Małe buraczki marynowane w całości – jak je zrobić i wykorzystać?

Porady 13.05.2022

Małe buraczki marynowane w całości

Małe buraczki marynowane to idealna przekąska dla osób, które kochają buraki. To także świetny dodatek do ziemniaków z mięsem czy też do zupy – na przykład barszczu lub chłodnika. Buraczki marynowane w całości są też efektownie wyglądającą zakąską, którą możesz postawić na półmisku, gdy przyjmujesz gości. 

Co będzie Ci potrzebne podczas przygotowywania tych zapraw? Przyda się chociażby nóż do obierania buraczków. Najlepiej jednak zrobić to za pomocą obieraczki do warzyw i owoców. Wtedy nie pobrudzisz dłoni tak bardzo, jak podczas obierania warzyw nożem. Niezbędny jest również garnek. Idealnie sprawdzą się tu garnki, które już są wysłużone. Oczywiście koniecznie musisz mieć też dobre słoiki szklane, w których bezpiecznie możesz przechowywać wszelkie zaprawy przez wiele lat. Tarki, przecieraki i szatkownice przydadzą Ci się podczas robienia innych zapraw, na przykład tartych buraczków. Z kolei miarki kuchenne pozwolą na odmierzenie odpowiednich ilości składników, których potrzebujesz do zrobienia zalewy. 

Potrzebujesz jeszcze tylko dobrych składników. Jakich? O tym za chwilę.

Czytaj także:

Przepis na buraczki marynowane

Jak zrobić buraczki marynowane w całości? Przepis jest naprawdę bardzo prosty. Potrzebujesz kilku słoików, kilograma małych buraczków i składników do zalewy:

  • Litra wody
  • 250 mililitrów octu
  • Łyżki soli i cukru
  • 3 liści laurowych
  • 6 ziaren pieprzu
  • 5 ziaren ziela angielskiego

Zacznij od umycia buraczków. Następnie zalej je wodą, dodaj odrobinę soli i ugotuj do miękkości. Możesz obrać je po ugotowaniu bądź przed. Teraz ugotuj zalewę przygotowaną ze wszystkich składników. Następnie włóż buraczki do słoików i zalej je zalewą z octu i wody. To tyle! Mówiliśmy, że przepis na buraczki marynowane w całości jest naprawdę prosty. Pamiętaj jednak, by poddać je pasteryzacji i zajadać dopiero po kilku tygodniach.

Czytaj także:

Co zrobić z marynowanych buraków?

Buraczki marynowane do obiadu pasują jeszcze lepiej niż jakakolwiek surówka. To jednak nie wszystko, co możesz z nich zrobić. Gdzie dodać buraki marynowane? Przepisy podają, że chociażby do barszczu ukraińskiego bądź chłodnika. Możesz zrobić z nich carpaccio, dodać je do sałatki z kozim serem czy zajadać ze śledzikami. Jest naprawdę wiele sposobów na użycie marynowanych buraczków.

Możesz też jeść je same, prosto ze słoika! Jakikolwiek sposób wybierzesz, każdy będzie dobry.