Dodatek do obiadu, czyli prosty przepis na buraczki

Porady 4.09.2020

Przygotowując niedzielny obiad, często zastanawiamy się, co pasuje do mięsa i ziemniaków. Surówka, sałatka, a może jakieś kiszonki? Możliwości jest tak wiele, ale jest jedna rzecz, która w zasadzie pasuje do wszystkich możliwych mięs – buraczki! Do czego tak naprawdę pasują buraczki i jak je podawać? W naszym artykule znajdziesz szereg przydatnych informacji oraz poznasz odpowiedź na pytanie „co pasuje do buraczków?”.

Buraczki tarte – uniwersalny dodatek do wszystkich mięs i nie tylko

Tarte buraczki to w zasadzie klasyk na polskich stołach. Wielu z nas nie wyobraża sobie niedzielnego obiadu bez tartych buraczków. Taka surówka jest lekka i smaczna, a jej delikatny octowy smak sprawia, że staje się niezwykle uniwersalnym dodatkiem do pieczonych i smażonych mięs, klusek, pierogów czy dań rybnych. 

Tarte buraczki do obiadu można przygotować na różne sposoby – pokroić i podsmażyć, zetrzeć na tarce albo krajalnicy do warzyw i zapiec, albo ugotować w całości, następnie zdjąć skórkę obieraczką do warzyw i podawać w kawałkach. Buraczki tarte, zasmażane, czy gotowane smakują równie dobrze w wersji na zimno, jak i na ciepło. Taka buraczana surówka smakuje dobrze na świeżo, ale można z niej zrobić zimowe przetwory. Jak zrobić pyszne buraczki tarte? Dowiesz się tego z kolejnego akapitu.

Co dodać do buraczków tartych?

Zastanawiasz się jak doprawić tarte buraki? Dowolność w przygotowaniu buraczanej surówki jest widoczna również w sposobach przyprawiania – niektórym wystarcza odrobina octu, soli i cukru, inni zużywają do przyrządzania połowę ziół z przyprawnika. Niezwykle często przyprawia się je również smażoną cebulką oraz jabłkiem, a fani buraczków ćwikłowych dodają do nich tarty chrzan. 

Składniki do buraczków tartych można wybrać dowolnie – ten rodzaj warzywa jest bardzo uniwersalnym smakiem, jak większość jarzyn okopowych (np. ziemniaczków). Należy pamiętać o tym, żeby dobierać przyprawy do metody przygotowywania i ewentualnej obróbki cieplnej – dodanie łyżki kuchennej suszonego rozmarynu do buraczków zasmażanych może zepsuć ich smak.

Przepis na buraczki tarte 

Do przyrządzenia pysznych, aromatycznych tartych buraczków na pewno przyda się miska i salaterka. Wszystko w zależności od tego, czy buraczki zasmażane będą częścią eleganckiego obiadu rodzinnego, czy np. dodatkiem do obiadu, gdy domownicy spotkają się przy stole po ciężkim dniu w pracy. Aby zrealizować nasz przepis na buraczki czerwone do obiadu potrzebne ci będą nie tylko warzywa i przyprawy, ale również podstawowe przybory kuchenne. Jak wygląda nasz przepis na buraczki tarte? Już podajemy!


Składniki:

  • 600 g małych buraczków 
  • Duże, kwaśne jabłko (koniecznie obrane i pokrojone w drobne paski)
  • Mała cebula
  • Łyżka cukru 
  • Sok z cytryny
  • Sól
  • Pieprz

Przygotowanie:

Weź deskę do krojenia i ostry nóż i pokój drobno buraczki w cieńkie paseczki. Dobry nóż do krojenia warzyw to recepta na sprawne przygotowanie surówki, jeśli nie masz takiego w swoim asortymencie, sprawdź naszą ofertę zestawów noży kuchennych. Następnie pokrój cebulę i całość wrzuć do dużej miski. Dodaj jabłka oraz przyprawy i wymieszaj dużą łyżką kuchenną, tak aby wszystkie składniki się połączyły.


Buraczki zasmażane

Buraczki zasmażane chyba każdemu kojarzą się z nostalgią i dzieciństwem, kiedy to Mama bądź Babcia przygotowywały je do obiadu. Gotowane, tarte buraczki zasmażane to wspaniałe wspomnienie z dzieciństwa, jednakże nic nie stoi jednak na przeszkodzie by, zamiast zrobić to w wodzie, użyć garnka do gotowania na parze. Ciekawszy i głębszy smak można natomiast uzyskać, piekąc buraczki w piekarniku (190 ℃ przez 60 minut). Zanim jednak włoży się je do piekarnika (oczywiście w mundurkach!), każdy buraczek trzeba w takim wypadku zawinąć w folię aluminiową. Jak widać przepis też może mieć wiele odsłon. 

Składniki na buraczki zasmażane do obiadu

Jak doprawić buraczki zasmażane i co do nich dodać, by smakowały jak te u Mamy? Najbardziej klasyczne przepisy na zawierają w sobie sól, ocet, pieprz oraz cukier. Jeśli masz ochotę, możesz pokusić się o doprawienie ich przyprawą korzenną (anyż i buraki to wspaniałe połączenie), albo suszonymi ziołami (np. rozmarynem i estragonem). Żeby wydobyć z nich słodycz, świetnie sprawdzą się jabłka, gruszki, suszone owoce (np. morele czy śliwki), ale można też pokusić się o dodanie do nich ziemniaków czy marchewki. Buraczki smakują obłędnie dosłownie w każdym wydaniu!

Buraczki zasmażane – przepis na szybki dodatek do obiadu

Jak zrobić buraczki zasmażane, które sprawdzą się w roli dodatku do niedzielnego obiadu? Ich przygotowanie jest bajecznie proste! Do przyrządzenia tego pysznego dodatku warzywnego będziesz potrzebować świeżych warzyw, owoców oraz niektórych elementów z zestawu przyborów kuchennych (głównie łyżki). Buraczki tarte do obiadu możesz przygotować według poniższych wskazówek:

Składniki:

  • 0,5kg buraków
  • Duża cebula
  • 40ml oleju
  • 50g mąki
  • Jedno duże jabłko
  • Łyżeczka cukru
  • Szczypta soli
  • Sok z cytryny
     

Przygotowanie:

Buraki dokładnie wyszoruj i umyj z ziemi. W całości włóż je do garnka i gotuj przez ok. 60 minut. Następnie odcedź i zetrzyj z pomocą tarki na dużych oczkach wprost do kuchennej miski. Do osobnego naczynia zetrzyj obrane jabłko. Przygotuj sobie 200 ml wrzątku. Przygotowaną cebulkę pokrój w drobną kostkę. Wrzuć ją na patelnię z olejem i smaż, dopóki lekko się nie zarumieni. Energicznie mieszając, dodaj na patelnię mąką, a następnie starte jabłko. Zamieszaj, a po chwili wlej nieco wrzątku i wsyp cukier. Smaż do momentu, aż starte grubo jabłko zacznie się rozpadać. Nie przestając mieszać, dodaj starte buraki na patelnie i dopraw całość solą. Jeśli konsystencja jest zbyt gęsta, dolewaj po trochę wrzątku, aż uzyskasz pożądany efekt. Dopraw zasmażane buraczki niewielką ilością soku z cytryny. Przełóż do miski, salaterki lub słoika i ciesz się pysznym obiadem!
 

Wiemy już jak zrobić zasmażane buraczki do obiadu. Prawda, że przepis jest łatwy? Taki wyśmienity smak potrzebuje jednak apetycznego i równie wyjątkowego towarzystwa. Domowe buraczki wydają się pasować do wszystkiego. Naszym zdaniem najlepiej komponują się pomimo wszystko z:
 

  • Ziemniakami i kotletem mielonym, de volaille lub schabowym
  • Karkówką pieczoną w piekarniku
  • Smażonym i soczystym filetem z łososia
  • Ryżem i warzywami z patelni
  • Mięsem z królika
  • Gulaszem wołowym i plackami ziemniaczanymi

Czytaj także:

Ile gotować buraki w szybkowarze? 

Jak jeść tanio i zdrowo?

Jak zrobić warzywa na parze?

Owoce i warzywa jesienne – które warto jeść, a które nie? 

Jakie warzywa na grilla sprawdzą się najlepiej?

Jak pokroić warzywa?

Jak myć warzywa i owoce?

Warzywa na patelnię z kurczakiem

Nie tylko ogórki – jakie warzywa możesz kisić?