Botwina – przepisy na wykorzystanie liści buraka

Porady 14.09.2022

Botwina, czyli młode liście buraka ćwikłowego, to niezwykle częsty element jednego z ukochanych polskich dań. Zajadamy się nim głównie latem, gdy chyba nikt nie ma ochoty na ciepłe i ciężkie posiłki. Mowa oczywiście o chłodniku z botwinki, który jest pyszny, sycący i niezwykle esencjonalny. Jednak chłodnik nie jest jedynym daniem, które możemy zrobić z liści buraka.

Botwina – jakie przepisy znajdziesz?

Przepisy z botwiną mogą Cię zaskoczyć, zwłaszcza jeśli wcześniej w Twojej kuchni ten składnik gościł wyłącznie w formie zupy. Botwina nadaje się do wielu różnych dań, w tym do koktajli i sałatek, ciepłej zupy z botwinki czy pesto.Botwinę można dusić lub jeść na surowo, a także zamknąć w słoikach na zimę i cieszyć się nią przez cały rok. Botwina na obiad niejedno ma imię. Warto przekonać się o tym na własnych kubkach smakowych, bo wszystkie dania z liśćmi buraka są po prostu pyszne.

Czytaj także:

Jak przyrządzić liście buraka?

Ze względu na to, że liście buraka zawierają mnóstwo witaminy K i A, warto zajadać je, gdy tylko pojawią się na horyzoncie. Oczywiście najlepiej smakują nam liście młode, świeże i chrupiące. Takie też najczęściej wykorzystuje się do zup i sałatek. Najważniejsze jednak, by liście były świeże i nieuszkodzone. 

Jak przyrządzić liście z buraków? Przepisy na dania z tym składnikiem są przeróżne, więc nie musisz martwić się ograniczeniami. Możesz zrobić z nich dodatek do ziemniaków i kotleta, pożywną zupę czy też przekąskę lub idealną sałatkę. Z jakich dań słyną liście buraka? Przepisy podpowiadają, że jest to botwinka, a zatem zupa z mnóstwem warzyw, młodą botwiną – oczywiście na bulionie z dodatkiem śmietany. Ta zupa zrobi furorę w Twoim domu!

Czytaj także:

Botwina zupa – przepis

Czym charakteryzuje się botwina? Zupa o tej nazwie jest bogata w warzywa, pełna smaku i naprawdę sycąca. Mogą zajadać się nią mięsożercy, wegetarianie i weganie, bo w każdej z tych wersji zrobisz idealną botwinkę. Najpierw jednak ta podstawowa, czyli wegetariańska. 

Potrzebujesz do niej bulionu, botwiny, ziemniaków, marchewki, a także koperku i przypraw. Do zupa jednogarnkowa, więc nie wymaga dużo pracy. Przydadzą Ci się jednak dobre garnki pojedyncze. Wszystkie warzywa umyj dokładnie i obierz ziemniaki oraz marchewki. Pokrój marchew w talarki i ziemniaki w kosteczkę. Usmaż w garnku na oliwie. Pokrój liście buraka oraz mniejsze buraczki, umieść całość w garnku i smaż, a następnie zalej bulionem. Gotuj przez około 20 minut. W tym czasie warzywa zmiękną. Dodaj przyprawy, a także koperek. Możesz zabielić zupę śmietanką, dzięki czemu będzie delikatniejsza w smaku. Botwinka (zupa) najczęściej podawana jest z jajkami na twardo. Jeśli chcesz, możesz przelać ją  w słoiki, by cieszyć się smakiem zupy niezależnie od pory roku.

Botwina na mięsie

Oczywiście bulion do zrobienia botwiny nie musi być warzywny. Może być także mięsny. Idealnie smakuje chociażby botwina na żeberkach, która jest wtedy bardziej esencjonalna, trochę tłustsza i naprawdę pyszna. Nic tylko przelać ją w miski, półmiski, salaterki czy cokolwiek innego, co masz pod ręką, by tylko jak najszybciej ją zjeść!

Kiszone liście buraka

Kiszona botwina to ciekawy dodatek do wielu zup, ale również do sałatek, surówek czy po prostu do zajadania prosto ze słoika. Botwina kiszona będzie delikatniejsza od buraczków, choć nadal wyrazista i pełna witamin. Jak ją zrobić? Umyj i pokrój botwinę, przełóż do słoików razem z czosnkiem, zielem angielskim i liściem laurowym. Zalej wodą z solą – tak samo, jak inne kiszonki. Zamknij słoik i odłóż na tydzień. Po tym czasie ten przysmak będzie już gotowy.

Liście buraka – sałatka

Sałatka z botwiny to prawdziwa pychota! Możesz zrobić ją w kilka minut. Wystarczy pokroić fetę lub inny wyrazisty ser (na przykład niebieski), dodać sałatę – idealnie sprawdzi się tu rukola – posiekaną czerwoną cebulę, pokrojone oliwki i małe pomidorki.Wszystko przełożyć do miski i dodać botwinę. Liście, łodygi, buraczki – wszystko! Sałatka najlepiej smakuje z prostym winegretem.

Botwina nie jest nudna. To świetny składnik, z którego możesz zrobić wiele, wiele dań. Wystarczy mieć piękne liście i trochę czasu, by eksperymentować w kuchni.