Kiedy wymienić filtr w dzbanku?

Prawdopodobnie zastanawiasz się, kiedy wymienić filtr w dzbanku, by nie zmarnować jego właściwości, a także nie przedłużyć korzystania z niego. Dzbanki filtrujące różnią się wyglądem czy pasującymi filtrami, jednak ich zasada działania jest taka sama – filtrują tylko wtedy, gdy mają w sobie ciągle aktywny filtr węglowy, który zużywa się za każdym razem, gdy przelewamy przez niego wodę. Podobnie działają butelki na wodę z filtrem. Dlatego tak ważne jest regularne wymienianie filtra zgodnie z zaleceniami producenta. A te są oczywiście różne. Jak przebiega wymiana filtra? Co ile czasu należy to robić i jak mieć pewność, że filtr rzeczywiście działa?
Czytaj także:
- Jaki dzbanek filtrujący wybrać?
- Jak czyścić dzbanek filtrujący?
- Gdzie wyrzucić filtr do wody?
- Glony w dzbanku filtrującym – co zrobić?
- Jak długo może stać woda w dzbanku filtrującym?
Wymiana filtra wody – dlaczego jest ważna?
Wymiana filtra wody to działanie niezbędne, by cieszyć się świeżą, pyszną wodą z kranu. Jeśli rezygnujesz z regularnej wymiany, prawdopodobnie szybko zauważysz nie tylko różnicę w smaku, ale także w tym, jak zaczyna zachowywać się Twój czajnik. Woda, która jest źle przefiltrowana – ze względu na zużyty już filtr – będzie posiadała w sobie dużo jonu wapnia. Ile? To jest zależne od samego ujścia wody. W niektórych miastach woda jest bardzo zakamieniona, w innych są to śladowe ilości.
Jeśli filtr w dzbanku jest aktywny, szybko poradzi sobie z jonami wapnia i woda w dzbanku będzie czysta i smaczna. Nie pozostaną w nim też żadne resztki kamienia. Gdy filtr stanie się nieaktywny, woda automatycznie stanie się bardziej zakamieniona. Wymiana filtra do wody jest zatem kluczowym elementem obsługi tego urządzenia.
Poza tym wymiana filtra w dzbanku gwarantuje higieniczność wody, którą spożywasz. Pamiętaj, że nawet w filtrach mogą gromadzić się drobnoustroje, które mają doskonałe warunki do rozmnażania się. Zapominając o wymianie filtra, nie tylko sprawiasz, że woda się nie oczyszcza, ale nawet, że jest bardziej zanieczyszczona, niż gdyby została nalana prosto z kranów. Wymiana filtra wody w dzbanku to konieczność. Jak często należy to robić, by mieć pewność, że woda jest świeża i czysta?
Czytaj także:
- Czy filtr musi być cały czas zanurzony w wodzie?
- Dziwny smak wody z filtra — jaka może być przyczyna?
- Czy można pić wodę z dzbanka filtrującego bez przegotowania?
- Jak usunąć kamień z dzbanka plastikowego?
- Czy dziecko może pić wodę z dzbanka filtrującego?
Co ile wymieniać filtr w dzbanku?
Co ile wymieniać filtr w dzbanku? To zależy od tego, z jakiego filtra korzystasz, a także jak użytkujesz swój dzbanek. Zanim otworzysz filtr i wyciągniesz go z opakowania, koniecznie sprawdź, jak często wymieniać filtr w dzbanku i kiedy możesz go wymienić.
Filtry dostępne na rynku można podzielić na dwie kategorie, biorąc pod uwagę ich wydajność. Pierwsze filtry zapewniają działanie przez 30 dni bądź też na około 150 litrów wody. Oznacza to, że możesz korzystać z niego dowolnie przez 30 dni lub przelać przez niego 150 litrów wody. Może to się stać wcześniej, niż po miesiącu, stąd też taka informacja od producenta. Drugi typ filtrów to te, które są aktywne przez dwa miesiące (60 dni) bądź sprawdzą się podczas przelania 200 litrów wody.
Możesz z nich korzystać zgodnie z zaleceniami producenta, jednak nie dłużej, gdyż wtedy filtr po prostu przestanie być aktywny. Woda z kolei będzie nieświeża. Jeśli zatem zastanawiasz się, co ile trzeba wymieniać filtr w dzbanku, najlepszym wyjściem jest przyjrzenie się opakowaniu filtra. Tam producent powinien umieścić informację na temat tego, jak używać produktu i przez jaki czas będzie on aktywny.
Kiedy wymiana filtra w dzbanku jest konieczna?
Jeśli posiadasz już swój dzbanek, pewnie zastanawiasz się, kiedy wymiana filtra w dzbanku Aquaphor czy innym jest konieczna. Przede wszystkim zastanów się, jaki jest to rodzaj filtra – na miesiąc czy na dwa. Zwykle pomaga w tym sam dzbanek, który nierzadko posiada wskaźnik elektroniczny zużycia filtru. Dzięki temu nie musisz samodzielnie pilnować tej daty. Wymiana filtra w dzbanku musi nastąpić w momencie, w którym stracił on swoje właściwości, a zatem po czasie wskazanym przez producenta. Jeśli korzystasz z niego miesiąc lub dwa (w zależności od produktu), przyszedł czas na wymianę.
A co w sytuacji, w której filtr barwi wodę na czarno? Czy wtedy konieczna jest jego wymiana? Filtr barwi wodę na czarno podczas pierwszych przefiltrowań. Oczywiście za ten stan odpowiedzialne są cząsteczki węgla aktywnego, który znajduje się w filtrze. Nie wpływa to w żaden sposób na zdrowie ani smak wody. Dlatego jeśli zobaczysz, że woda po filtrowaniu jest ciemna, nie musisz się martwić – wymiana filtra nie będzie konieczna.
Jak wymienić filtr w dzbanku?
Teraz możemy przejść do ostatniego punktu, a mianowicie kwestii, jak wymienić filtr w dzbanku. To nie naprawdę proste zadanie, z którym może poradzić sobie każdy. Najlepszym sposobem jest przestrzeganie instrukcji, jaką producent zawsze umieszcza na opakowaniu. My jednak chętnie opowiemy, co należy zrobić, by wymienić filtr.
Zacznij od wyciągnięcia świeżego filtra z opakowania Potrząśnij nowym filtrem, a następnie włóż go do pojemnika z zimną wodą. Pamiętaj, że filtr musi być całkowicie zanurzony. Będzie próbował wypłynąć, jest bowiem lekki, możesz więc przytrzymać go na przykład szklanką czy pokrywką od garnka. Filtr powinien być zanurzony w wodzie przez około 15 minut, jednak to jest zależne od tego, co na opakowaniu napisał producent.
Następnie osusz wkład i włóż go w uchwyt w dzbanku tak, by był dobrze dopasowany i ciasno włożony. Zalej filtr wodą z kranu i pozwól jej się przefiltrować. Następnie wodę wylej i zalej dzbanek raz jeszcze. Teraz wystarczy przelać wodę w kubki do picia i cieszyć się jej doskonałym smakiem.
Jeśli wymieniasz filtr w dzbanku, który był już używany, prawdopodobnie zauważysz, że zużyty filtr jest ciężki i lekko ocieka wodą. Jest to spowodowane tym, że wkład filtra pęcznieje pod wpływem wilgoci. To całkowicie normalne.
Wymiana filtra w dzbanku Aquaphor
Wymiana filtra w dzbanku Aquaphor przebiega dokładnie tak samo, jak w innych dzbankach. Nie musisz się zatem martwić, że coś zrobisz nie tak, bądź że filtr nie będzie działać. Jeśli ciekawisz się, jak wymienić filtr w dzbanku Aquaphor, wystarczy że skorzystasz z instrukcji obsługi znajdującej się na opakowaniu filtra. Każdy filtr wymaga jednak wstrząsania oraz moczenia w zimnej wodzie przed użyciem. To tylko kilka kroków, które nie powinny sprawić Ci problemów.
Warto przeczytać

Jajka faszerowane pieczarkami - wielkanocny hit!
Jajka faszerowane pieczarkami to niezwykle aromatyczna propozycja, która świetnie sprawdzi się jako element menu wielkanocnego, ale również jako przekąska na różne okazje. Delikatne pieczarki podsmażone z cebulką i doprawione do perfekcji tworzą pyszne nadzienie, które idealnie komponuje się z kremowym żółtkiem. Sprawdź nasz sposób!
czytaj więcej
Jajka faszerowane - pomysły na jajka nie tylko na Wielkanoc
Jajka faszerowane to przekąska, która doskonale sprawdza się nie tylko na wielkanocnym stole, ale także na rodzinnych przyjęciach, spotkaniach ze znajomymi czy podczas codziennego śniadania. Ich największą zaletą jest ogromna różnorodność – można przygotować je na wiele sposobów, łącząc ulubione składniki i dopasowując smak do okazji. Poznaj nasze pomysły na faszerowane jajka!
czytaj więcej
Jak zrobić mazurek pomarańczowy?
Czy jest coś lepszego niż aromatyczny, cytrusowy wypiek na wielkanocnym stole? Mazurek pomarańczowy to rewelacyjna propozycja dla wszystkich fanów słodkości z nutą cytrusów. W naszym przepisie wykorzystujemy całe pomarańcze, które nadają ciastu wyjątkowego smaku i zapachu. Spróbuj zrobić ten pyszny mazurek wraz z nami!
czytaj więcej
Mazurek czekoladowy - poznaj przepis na mazurka w tradycyjnym wydaniu!
Mazurek czekoladowy to jedna z najbardziej klasycznych wersji tego wypieku. Kruchy i słodki mazurek z naszego przepisu zawróci w głowie wszystkim domownikom. Sprawdź, jak przygotować to wyjątkowe ciasto!
czytaj więcej
Mazurek pistacjowy - jak zrobić najmodniejszy mazurek z pistacjami?
Mazurek pistacjowy to połączenie tradycji z nutą nowoczesności — idealny wybór dla miłośników orzechowych smaków. Pistacje, które w ostatnich latach stały się niezwykle modne w cukiernictwie, doskonale podkręcają smak kruchego ciasta. Jeśli szukasz pomysłu na oryginalny świąteczny wypiek, koniecznie wypróbuj nasz przepis na mazurek pistacjowy!
czytaj więcej
Mazurek kajmakowy - pyszne ciasto na Wielkanoc
Mazurek kajmakowy to ciasto, które zachwyca swoją kruchą bazą i aksamitnym, słodkim nadzieniem oraz kojarzy się głównie z Wielkanocą. Choć jego przygotowanie może wydawać się skomplikowane, to w rzeczywistości nie jest aż tak trudne. Jak dokładnie robi się takiego mazurka? Tego dowiesz się z poniższego artykułu!
czytaj więcej
Babka cytrynowa - niezawodny przepis na Wielkanoc
Któż z nas nie kocha zapachu świeżo upieczonej babki cytrynowej rozchodzącego się po domu w wielkanocny poranek? To właśnie ten aromat sprawia, że święta nabierają wyjątkowego charakteru i przypominają nam o rodzinnych tradycjach. Jak zrobić cytrynową babkę na Wielkanoc (i nie tylko)?
czytaj więcej
Keks bezglutenowy. Pokazujemy, jak zrobić keks bez pszenicy
Marzysz o pysznym, wilgotnym cieście, ale musisz unikać glutenu? Nie ma sprawy! Dziś pokażemy Ci, jak przygotować przepyszny keks bezglutenowy, który swoim smakiem dorówna tradycyjnej wersji. Przepis przyda się na Wielkanoc oraz na co dzień. No to do dzieła!
czytaj więcej
Keks z jabłkami - jak go zrobić?
Każdy z nas czasem marzy o aromacie świeżo upieczonego ciasta, który wypełnia cały dom. Keks z jabłkami to właśnie jeden z tych wypieków, które potrafią stworzyć taką magiczną atmosferę. To połączenie klasycznego keksu z soczystymi owocami ma w sobie coś naprawdę wyjątkowego!
czytaj więcej