Bigos w szybkowarze – sprawdzony przepis od Tadar.pl

Porady 14.12.2020


Łatwy bigos z szybkowaru – jak to możliwe?

Klasyczny przepis zakłada wykorzystanie emaliowanego garnka i długie duszenie bigosu, aby wszystkie smaki i aromaty dobrze się połączyły. Młoda kapusta musi zmięknąć, kiszona nabrać wyrazistości, a dodane mięso powinno mieć czas, aby stać się kruche. Nic dziwnego, że bigos to duże przedsięwzięcie kulinarne, na które decydujesz się jedynie z okazji rodzinnych świąt. Szybkowary zmieniają jednak tą sytuację diametralnie. Nagle wszystko dzieje się dużo szybciej. Bez mieszania, doglądania i straty czasu oraz energii. Taki bigos zaskoczy cię nie mniej niż żeberka z szybkowaru. Wystarczy odwiedzić naszego bloga. Znajdziesz tu między innymi porady, jaki szybkowar kupić oraz wpis pt. „Jak działa szybkowar?”. Garnek ciśnieniowy ma naprawdę duże możliwości. Nie bez powodu jest od wielu lat tak popularny w polskich kuchniach.


Bigos z kiszonej kapusty z szybkowaru

Gorąca para pod wysokim ciśnieniem wyciśnie ostatnie soki ze wszystkich składników twojego domowego bigosu z szybkowara. Ten sposób duszenia jest szalenie efektywny, o ile wie się jak odpowiednio dopasować ciśnienie oraz zna się zasady korzystania z tego rodzaju garnka (np. jak przeprowadzić jego późniejszą dekompresję i kiedy można go bezpiecznie otworzyć). Jeśli nie masz pewności co gotować w szybkowarze, zajrzyj do naszej sekcji porad. Możesz się tu dowiedzieć np. ile gotować buraki w szybkowarze. Tymczasem sprawdź, czy masz wszystkie składniki na bigos z garnka ciśnieniowego.


 

SZYBKI BIGOS Z SZYBKOWARU – SKŁADNIKI:

- kapusta kiszona (2 kg)
- mięso na bigos (szynka, łopatka itp., 600 g)
- suszone grzyby (1-2 szczodrych garści)
- kiełbasa śląska (1 sztuka)
- czerwone wino wytrawne (100 ml)
- cebula czerwona (1 sztuka, średniej wielkości)
- jałowiec (5 ziaren)
- czarny pieprz (5 kulek)
- suszone śliwki (3 sztuki)
- majeranek (1 łyżeczka)
- kminek (1/2 łyżeczki)
- sól, pieprz mielony i ostra papryka (po rozsądnej szczypcie)


Jak zrobić bigos w szybkowarze – przepis

Szybkowar i bigos to zgrana para. Danie to wiele zyskuje na szczelności garnka ciśnieniowego, który ponadto zachowuje w nim naturalne walory i mikroelementy. W przypadku takiej potrawy odpowiedź na pytanie „Parowar czy szybkowar?” wydaje się banalnie proste. Jeśli wszystko ma się jednak udać, musisz poznać kilka wskazówek na przepis na bigos z szybkowaru – łatwy, smaczny i na wskroś tradycyjny!
 


 

BIGOS W SZYBKOWARZE – PRZEPIS:

1. Zacznij od dokładnego wypłukania kiszonej kapusty. Następnie odciśnij ją z nadmiaru wilgoci przez gazę lub w dłoniach.

2. Posiekaj kapustę na niewielkie odcinki, aby wygodnie można było nakładać bigos z szybkowaru oraz jeść go.

3. Mięso do bigosu umyj, osusz i pokrój w kostkę. W następnej kolejności dopraw je w misce solą, pieprzem i ostra papryka mieloną, wymieszaj dokładnie i wstaw do lodówki na minimum 30 minut pod przykryciem (np. z foli spożywczej).

4. Teraz, jeśli to konieczne, obierz cebule, a potem pokrój ją w drobną kostkę. Po pół godziny wyjmij mięso i przesmaż je na patelni. Gdy się zarumieni, zeszklij razem z nim również cebulę.

5. Kapustę oraz mięso z cebulą przełóż do szybkowaru. Namocz grzyby, odcedź je, a następnie pokrój w paseczki i również dodaj do składników, które już czekają w garnku ciśnieniowym. Wodę po moczeniu grzybów zostaw.

6. Pokrój kiełbasę w plasterki, a każdy z nich jeszcze co najmniej na pół. Przesmaż na dobrze rozgrzanej patelni i także wrzuć do wnętrza szybkowaru.

7. Do garnka wlej 400 ml wody po moczeniu grzybów oraz przygotowane wino wytrawne. Dodaj jałowiec, kminek, majeranek, suszone śliwki oraz kulki pieprzu. Zamknij szybkowar i zacznij dusić bigos.

8. Licząc od momentu wzrostu ciśnienia w szybkowarze, gotuj składniki przez ok. 40-45 minut na małym ogniu.

9. Odstaw garnek ciśnieniowy i poczekaj, aż dekompresja dokona się w naturalny sposób (nie schładzaj!).

10. Otwórz, zamieszaj, spróbuj, ewentualnie dopraw do smaku… i tyle. Możesz już go podać gościom!