Glony w dzbanku filtrującym - co zrobić? Przyczyny i czyszczenie

Porady 5.04.2022
Glony w dzbanku filtrującym - co zrobić? Przyczyny i czyszczenie

Dzbanki filtrujące to coraz częściej spotykane akcesorium kuchenne, z którego korzystają nie tylko osoby dbające o zdrowie czy starające się minimalizować plastik w swoim życiu. To produkt popularny i z całą pewnością doceniany z różnych powodów. Głównie ze względu na to, że pomaga pozbyć się nieprzyjemnego smaku wody kranowej czy pozbawia jej kamienia, który osadza się w czajnikach. Jednak niektórzy właściciele dzbanków filtrujących zauważają pewną niepokojącą tendencję. W ich naczyniach pojawiają się…glony. Jeśli Ty również masz z tym problem, koniecznie przeczytaj nasz tekst.

Glony w dzbanku filtrującym – skąd się biorą?

Glony w dzbanku filtrującym nie są wcale tak rzadkim problemem, jak mogłoby się wydawać. Dzbanki filtrujące spełniają swoje zadanie, jednak wiele zależy od tego, jak użytkownik je traktuje – czy regularnie je myje oraz wymienia filtr. Pamiętaj, że drobnoustroje bardzo łatwo mogą zagnieździć się właśnie w wodzie oraz wilgotnych przestrzeniach. Trzymanie wody w dzbanku przez wiele dni także nie pomaga. Dlatego nierzadko osad w naczyniu pojawia się właśnie po długiej nieobecności w domu. Czym spowodowana jest obecność glonów w dzbanku?

Czytaj także:

Zielony osad w dzbanku filtrującym – przyczyny

Zielony osad w dzbanku filtrującym to nic innego, jak glony, które mogą dość szybko rozwinąć się w różnych naczyniach. Czasami zauważane są w pojemnikach na wodę w żelazkach czy w innych akcesoriach do picia, jak butelki na wodę. Czym spowodowany jest zielony osad w dzbanku filtrującym? Wysoki poziom wilgotności to doskonałe warunki dla glonów, które chętnie zadomawiają się w różnego rodzaju pojemnikach. Od glonów nie są wolne nawet kubki do picia. Wystarczy, że naczynie jest wilgotne. Dlatego dzbanki to wręcz raj dla glonów – zwłaszcza jeśli są one pełne i postawione w słonecznym miejscu. Nie musisz się jednak obawiać. Glony nie zaczynają rosnąć w dzbanku w przeciągu nocy. Potrzebują czasu. Regularna wymiana wody i czyszczenie dzbanka przy wymianie filtra, a także trzymanie go w cieniu, może skutecznie zapobiec rozwojowi glonów. Zielony osad w dzbanku filtrującym nie musi Cię dotyczyć.

Czytaj także:

Dlaczego woda w dzbanku filtrującym zielenieje?

Dlaczego woda w dzbanku filtrującym zielenieje? Właśnie z powodu pojawiających się w niej glonów. Czasami widoczna jest wyłącznie niewielka ich ilość na dnie. Innym razem zabarwiona na zielono może być cała woda. Tak dzieje się głównie wtedy, gdy woda jest pozostawiona w dzbanku przez długi czas – gdy na przykład wyjeżdżasz z domu na wakacje. Nie przejmuj się jednak, glonów można pozbyć się w łatwy sposób.

Czytaj także:

Jak usunąć glony z pojemnika na wodę?

Jak usunąć glony z pojemnika na wodę? Jeśli ci nieproszeni goście już pojawili się w naczyniu, musisz je dokładnie umyć, a także potraktować gorącym roztworem z wody i kwasku cytrynowego. Kwasek jest środkiem używanym nawet przez akwarystów, którzy często muszą walczyć z glonami. Trzymaj w naczyniu wodę z kwaskiem przez co najmniej pół godziny. Następnie wylej ją i jeszcze raz umyj dzbanek. Teraz wiesz już, jak usunąć glony – to naprawdę nie tak trudne, jak mogłoby się wydawać.

Jeśli w Twoim dzbanku pojawiły się glony – nie panikuj. To naturalny proces, który zdarza się w wielu domach.