Jakie kieliszki do wina czerwonego, białego, a jakie do prosecco?

Porady 3.08.2019


​Wielu z nas lubi czasem uraczyć się lampką wina czy prosecco. Nie oznacza to jednak, że jesteśmy znawcami tych trunków. Wiedza na temat alkoholi zbierana jest latami i umożliwia smakowanie ich w sposób, który pozwala na zachowanie smaku i aromatu. Między innymi dlatego różne typy wina powinno się podawać w kieliszkach o odmiennych kształtach. Jeśli w twoim domu znajdują się kieliszki o tradycyjnym kształcie, być może wiele tracisz podczas próbowania nowych gatunków win.

Jakie kieliszki do wina wybrać do swojego domu?

Jaki kieliszek do wina sprawdzi się najlepiej? Oto jest pytanie! Warto w tej kwestii posłuchać ekspertów – ludzi, którzy produkują wino i doskonale wiedzą, w jaki sposób wydobywać ich smak i aromat. Wbrew pozorom mają na to wpływ między innymi rodzaje kieliszków. Jakie kieliszki do czego sprawdzą się najlepiej? Zacznijmy od wyglądu samego kieliszka, nie uwzględniając jeszcze jego kształtu. O tym opowiemy poniżej. 

Kieliszki do wina, choć dostępne są w różnych wariantach, powinny być raczej przezroczyste. To umożliwia przyglądanie się płynowi, zauważanie jego konsystencji oraz barwy, a także sposobu osiadania na ściankach. Kolorowe szkło może wydawać się kuszące, zwłaszcza jeśli zależy ci, by korespondowało z kolorem zastawy czy też kuchni. Jednak tutaj lepiej postawić na tradycję, zamiast na nowoczesność. Niezależnie od tego, jakie kieliszki do jakiego wina wybierzesz, powinny być one raczej przezroczyste. 

Kieliszek do białego i czerwonego wina powinien być także wykonany z cienkiego szkła. Kiedyś moda dyktowała trochę inne trendy, a przez to w wielu gablotkach znajdują się mocno ciosane kieliszki, które wyglądają pięknie, a jednak nie są aż tak praktyczne. Kieliszek do wina białego i czerwonego o cienkiej strukturze umożliwia delikatne ogrzewanie trunku ciepłem swojego ciała, w dłoniach.

Nieważne jaki kieliszek do jakiego wina kupujesz, zwracaj uwagę na takie szczegóły. Jeśli jednak temperatura trunku jest już odpowiednia, kieliszek powinien posiadać długą nóżkę, która pozwoli ci trzymać go bez dotykania czarki dłońmi. Dlatego czasza kieliszka w kształcie tulipana z długą nóżką dobrze sprawdza się w przypadku alkoholi, które muszą zachować niską temperaturę. Gdy wybierasz gadżety do wina, akcesoria do serwowania wina, miej w planie zakup czegoś więcej, niż tylko kieliszki. Co przyda się w domu prawdziwego konesera wina?

Wiesz już, czym muszą charakteryzować się kieliszki do wina. Komplet takiego szkła powinien znajdować się w każdym domu. Teraz warto przejść dalej – jakie kieliszki do wina białego, a jakie do czerwonego wybrać?

Przeczytaj także:

Jakie kieliszki do białego wina?

Szerokie kieliszki do wina zyskały spore zainteresowanie wielu osób ze względu na ich elegancki wygląd. Dlatego można je znaleźć w wielu domach. Jednak później okazuje się, że pani i pan domu piją przede wszystkim białe wino. Co nie zgadza się w tej historii? Oczywiście kieliszki. Do wina białego wykorzystuje się bowiem szkło o charakterystycznym kształcie, który może przypominać może tulipana. Najlepsze kieliszki do wina białego to takie, które są smukłe, a krawędź ich czaszy lekko rozchyla się ku górze. Takie naczynia stoją na długiej, smukłej nóżce. Są one mniejsze od tych przeznaczonych do wina czerwonego. Związane jest to z faktem, iż białe wino wymaga mniejszego kontaktu z powietrzem.

Kieliszek do wina białego o delikatnym kwiatowy bądź owocowym aromacie, powinien być smukły, lekko rozszerzony. Z kolei kieliszki do białego wina, które charakteryzuje się bardziej złożonym smakiem, może posiadać szerszą czaszę.

Przeczytaj także:

Jakie kieliszki do czerwonego wina?

Kieliszki do wina czerwonego zachwycają swoim wyglądem. To ten typ szkła, który warto postawić na wieszak na kieliszki mocowany do ściany. Są obecnie niezwykle modne i wybierane ze względu na swój kształt, nie zaś przeznaczenie. Kieliszek do wina czerwonego pod żadnym pozorem nie może stanowić alternatywnego naczynia dla białego wina. Jest on szerszy, niż kieliszek do białych win, dlatego trunek ma większy kontakt z powietrzem. W przypadku białego wina sprawia to, że aromaty gubią się w naczyniu i są gorzej wyczuwalne. Jakie kieliszki do wina czerwonego wybrać? Do tego trunku wykorzystuje się duże, wysokie kieliszki o pękatej, zwężającej się ku górze czaszy w formie tulipana. Kształt ten nie jest przypadkowy. Jako że naczynie tego typu jest szerokie, znajdujące się w nim wino może się odpowiednio napowietrzyć, w konsekwencji czego dochodzi do uwalniania się jego niepowtarzalnych aromatów. Dodatkowo jego smak staje się nieco łagodniejszy. Jak prawidłowo dopasować kieliszek do rodzaju czerwonego wina? Do trunków produkowanych na terenie Burgundii najlepiej sprawdzą się duże, pękate naczynia. Wina wytwarzane w Bordeaux serwować powinno się natomiast w smukłych kieliszkach z czaszą zamykającą się ku górze.

Wiesz już, jaki kieliszek do czerwonego wina warto sobie sprawić. Teraz czas poznać szkło przeznaczone do innych typów trunków.

Jakie kieliszki do wina różowego?

Różowe wino pije się przede wszystkim latem – jest słodkie i orzeźwiające, doskonale smakuje na zimno. Kieliszki do wina różowego powinny zatem odzwierciedlać tę lekkość. I tak właśnie jest. Kieliszek do wina różowego charakteryzuje się nietypowym kształtem, lekko pękatym, zwężającym się, a następnie rozszerzającym przy samej górze czaszy. Kieliszki do różowego wina muszą mieć także długą nóżkę, która pozwala na swobodne złapanie szkła bez konieczności ogrzewania trunku.

Jakie kieliszki do szampana?

Kieliszki do wina musującego kojarzą nam się dwojako – albo z wysoką, smukłą czaszą, albo niewielką, pękatą. Drugi opisany kieliszek do wina musującego to tak zwana szampanówka. Nie jest jednak polecana do tego typu trunków, choć zyskała dużą popularność. Budowa tego kieliszka sprawia, że dwutlenek węgla niezwykle szybko się ulatnia, przez co szampan wietrzeje. Kolejnym rodzajem kieliszka, w którym można pić szampana, jest tak zwany flet. To wysoki kieliszek na smukłej nóżce, którego czasza jest podobnej szerokości na całej długości. Niektórzy znawcy twierdzą jednak, że ze względu na swoją powierzchnię, takie kieliszki więżą aromat, choć lepiej przytrzymują bąbelki. Niestety pijący nie może cieszyć się pełnią smaku szampana. Rodzaje kieliszków do szampana ograniczają nas zwykle do dwóch wyborów, jednak ani flet, ani szampanówka nie są najlepszym rozwiązaniem do tego typu trunku. Specjaliści twierdzą, że idealnym kieliszkiem do szampana jest kieliszek do wina białego o niewielkim rozszerzeniu na dole i zwężeniu na górze czaszy.

Jakie kieliszki do prosecco?

Kieliszki do prosecco nie różnią się niczym od kieliszków do szampana. To wino musujące, które nie jest tak ekstrawaganckie i drogie, jak szampan, jednak również jest mocno nasycone dwutlenkiem węgla. Dlatego najlepszym sposobem na to, by zachować bąbelki, jest kieliszek do prosecco o niewielkim rozszerzeniu na dole bądź też kieliszek typu flet.

Wybór kieliszka do wina może wydawać się problematyczny. Teraz jednak wiesz już dobrze, które szkło będzie odpowiednie do każdego z popularnych trunków. Pamiętaj także, że akcesoria do wina na prezent zawsze są dobrym pomysłem na drobny podarunek niezależnie od okazji. Możesz już wybrać je w pełni świadomie, z większą wiedzą na temat wina oraz akcesoriów.