna, sięgnij po pomidorki koktajlowe, mix sałat i skrop wszystko francuskim sosem.

Lazania doskonale smakuje w towarzystwie alkoholu. Nie wiesz, jakie wino do lasagne pasuje najlepiej? Sięgnij po czerwone lub różowe, by w ten sposób urozmaicić nieco swój posiłek i pobudzić kubki smakowe do pracy. Klasyczny pszenny makaron lasagne ma 350 kcal w 100 gramach, jest więc nieco kaloryczny. Makaron razowy nie będzie miał mniej kalorii, ale za to więcej minerałów i błonnika, dzięki czemu będzie trawił się wolniej, dając uczucie sytości na dłużej.

Więcej informacji na temat kaloryczności innych rodzajów makaronu znajdziesz w artykule: Ile kalorii ma makaron?

Przepis na lasagne

Masz pod ręką mięso mielone, ząbki czosnku i pomidory oraz makaron lasagne? Wyczaruj z tych składników lasagne z mięsem! Szukasz mniej typowego przepisu, dzięki któremu twoja zapiekanka makaronowa zachwyci smakiem domowników? Poniżej prezentujemy prosty przepis na lasagne. Oto podpowiedź, jak zrobić ten przysmak.

Do jego wykonania potrzebujesz 15 płatów makaronu lazanii. Przygotuj pół kilo kiełbasy, pół kilo chudej wołowiny lub pół kilo mięsa wieprzowo-wołowego. To nasza propozycja mięsna do lasagne. Jakie mięso ostatecznie wybierzesz, czego użyjesz – czy wołowiny, czy wieprzowiny albo miksu tych mięs – zależy od Ciebie.

Zaopatrz się w warzywa, takie jak 1 cebula, 2 łodygi selera naciowego, 1 marchewka. Będą też potrzebne inne dodatki, np. 4 łyżki koncentratu pomidorowego, 1 szklanka gorącego bulionu oraz 40 dag passaty pomidorowej.

Do garnka wlej olej i wsyp pokrojoną w kostkę cebulę. Dodaj boczek, smaż chwilę, a potem wrzuć warzywa. Wrzucaj mięso partiami, po 1/3 całej porcji i obsmażaj równomiernie. Do smaku można dolać wino – 1 szklankę białego lub czerwonego – w zależności od preferencji. Dopraw solą i pieprzem i gotuj przez 2 godziny.

Wahasz się, czy lasagne można przygotować wcześniej, np. dzień przed podaniem? Nie obawiaj się, dobrze zabezpieczone danie przetrwa nawet kilka dni. Dzięki temu możesz zaoszczędzić czas w dniu podania, a smaki będą miały czas się przegryźć. A może zastanawiasz się, czy lasagne pieczemy pod przykryciem? Oczywiście, że tak. Przykrycie naczynia folią aluminiową pozwala na równomierne pieczenie i zapobiega nadmiernemu wysuszeniu wierzchu. Teraz czas przygotować lasagne – tłumaczymy, jak układać warstwy.

Najpierw naczynie żaroodporne smarujemy masłem lub olejem, a potem wlewamy sos beszamelowy (przepis znajdziesz niżej). Ułóż pierwszą warstwę plastrów makaronu, potem nałóż porcje sosu i rozprowadź ją, następnie dodaj mieszankę warzyw i mięsa, polej sosem beszamelowym i posyp parmezanem. Układaj kolejne warstwy makaronu i powtarzaj te kroki, aż skończą ci się składniki. Pamiętaj, by każdą warstwę makaronu dokładnie przykryć sosem, aby lasagne była wilgotna, a sos mógł wsiąknąć w makaronowe płaty. Włóż do piekarnika na 45 minut, w połowie pieczenia nakryj aluminiową folią.

Zastanawiasz się, jaki sos do lasagne będzie najbardziej odpowiedni? Możesz podawać ją z sosem pomidorowym, ale równie smaczny jest sos beszamelowy, który dodaje daniu kremowej konsystencji i łagodnego smaku. Jeśli chcesz urozmaicić lasagne, możesz przygotować sos pomidorowy z dodatkiem ziół, takich jak bazylia, oregano czy tymianek, a także dodać do niego odrobinę cukru, aby złamać kwasowość pomidorów. Jeśli preferujesz bardziej wyrazisty smak, świetnym rozwiązaniem będzie sos mięsny z dodatkiem czerwonego wina i czosnku.

Jak wyglądają dobre proporcje sosu beszamelowego? Już zdradzamy ci prosty przepis:

Do miski kuchennej włóż wyjęte z maselniczki 4 łyżki miękkiego masła. Rozgrzej je i dodaj 3 łyżki mąki. Smaż przez około 2 minuty. Mieszaj swój sos bez przerwy, aby nie powstały grudki. Powoli dodawaj mleko – w sumie wlej 650 ml tego składnika. Jeśli chcesz, by sos był bardziej kremowy, dodaj do niego nieco śmietany kremówki. Warto także wzbogacić sos o szczyptę gałki muszkatołowej, która doda mu głębi i charakteru.

Nie wiesz, jakiej śmietany użyć do lasagne? Zrezygnuj z niej całkowicie i przyrządź lasagne zgodnie z naszym przepisem bez dodatku tego produktu. Dzięki temu danie będzie lżejsze, a kremowość zapewni ci sos beszamelowy.

Wahasz się, czy lasagne piec z termoobiegiem? Odpowiadamy – piekarnik należy nagrzać do 175 stopni i ustawić na grzanie góra i dół bez termoobiegu. Włóż danie do naczynia żaroodpornego, które uprzednio posmarujesz masłem. 

Jeśli chcesz, możesz także eksperymentować z innymi wariantami sosów, jak np. bolognese z dodatkiem pancetty czy grzybów, które nadadzą lasagne niepowtarzalnego smaku. Również zamiast klasycznego makaronu możesz wybrać makaron pełnoziarnisty lub bezglutenowy, aby dostosować potrawę do swoich preferencji dietetycznych. Pamiętaj, że lasagne to danie bardzo elastyczne, które można dostosować do własnych gustów – zarówno pod względem składników, jak i sosów, dzięki czemu za każdym razem może smakować inaczej, ale równie pysznie!

Makaron na lasagne – przepis

Chcesz zaskoczyć domowników i przyrządzić im pyszny obiad? Zrób lasagne od podstaw samemu! Tak, makaron do lasagne możesz bez trudu przyrządzić w domu. Oto jak zrobić makaron na lasagne szybko i smacznie!

Przepis na makaron na lasagne jest dość prosty. Wystarczy 300 g mąki pszennej, 4 żółtka, 2 duże jajka i 1/3 łyżeczki soli. Przygotuj deskę kuchenną, nóż pojedynczy oraz wałek kuchenny. Mąkę przesiej do szerokiej miski. Na środku zrób wgłębienie, gdzie wbijesz jajka oraz przygotowane żółtka. Dodaj sól. Roztrzep zawartość widelcem, a potem ugniataj cały czas ciasto zagarniając mąkę. Ugniataj ciasto na stolnicy. Ciasto rozetnij na 4 równe części i odstaw w woreczku na 1,5 godziny. Potem rozwałkuj każdy płat jak najcieniej i tnij na drobne płaty. Podsypuj mąką, aby uniknąć sklejenia i kładź jeden na drugim.

Każdy miłośnik lazanii dysponuje własną recepturą na makaron lasagne – przepisy więc mogą się nieznacznie różnić. Makaron na lazanię można zamrażać, a także przechowywać w lodówce przez dwa dni w specjalnych naczyniach typu pojemniki do przechowywania żywności. Należy jednak mieć świadomość, że po tym czasie makaron może utracić swój kolor.

Jeżeli chcesz zrobić dobry makaron na lazanię, przepis powyższy jest gwarantem pełnego smaku. Przy okazji, gdy poznałeś przepis na makaron lazanię, dowiedz się także, jak zrobić makaron do rosołu. Makaron możesz wykorzystać nie tylko do zrobienia lasagne, ale również do przyrządzenia wielu innych smacznych dań, np. zapiekanek.

Sprawdź także:

10 pomysłów na zapiekanki makaronowe.

Makaron lasagne bezglutenowy

Borykasz się z uczuleniem na gluten? Wypróbuj makaron lasagne bezglutenowy – przepis jest bardzo prosty. Postępuj tak, jak w powyższym przepisie. Jedynie zamień mąkę pszenną mąką bezglutenową. Tak przyrządzony makaron lasagne bez glutenu jest równie smaczny, co ten z mąki pszennej. 

Makaron lasagne pełnoziarnisty

Biały makaron może powodować skoki cukru, lepiej więc wybrać makaron lasagne razowy. Chcesz mieć pyszny makaron lasagne pełnoziarnisty? Zamiast zastanawiać się, gdzie kupić ten produkt, zrób go samodzielnie. Ewentualnie kupuj w sprawdzonych, certyfikowanych sklepach z żywnością. Makaron do lasagne – gotować czy nie?

Odwieczne pytanie każdego miłośnika lazanii brzmi: czy makaron na lasagne trzeba gotować? Otóż istnieją dwie szkoły przyrządzania lazanii. Jedni preferują makaron lasagne bez gotowania, który bez obaw zapiecze się w piekarniku. Inni natomiast stawiają na lekkie obgotowanie płatów makaronu. W zasadzie nie jest do tego potrzebny garnek do gotowania makaronu, wystarczy głęboka patelnia, gdzie wlewamy wodę z dodatkiem soli oraz odrobinę oleju. Następnie wrzucamy do wrzątku pojedynczy płat makaronu lasagne i podgotowujemy. Nie wiesz, ile gotować go w wodzie? Wyjmij go po 2-3 minutach i odłóż na talerz. Następnie umieść we wrzątku kolejny.

Bez względu na to, jaką formę makaronu wybierzemy, czy makaron do lasagne bez gotowania czy ten ugotowany, lazania będzie smakować podobnie. W przypadku, gdy stawiamy na gotowany makaron, musimy wiedzieć jak ugotować makaron na lasagne. Czas gotowania musi być krótki, makaron na lasagne całkowicie zmięknie w piekarniku. Powyżej znajdziesz prosty sposób, jak gotować ten przysmak.

Pamiętaj, że makaron do lazanii ma zupełnie inną formę niż rurki penne, makaron nitki czy inne makarony, dlatego do jego odcedzenia nie potrzebujesz durszlaka ani innych akcesoriów do makaronu, które przydadzą się w przypadku klasycznej wersji makaronu. Wystarczy wyjąć go na talerz i tam przestudzić. Każdy plaster tego makaronu powinieneś gotować osobno, dzięki temu plastry makaronu lasagne nie skleją się ze sobą. Tu znajdziesz garść porad dotyczących tego: Co zrobić, żeby makaron się nie sklejał?

Gotową lazanię kroimy na kawałki i wyjmujemy z blachy do pieczenia na talerz. Nie zapomnijmy o podaniu tego smakołyku z zestawem sztućców. Lazanię możemy jeść nożem i widelcem.

Nie bój się eksperymentów kulinarnych i przygotuj lazanię według własnego uznania. Dodaj do niej żółty ser i brokuły, albo przygotuj do niej sos z pikantną ndują. Baw się i twórz - życzymy smacznego!