Ciasto drożdżowe z rabarbarem – pyszny przepis, któremu każdy podoła

Ciasto drożdżowe z rabarbarem
Drożdżowiec z rabarbarem to przysmak, który pokochały pokolenia. Rabarbar dodaje nieco kwaskowatości całemu wypiekowi, co stanowi wspaniałe urozmaicenie klasycznego placka drożdżowego. Ciasto nie jest też tak bardzo kaloryczne, jak mogłoby się wydawać. Dlatego śmiało mogą sięgać po nie raz na jakiś czas osoby dbające o smukłą sylwetkę. W 100 g wypieku, jakim jest ciasto drożdżowe z rabarbarem, znajdują się 264 kcal. Szybkie ciasto drożdżowe z rabarbarem będzie świetnie smakować do popołudniowej kawy czy herbaty w gronie bliskich osób. Zobacz, jak przyrządzić ciasto drożdżowe z rabarbarem dla leniwych i dla tych, którzy lubią więcej czasu poświęcić na cukiernicze eksperymenty.Przepis na ciasto drożdżowe z rabarbarem
Ciasto drożdżowe z rabarbarem bez wyrabiania zyskuje na popularności, dzięki temu, że nie wymaga wielkich nakładów pracy, a efekt, który uzyskujemy, jest bardzo smaczny. Drożdżowcem z rabarbarem zajadają się wszyscy członkowie rodziny – począwszy od dzieci, a skończywszy na seniorach. Dlatego od razu lepiej przygotować większą porcję tego przysmaku.Oto przepis na ciasto drożdżowe z rabarbarem na dużą blachę, o wymiarach 38x25 cm. Zanim przystąpisz do wykonania ciasta, zadbaj, by wszystkie składniki miały temperaturę pokojową. Produkty, które na co dzień przechowujesz w lodówce, możesz z niej wyjąć kilkanaście minut przed rozpoczęciem przygotowywania ciasta.
Potrzebne składniki:
- 0,5 l mleka
- 200 g masła
- 1 kg mąki
- 2 porcje suszonych drożdży
- 4 jajka
- 220 g cukru
- 1 opakowanie cukru waniliowego
- 3 większe łodygi rabarbaru.
Roztop masło. Mleko delikatnie podgrzej. Pozwól im wystygnąć. Następnie przygotuj miskę kuchenną, do której przesiejesz za pomocą sitka mąkę. Dodaj drożdże i wymieszaj. Do otrzymanej mieszanki dodawaj kolejno w proporcjach wskazanych w liście składników: cukier, cukier waniliowy, sól, wbij jajka oraz dolej przestudzone mleko. Zagnieć ciasto, a następnie dodaj porcję roztopionego masła. Wyrób ciasto. Jeśli wahasz się, na jakiej stolnicy je wyrabiać, by było smaczne, przeczytaj artykuł: Stolnica drewniana czy plastikowa?
Zostaw je do wyrośnięcia przykryte ściereczką, w ciepłym miejscu. Przygotuj blachę do pieczenia. Wysmaruj ją tłuszczem, np. masłem i lekko oprósz mąką. Gdy ciasto będzie wyrośnięte, rozciągnij je w formie i dodaj kawałki rabarbaru.
Więcej wskazówek na temat przygotowania drożdżowego placka, znajdziesz w artykule: Jak zrobić ciasto drożdżowe?
Wierzch ciasta możesz posypać kruszonką. Jej wykonanie jest bardzo proste, a zastosowanie tego dodatku może urozmaicić i ulepszyć smak niejednego placka. Dowiedz się: Jak zrobić kruszonkę do ciasta drożdżowego?
Niektórzy decydują się na przygotowanie ciasta drożdżowego z rabarbarem na oleju. Ty również możesz to zrobić, stosując olej zamiast masła.
Jak przygotować rabarbar do ciasta drożdżowego?
Jeśli już kiedyś dodawałeś rabarbar do ciasta, przygotowanie tego warzywa nie będzie dla Ciebie żadną nowością. Natomiast jeżeli nie miałeś jeszcze okazji tego zrobić, teraz masz tę szansę. Rabarbar do ciasta należy najpierw dokładnie umyć, przyciąć jego końcówki, a następnie – jeżeli mamy starszy rabarbar – obrać, np. z wykorzystaniem obieraczki do warzyw. Następnie przygotowujemy deskę kuchenną, na której nożem pojedynczym kroimy na centymetrowe kawałki nasz rabarbar. Jeżeli chcesz szybciej pokroić rabarbar do ciasta drożdżowego, możesz zamiast noża zastosować krajalnicę do warzyw.Jeśli zastanawiasz się, jaki rabarbar do ciasta będzie najlepszy, sięgnij po jego sezonowe odmiany. Świeże warzywo dobrze smakuje i może mieć więcej składników odżywczych niż rabarbary mrożone czy po sezonie.
Pamiętaj, że jeśli rabarbar będzie kupowany / zbierany kilka dni wcześniej przed pieczeniem ciasta, warto zadbać o to, by się nie zepsuł. Tajniki przechowywania tego rodzaju żywności poznasz po lekturze artykułu: Zasady przechowywania warzyw i owoców
Jak długo piec ciasto drożdżowe z rabarbarem?
Pamiętaj, by surowego ciasta natychmiast nie wkładać do piekarnika. Pozostaw je w formie, przykryte ściereczką przez około 15 minut. Następnie umieść w piekarniku na 45-50 minut. Piecz je w temperaturze 180°C. Jeżeli masz wątpliwości, co do tego ile piec ciasto drożdżowe z rabarbarem, sprawdź po kilkudziesięciu minutach, czy ciasto jest już upieczone. Wbij drewniany patyczek i sprawdź, czy jest suchy. Jeżeli na wykałaczce nie pozostały resztki ciasta, placek jest gotowy. Pamiętaj, że czas pieczenia w przepisach zawsze jest podawany orientacyjnie. O tym, jak długo piec ciasto drożdżowe z rabarbarem lub jakiekolwiek inne ciasto, decydują możliwości konkretnego urządzenia, w którym pieczesz. Sukces cukierniczy pomogą Ci odnieść odpowiednio dobrane akcesoria do pieczenia.Mamy nadzieję, że już wiesz, jak zrobić placek drożdżowy z rabarbarem. Gdy Twoje ciasto będzie już gotowe, zadbaj o to, by wystygło. Proces studzenia powinien przebiegać stopniowo, aby ciasto nie opadło. Dobre efekty osiągniesz, korzystając z kratki do studzenia ciasta i 12 innych akcesoriów przydatnych podczas pieczenia!
Ciasto drożdżowe z rabarbarem fit
Jeżeli chcesz przygotować wersję nieco mniej kaloryczną, przyrządź ciasto drożdżowe z rabarbarem bez jajek. Sposób wykonania jest taki sam jak w przypadku tradycyjnego wypieku, tyle, że rezygnujesz z dodania jajek. Jeśli np. masz uczulenie na laktozę lub jesteś weganinem, możesz zrobić ciasto drożdżowe z rabarbarem bez mleka, zastępując je wodą. Jeżeli masz ochotę na ciasto z rabarbarem bez cukru, możesz zastąpić go inną substancją słodzącą jak np. ksylitol.Twoje ciasto jest już gotowe. Gdy wystygnie, podaj je gościom, a jeśli nie planujesz zjeść je w ten sam dzień, przechowaj je w lodówce lub włóż do zamrażalnika w zależności od własnych potrzeb. Szczegółowe informacje dotyczące ochrony ciasta drożdżowego znajdziesz w artykule: Jak przechowywać ciasto drożdżowe, żeby nie wyschło?
Rabarbar to niejeden sezonowy składnik prosto z ogródka, który można dodać do ciasta drożdżowego. Porównywalną popularnością cieszy się inny wypiek, o którym przeczytasz w tekście: Ciasto drożdżowe z truskawkami.
Tymczasem ciesz się słońcem i wspaniałym smakiem ciasta z rabarbarem. Smacznego!
Warto przeczytać

Jajka faszerowane pieczarkami - wielkanocny hit!
Jajka faszerowane pieczarkami to niezwykle aromatyczna propozycja, która świetnie sprawdzi się jako element menu wielkanocnego, ale również jako przekąska na różne okazje. Delikatne pieczarki podsmażone z cebulką i doprawione do perfekcji tworzą pyszne nadzienie, które idealnie komponuje się z kremowym żółtkiem. Sprawdź nasz sposób!
czytaj więcej
Jajka faszerowane - pomysły na jajka nie tylko na Wielkanoc
Jajka faszerowane to przekąska, która doskonale sprawdza się nie tylko na wielkanocnym stole, ale także na rodzinnych przyjęciach, spotkaniach ze znajomymi czy podczas codziennego śniadania. Ich największą zaletą jest ogromna różnorodność – można przygotować je na wiele sposobów, łącząc ulubione składniki i dopasowując smak do okazji. Poznaj nasze pomysły na faszerowane jajka!
czytaj więcej
Jak zrobić mazurek pomarańczowy?
Czy jest coś lepszego niż aromatyczny, cytrusowy wypiek na wielkanocnym stole? Mazurek pomarańczowy to rewelacyjna propozycja dla wszystkich fanów słodkości z nutą cytrusów. W naszym przepisie wykorzystujemy całe pomarańcze, które nadają ciastu wyjątkowego smaku i zapachu. Spróbuj zrobić ten pyszny mazurek wraz z nami!
czytaj więcej
Mazurek czekoladowy - poznaj przepis na mazurka w tradycyjnym wydaniu!
Mazurek czekoladowy to jedna z najbardziej klasycznych wersji tego wypieku. Kruchy i słodki mazurek z naszego przepisu zawróci w głowie wszystkim domownikom. Sprawdź, jak przygotować to wyjątkowe ciasto!
czytaj więcej
Mazurek pistacjowy - jak zrobić najmodniejszy mazurek z pistacjami?
Mazurek pistacjowy to połączenie tradycji z nutą nowoczesności — idealny wybór dla miłośników orzechowych smaków. Pistacje, które w ostatnich latach stały się niezwykle modne w cukiernictwie, doskonale podkręcają smak kruchego ciasta. Jeśli szukasz pomysłu na oryginalny świąteczny wypiek, koniecznie wypróbuj nasz przepis na mazurek pistacjowy!
czytaj więcej
Mazurek kajmakowy - pyszne ciasto na Wielkanoc
Mazurek kajmakowy to ciasto, które zachwyca swoją kruchą bazą i aksamitnym, słodkim nadzieniem oraz kojarzy się głównie z Wielkanocą. Choć jego przygotowanie może wydawać się skomplikowane, to w rzeczywistości nie jest aż tak trudne. Jak dokładnie robi się takiego mazurka? Tego dowiesz się z poniższego artykułu!
czytaj więcej
Babka cytrynowa - niezawodny przepis na Wielkanoc
Któż z nas nie kocha zapachu świeżo upieczonej babki cytrynowej rozchodzącego się po domu w wielkanocny poranek? To właśnie ten aromat sprawia, że święta nabierają wyjątkowego charakteru i przypominają nam o rodzinnych tradycjach. Jak zrobić cytrynową babkę na Wielkanoc (i nie tylko)?
czytaj więcej
Keks bezglutenowy. Pokazujemy, jak zrobić keks bez pszenicy
Marzysz o pysznym, wilgotnym cieście, ale musisz unikać glutenu? Nie ma sprawy! Dziś pokażemy Ci, jak przygotować przepyszny keks bezglutenowy, który swoim smakiem dorówna tradycyjnej wersji. Przepis przyda się na Wielkanoc oraz na co dzień. No to do dzieła!
czytaj więcej
Keks z jabłkami - jak go zrobić?
Każdy z nas czasem marzy o aromacie świeżo upieczonego ciasta, który wypełnia cały dom. Keks z jabłkami to właśnie jeden z tych wypieków, które potrafią stworzyć taką magiczną atmosferę. To połączenie klasycznego keksu z soczystymi owocami ma w sobie coś naprawdę wyjątkowego!
czytaj więcej