Jak usunąć kamień z dzbanka plastikowego?

Porady 7.04.2022
Jak usunąć kamień z dzbanka plastikowego?

Dzbanki filtrujące to naczynia, które stały się stałym elementem kuchennego krajobrazu. Nic w tym zresztą dziwnego – kupowanie butelkowanej wody po prostu przestało się opłacać. Jednak ze względu na to, iż dzbanki używane są codziennie i mają stały kontakt z wodą, pojawia się na nich wiele zanieczyszczeń – w tym także kamień. Jak go usunąć z plastikowego dzbanka?

Jak usunąć kamień z dzbanka filtrującego?

Jeśli masz w domu dzbanek z filtrem, prawdopodobnie niejednokrotnie rzuciło Ci się w oczy, że jest on pokryty białym nalotem. Pojawia się on najczęściej w miejscu, w którym wlewa się wodę z kranu, a także przy dziubku, którym wylewa się już oczyszczoną wodę. Nalot może znaleźć się też w pierwszej komorze dzbanka, która przeznaczona jest na kranówkę. 

Co to za nalot? To oczywiście kamień! Jego obecność jest całkowicie normalna – przecież dzbanek ma właśnie za zadanie pomóc Ci się go pozbyć. Podczas filtrowania dzbanek czy też butelka na wodę z filtrem są w stanie uporać się z jonami wapnia, które odpowiadają za powstawanie kamienia. Jednak to dopiero woda oczyszczona, przefiltrowana posiada mniejsze ich ilości. Jeśli kranówka w Twoim domu jest dość twarda, prawdopodobnie dzbanek będzie mocno zakamieniony już po miesiącu. To dość denerwujące, choć nie wpływa na jakość filtrowanej wody. 

Jak usunąć kamień z dzbanka filtrującego? Jest na to kilka sposobów, które sprawdzają się także podczas czyszczenia czajników. Jeśli zastanawiasz się, jak odkamienić dzbanek filtrujący, chętnie podpowiemy Ci, jak to zrobić.

Czytaj także:

Jak usunąć kamień z dzbanka plastikowego?

Jak usunąć kamień z dzbanka plastikowego? To może wydawać się trudniejsze, niż usunięcie go z czajnika. I tak rzeczywiście jest. Nie możesz przecież zagotować w nim wody z octem, która jest najlepszym sposobem na kamień. Na szczęście gotowanie nie jest tutaj konieczne. Wystarczy kąpiel w wodzie z octem – gorącej, jednak nie wrzącej, gdyż zbyt wysoka temperatura może odkształcić dzbanek. 

Wyciągnij filtr z dzbanka i odłóż go. Możesz zanurzyć filtr w zimnej wodzie wlanej w kubek czy też garnuszek. Teraz przygotuj kąpiel z wody i octu. Zadbaj o to, by najbardziej zakamienione miejsca w dzbanku były zanurzone. Możesz zrobić to w wysokim garnku lub innym naczyniu. Wlej gorącą wodę i ocet – im więcej octu, tym lepiej, jednak maksymalnie roztwór powinien być przygotowany w proporcjach 3:1 – na trzy litry wody, litr octu. Trzymaj dzbanek w roztworze przez co najmniej pół godziny. Jeśli jest bardzo zakamieniony, może to potrwać nawet kilka godzin. W tym czasie nic złego mu się nie stanie. Co więcej – pozbędziesz się także drobnoustrojów, które mogą zamieszkiwać w naczyniu. Po tym czasie wyciągnij dzbanek i dokładnie go umyj i opłucz. Włóż filtr na swoje miejsce i przelej wodę. 

Takie czyszczenie warto robić raz w miesiącu, jeśli woda jest mocno zakamieniona. Jeśli jednak osad jest niewielki, możesz pozbyć się go po prostu podczas mycia dzbanka zwykłym detergentem.

Czytaj także:

Usuwanie osadu z dzbanka filtrującego to nic trudnego. Woda z octem poradzi sobie ze wszystkim.