Patelnie gazowe – jak wybrać najlepszą? 8 rad

Porady 19.04.2020


Dobra patelnia gazowa jest przede wszystkim…

Jeśli szukasz ogólnych porad dotyczących wyboru patelni, zajrzyj do jednego z naszych wcześniejszych artykułów. Jeśli natomiast chodzi o patelnie na gaz, to musisz wiedzieć przede wszystkim, że:
- wszystkie patelnie na indukcję działają również bardzo dobrze na kuchence gazowej,
- ważny jest wybór modelu, którego konstrukcja dobrze znosi długie podgrzewanie (żeliwna, stalowa lub aluminiowa),
- warto wybierać patelnie z powłoką nieprzywierającą,
- razem z patelnią dobrze jest zakupić dopasowaną pokrywkę (o ile nie jest dołączona do zestawu).


Wielkość – czyli dobra patelnia na gaz

Najlepsza patelnia gazowa to taka, która będzie towarzyszyć ci przy wielu codziennych sukcesach kulinarnych. Aby tak się stało, musi mieć odpowiednią średnicę. Oceń zatem wielkość potrzeb swojej rodziny oraz porcji jedzenia, które zwykle smażysz na patelni. Tylko w ten sposób masz pewność, że będzie to dobry zakup, a poranny omlet, jajecznica, czy jajko sadzone podsmaży się równomiernie, a ty wygodnie przełożysz je na talerz. To ważne, jeśli chcesz mieszać składniki na patelni.


Dedykowane modele – patelnia gazowa, której ci brakuje…

Uniwersalne patelnie na gaz dają dobre wsparcie przy smażeniu mięsa, placków ziemniaczanych, bekonu, a także prażeniu pestek słonecznika i dyni. Możesz to jednak robić bardziej komfortowo, sprawniej i szybciej. Od tego są właśnie dedykowane patelnie gazowe, wśród których znajdziesz między innymi:
- patelnię granitowa, w której możesz zapiekać posiłek w piekarniku po odpięciu rączki,
- patelnię do naleśników,
- patelnię grillowa,
- patelnię do zadań specjalnych (np. dołkownica).


W patelni gazowej liczy się powłoka…

To oczywiste, że chcesz smażyć jak najzdrowiej, a więc bez lub z niewielkim dodatkiem tłuszczu. Zależy ci też, aby zakupiona patelnia na kuchenkę gazową była trwała. Do tego należy również dodać wzornictwo modelu, bo choć nie zwiększa ono funkcjonalności patelni, wpływa na przyjemność z tworzenia dań. Jaką powłokę więc wybrać? To zależy:
- powłoka granitowa jest najtrwalsza, a przy odpowiedniej konstrukcji patelni pozwala nawet na zapiekanie jedzenia w piekarniku,
- klasyczna, stylizowana powłoka non-stick wygląda nowocześnie i doskonale chroni składniki przed przypadkowym przypaleniem na niewielkiej ilości masła lub oleju,
- powłoka ceramiczna nie potrzebuje do smażenia tłuszczu, ale też łatwo ją zarysować.


… oraz uchwyt patelni na gaz

Tu sprawa jest chyba najprostsza. Patelnie na gaz mogą mieć trzy typy uchwytu. Stalowe, które są trwałe, ale też szybko się nagrzewają. Następnie popularne rączki wykonane z bakelitu – materiał niepalny i nietopliwy. Oraz uchwyty soft touch, które zapewniają najlepsze właściwości antypoślizgowe i mogą imitować wygląd różnych materiałów (np. drewna) lub mieć dowolny kolor. Wybór należy do ciebie!