Czy filtr musi być cały czas zanurzony w wodzie?

Porady 6.04.2022
Czy filtr musi być cały czas zanurzony w wodzie?

Dzbanki filtrujące cieszą się coraz większym zainteresowaniem konsumentów. Obecnie te naczynia kosztują na tyle niewiele, że codzienne kupowanie butelkowanej wody po prostu przestaje być opłacalne. Do tego dochodzi także kwestia zmniejszenia ilości plastikowych śmieci i oczywiście wygoda – wystarczy wlać wodę do dzbanka, by móc ją przefiltrować i się napić. Wraz z popularnością dzbanków rośnie także ilość pytań dotyczących tych akcesoriów. Niektórzy zastanawiają się, czy są one szkodliwe. Inne głowią się nad tym, jak używać filtra, by mieć pewność, że spełnia on swoje zadanie. Dzbanki filtrujące to urządzenia proste w obsłudze, jednak trzeba pamiętać przy nich o kilku kwestiach. Między innymi o zanurzaniu filtra.

Czy filtr musi być cały czas zanurzony w wodzie?

Prawdopodobnie zastanawiasz się, czy filtr musi być cały czas zanurzony w wodzie, by działał poprawnie. Dzbanek filtrujący, niezależnie od marki czy używanego filtra, zawsze działa tylko wtedy, jeśli wlejemy do niego odpowiednią ilość wody. To oczywiste. Czy jednak woda powinna znajdować się w pierwszej komorze nawet wtedy, gdy filtrowanie nie jest nam w danej chwili potrzebne? 

Producenci mówią jasno – filtr powinien być zanurzony cały czas w wodzie, by mieć pewność, że będzie działać prawidłowo. Jest to związane bezpośrednio z tym, jak zaprojektowany jest sam dzbanek i filtr. Aby był on skuteczny i umożliwiał pozbycie się szkodliwych substancji z wody, powinien mieć stały kontakt z wodą. Tu nie warto dyskutować z producentami – lepiej trzymać się tego, co piszą na opakowaniach filtrów. To samo dotyczy akcesoriów takich jak butelka na wodę z filtrem.

Czytaj także:

Dzbanek filtrujący – jak używać filtra?

Jak używać dzbanka filtrującego, by działał bez zarzutów? Na szczęście to naczynia proste w obsłudze, które nie wymagają od nas większego zaangażowania. Filtr także nie potrzebuje pomocy – samodzielnie zajmuje się oczyszczaniem wody. Wystarczy wlać wodę do pierwszej komory i poczekać, aż poradzi sobie z nią filtr i dzbanek filtrujący. 

Jak używać tego produktu, gdy szykujemy się na dłuższy wyjazd? Producenci radzą, by wylewać wodę z dzbanka i zalać go dopiero po powrocie. To minimalizuje ryzyko pojawienia się glonów czy też dużej ilości drobnoustrojów w dzbanku. Jeśli woda w nim została, warto przed ponownym napełnieniem umyć naczynie, a dopiero później je zalać.

Czytaj także:

Dzbanek filtrujący – ile wlewać wody?

Wiesz doskonale, jak działa dzbanek filtrujący. Ile wlewać wody, by cieszyć się działaniem filtra bez żadnych problemów? To oczywiście zależy od tego, jakie masz potrzeby. Czasem wystarczy Ci przecież kubek wody. Pamiętaj jednak, że lepiej zalać dzbanek w całości, by filtr był zanurzony, niż dolewać do niego tylko po odrobinie wody, która jest Ci akurat potrzebna. Woda może przecież stać w dzbanku przez całą dobę.

Chociaż dzbanek filtrujący nie jest urządzeniem trudnym w obsłudze, należy pamiętać przy nim o kilku istotnych kwestiach. To pomoże Ci cieszyć się świeżą, pyszną wodą przez dłuższy czas i bez żadnego ryzyka. 

Wymiana filtra w dzbankach to nie przelewki. Pamiętaj o tym, by robić to regularnie – dzięki temu masz pewność, że woda jest czysta i bezpieczna. Dodatkowo chronisz swój czajnik przed kamieniem, który z łatwością jest wyłapywany przez aktywny filtr. Sama jego wymiana także nie należy do najtrudniejszych. Dzbanek z filtrem to akcesorium, z którym poradzi sobie dosłownie każdy.