Gotowanie na parze – kompletny poradnik od Tadar.pl

Porady 16.05.2019
Garnek wielofunkcyjny z wkładem i pokrywką Konighoffer 4,7 l srebrny

Gotowanie na parze – zalety

Część osób zastanawia się, czy gotowanie na parze pomoże im schudnąć i ile mogą schudnąć spożywając posiłki przyrządzane w ten sposób. Chudnięcie opiera się na deficycie kalorycznym (jemy mniej niż potrzebujemy do utrzymania aktualnej wagi), a w procesie gotowania na parze nie używa się bardzo kalorycznych olejów do smażenia. Tempo spadku wagi jest jednak dla każdego kwestią indywidualną. Ma na to wpływ kilka czynników, jak m.in.:. waga początkowa, dodatkowa aktywność, rodzaj pracy, dodatkowy ruch w ciągu dnia, regularne picie wody itp. Niektórzy będą chudnąć (zwłaszcza osoby otyłe, na początku swojej przygody z odchudzaniem) nawet 1 kilogram tygodniowo, a inni 1 kilogram na miesiąc.

Zalety gotowania na parze są dość jasne dla osób na diecie. Jednak ten sposób przygotowania posiłków sprawdzi się nie tylko w domach osób starających się schudnąć. Gotowanie na parze jest przede wszystkim zdrowe. Ryba na parze jest bardziej soczysta i nie sposób ją przypalić, z kolei warzywa gotowane na parze zachowują więcej swoich cennych mikroelementów, które podczas tradycyjnego gotowania oddają je do wody.

Gotując na parze warto także ograniczyć sól, która w zbyt dużych ilościach szkodzi zdrowiu. Sól znajduje się w wielu gotowych produktach (np. w wędlinach), dlatego warto ograniczyć jej spożywanie do minimum. Nie oznacza to jednak, że masz w ogóle nie solić potraw – sól, a raczej jod, który jest w niej zawarty, jest człowiekowi potrzebny do funkcjonowania, jednak według badań przeprowadzonych przez Instytut Żywności i Żywienia w Warszawie, Polacy w 2013 roku spożywali 10,3 gramy soli dziennie. Jest to stanowczo za dużo. Pamiętaj: sól jest w większości gotowych produktów, które jesz! Zamiast dosalać ziemniaki czy warzywa, postaw na zioła.

Korzyści z gotowania na parze są widoczne gołym okiem. To lekki sposób przyrządzania potraw, dlatego sprawdzi się na dietach. Jednak to także sposób na bardzo szybkie i aromatyczne gotowanie. Właściwie większość produktów możesz przygotować w pół godziny – jeśli zatem nie masz czasu na wymyślne potrawy, gotowanie na parze może być dla ciebie idealną metodą przyrządzania dań.
 

Czy gotowanie na parze jest zdrowe?

Wiesz już, jakie tajemnice skrywa gotowanie na parze. Czy jest zdrowe? Jak najbardziej. Wielu dietetyków stwierdzi z pewnością, że jest to jedna ze zdrowszych metod przygotowywania jedzenia. Dlaczego gotowanie na parze jest zdrowe? Przede wszystkim dlatego, iż podczas gotowania nie ma konieczności korzystania z tłuszczów, a zatem potrawy wychodzą bardzo lekkie. Gotowanie na parze zaleca się osobom na diecie lekkostrawnej, na przykład po zatruciach pokarmowych. To jednak nie wszystko. Możesz zadać sobie także pytanie, czy warzywa gotowane na parze tracą witaminy. Otóż nie! W przeciwieństwie do gotowania w wodzie, gotowanie na parze jest całkowicie bezpieczne dla witamin, takich jak witamina C. Nie zostaje ona wypłukana z produktów spożywczych podczas całego procesu. Jedzenie jest zatem nie tylko smaczniejsze, ale naprawdę zdrowsze.

Już wiesz, jakie naczynia do gotowania na parze są dostępne w sklepach i jakie mają wady i zalety. Wiesz także, jakie warzywa na parze możesz przygotować, a także co można zrobić w parowarze. Mamy nadzieję, że lektura naszego poradnika pozwoliła Ci się dowiedzieć także jak gotować w garnku na parze i ile czasu gotują się poszczególne składniki, a także artykuł zachęcił Cię do rozpoczęcia przygody z gotowaniem posiłków na parze. To bardzo zdrowe rozwiązanie, które pomoże Ci prawidłowo się odżywiać i dostarczać do organizmu jak najwięcej wartościowych mikroskładników.
 

W czym gotować na parze?

Do gotowania na parze możesz użyć wielu produktów, nie tylko tych, które rzeczywiście przeznaczone są do tego zadania. Kreatywność w kuchni to bardzo ważna cecha. Jednak najprostsze sprzęty, które umożliwią Ci gotowanie na parze, to parowar i garnek do gotowania na parze. Różnorodność modeli sprawia, że każdy znajdzie najlepsze dla siebie urządzenie, które będzie spełniało jego potrzeby. Przed zakupem jednak należy rozważyć wszystkie za i przeciw: oba te urządzenia mają swoje wady i zalety użytkowania, o których należy pamiętać podczas zakupów.

Jak trudne może być gotowanie na parze? W czym najlepiej to robić? Wiele zależy oczywiście od miejsca, jakim dysponujesz, a także częstotliwości gotowania tego typu dań. Jeśli często gotujesz na parze – na przykład ze względu na wybraną dietę – najlepszym wyborem będzie dla ciebie kupienie parowaru. To idealny sprzęt do takich zadań, głównie ze względu na to, iż jego działanie jest niezwykle proste, a samo ustawienie urządzenia nie powinno nastręczyć ci żadnych trudności. Parowar działa na kilku poziomach, co umożliwia przygotowanie różnorodnych potraw w sposób bardzo intuicyjny. O tym jednak opowiemy trochę później.

Potrawy gotowane na parze są szczególnie popularne na dietach redukcyjnych, ale także królują na talerzach osób, które chcą po prostu zdrowo się odżywiać. Potrawy na parze są tak samo smaczne i aromatyczne jak dania przygotowywane tradycyjnie – smażone czy gotowane w normalny sposób. Należy tylko pamiętać o zachowaniu odpowiedniego czasu gotowania, a także o zasadach przyprawiania poszczególnych składników, żeby stworzyć pyszne, zdrowe i niskokaloryczne posiłki.

Czytaj także:

Jakie naczynie do gotowania na parze wybrać? W czym gotować na parze gdy chce się schudnąć? Jakie te urządzenia mają zalety i wady? Jak jeszcze przygotować się na gotowanie na parze? Jaki garnek może w tym pomóc?
 

Urządzenia do gotowania na parze

Jak zorganizować w domu szybkie i wygodne gotowanie na parze? Urządzenia do przyrządzania dań za pomocą pary okażą się niezwykle pomocne, choć nie będą niezbędne. Jeśli tylko czasem gotujesz na parze, możesz sięgnąć po swoje sprawdzone komplety garnków. Przyda ci się do tego także durszlak, najlepiej metalowy. Wystarczy do garnka nalać wody, zagotować ją, na sitko położyć warzywa czy też białko, a następnie przykryć sitko za pomocą pokrywki. Po kilku minutach jedzenie powinno być już gotowe. I to tyle, by okiełznać gotowanie na parze. Jaki sprzęt jeszcze się do tego przyda? Obecnie na rynku dostępne są również wkłady, które zastępują sitko i mogą być przeznaczone właściwie tylko do tego zadania. Również wkłada się je do garnka z wodą tak, by zawartość nie zakrywała jedzenia, a następnie korzysta się z siły pary wodnej do przyrządzenia pysznego posiłku. Jakie urządzenie do gotowania na parze będzie najlepsze? Wybór nie jest tak oczywisty. Wiele zależy od twoich preferencji. Garnki pojedyncze mogą być w twoim przypadku wystarczające. Jeśli jednak częściej sięgasz po takie dania, lepiej zaopatrzyć się w dodatkowe akcesoria, takie jak garnek parowy czy parowar.

Czytaj także:

Gotowanie na parze w garnku

Garnek do gotowania na parze to zdecydowanie najpopularniejsze naczynie do tego typu przyrządzania potraw. W sklepach spotkasz różne rodzaje garnków, przeznaczone do różnego typu kuchenek. Wyróżniamy garnki do gotowania na parze:

  • na kuchenkę indukcyjną,
  • na kuchenkę gazową,
  • na kuchenkę elektryczną.

Jaki garnek do gotowania na parze wybrać? Możesz postawić na uniwersalne naczynie przeznaczone do wszystkich płyt, ale musisz pamiętać o tym, że w przypadku kuchenki gazowej lepiej kupić porządny garnek z grubym dnem. Uniwersalny garnek bowiem może dość szybko się przypalić.

Garnek do gotowania na parze składa się z kilku elementów: do dolnej części wlewa się wodę i stawia się ją na kuchence. Następnie na niej umieszczasz sitko i zakrywasz je pokrywą. Niektóre garnki mają kilka wkładek z sitkiem, dzięki czemu bez problemu ugotujesz jednocześnie kilka składników. Jeżeli gotujesz wieloskładnikowe dania dla kilku osób, to powinieneś rozważyć zakup garnka Senso – wkłady mają dużą powierzchnię, a samo naczynie składa się z kilku elementów, dzięki czemu bez problemu pomieścisz wszystkie produkty. Garnki do gotowania na parze to wyjątkowo wygodne akcesoria kuchenne, które używa się w sposób intuicyjny. Nie potrzebujesz do nich dodatkowego miejsca w kuchni. Możesz także używać ich poza domem, na kuchence gazowej. Dla osób, które dużo podróżują i lubią gotować na łonie przyrody to z pewnością spora zaleta.
 

Gotowanie w parowarze

Wiele osób zastanawia się jak gotować w parowarze elektrycznym. Część z nich myśli, że jest to dużo bardziej skomplikowane niż gotowanie w garnku, jednak nic bardziej mylnego. Parowary działają na tej samej zasadzie co garnki do gotowania na parze, z tym wyjątkiem, że podłączasz je do kontaktu, a nie kładziesz na kuchence elektrycznej.

Jak gotować w parowarze? Tak samo jak w garnku, z tą różnicą, że te urządzenia bardzo często są wyposażone m.in. w minutniki lub nawet specjalne programy, które pozwolą Ci nie przejmować się czasem gotowania poszczególnych potraw. Niektóre z nich mają także automatyczny wyłącznik, dzięki czemu Twoje dania się nie rozgotują. Minusem parowarów jest oczywiście pobieranie energii elektrycznej, jednak jeżeli nie chcesz pilnować czasu gotowania różnych składników lub wolisz się zabezpieczyć wyłącznikiem, to parowar będzie doskonałym rozwiązaniem. Ta maszyna do gotowania na parze jest droższa od garnka, ale jest też dużo bardziej zaawansowana. 

Parowar pozwala na tworzenie wieloskładnikowych dań na parze właściwie bez większego problemu. Możesz dokładać do niego piętra, pilnując czasu tak, by wszystkie składniki zrobiły się w tym samym momencie. Obsługa rzeczywiście nie jest problematyczna, choć konieczne jest wyczucie oraz nauczenie się, ile czasu potrzebuje każdy z produktów. W innym czasie będziesz przecież przygotowywać łososia, a w innym marchewkę.

Gotowanie na parze jest proste, podobnie jak doprawianie potraw. Należy tylko pamiętać o tym, by ograniczyć sól i gotowe mieszanki przypraw, które nie są zdrowe, na rzecz świeżych lub suszonych ziół. Jeżeli gotujesz kilka składników w tym samym garnku lub parowarze, to zalecamy doprawianie warzyw po ich ugotowaniu. Jeżeli gotujesz mięso i warzywa, to warzywa ułóż na górnym sitku, żeby woda z przyprawami z mięsa nie skapywała na produkty.
 

Co można gotować na parze?

Na parze gotować można właściwie wszystko – to prawdziwa magia tego typu kuchni. Jakie warzywa gotować na parze? Tu nie ma większych ograniczeń. Świetnie smakować będą zarówno przygotowane na parze brokuły czy brukselka, jak i ziemniaczki bądź też marchew lub groszek. Odradza się gotowania w ten sposób sałat, które nie smakują dobrze po wyjęciu z parowaru oraz pomidorów. 

Jakie mięso gotować na parze? Tu najlepiej smakować będą mięsa delikatne – przede wszystkim kurczak i indyk. Możesz tak jednak przygotować również kaczkę, choć potrzeba do tego niemałego wyczucia. Na parze zrobisz także pulpeciki z mięsa wieprzowego lub wołowego, a nawet kawałki wołowiny i cielęciny. Pamiętaj jednak, że smak takiego mięsa będzie zupełnie inny od pieczonego czy smażonego. 

Jakie ryby gotować na parze? Wszystkie, które zmieszczą się do urządzenia. Ryba doskonale smakuje przyrządzona na parze. Łosoś, dorada, dorsz – możesz gotować je w całości czy w formie filetów. Wybór należy do ciebie. Ze względu na to, że mięso ryby jest delikatne, idealnie sprawdzi się właśnie w parowarze. Oczywiście w ten sposób możecie przyrządzić także ryż czy kaszę – w sam raz do dania głównego.
 

Jak gotować na parze?

Jak gotować na parze bez parowaru? To już wiesz – wystarczy garnek i wkład bądź sitko. Nie jest to jednak tak wygodne, gdy chcesz przygotować obiad z kilku składników. Możesz w ten sposób zrobić warzywa bądź też rybę lub pampuchy drożdżowe. Po parowar sięgnij wtedy, gdy wolisz mieć większą kontrolę nad procesem i nie masz ochoty zbyt często doglądać swojego posiłku. Jak już wspomnieliśmy, gotowanie na parze jest proste, choć wymaga zachowania kilku zasad. Przede wszystkim pamiętaj, by warzywa solić po przygotowaniu ich na parze, nie zaś przed. Pod wpływem soli warzywa wypuszczają bowiem sok – wcale nie chcesz się go jednak pozbywać, gdyż jest pełen smaku.
 

Jak przyprawiać potrawy gotowane na parze?

Jak przyprawić warzywa na parze? Jak mówiliśmy – najlepiej po całym procesie. To jednak dotyczy głównie soli. Wszelkie zioła mogą znaleźć się w parowarze czy garnku już wcześniej, by wpłynęły na smak produktów podczas obróbki cieplnej. Czym przyprawić warzywa na parze? Swoimi ulubionymi przyprawami, świeżymi lub suszonymi ziołami. Jeśli korzystasz z gotowych mieszanek, koniecznie pamiętaj, iż mogą one zawierać sól. W takim przypadku nie dodawaj ich do warzyw przed gotowaniem lecz dopiero po nim.

Skorzystaj z przyprawników pełnych ziół! W zależności od rodzaju warzyw, możesz użyć odrobiny soli i pieprzu, ale także ziół prowansalskich, rozmarynu, oregano, bazylii, cząbru, czosnku, chilli – nie ma tutaj żadnych ograniczeń.

Jeżeli zastanawiasz się, jak zrobić rybę na parze, to w przypadku filetów wystarczy natrzeć mięso mieszanką przypraw (np. pieprz cytrynowy, rozmaryn, sól, skropić sokiem z cytryny i dodać oregano lub tymianek) i położyć na sitku. Czas gotowania poszczególnych produktów zależy od tego, czy są gotowane w całości (np. całe ryby ze skórą) czy nie (filety). Poniżej przedstawiamy prostą tabelkę, która pomoże Ci wydobyć pełny aromat i smak z podstawowych produktów gotowanych na parze.
 

Czas gotowania na parze

Ile gotować na parze warzywa czy też mięso? Wszystko zależy od produktu. Ile gotować na parze brokuły, a ile szparagi? Na to pytanie odpowie poniższa tabelka.

Mięso:

  • filet z indyka: 25 minut
  • filet z indyka: 35-40 minut
  • filety rybne (mrożone): 20 minut
  • filety rybne (świeże) 10-15 minut
  • pierś z kurczaka (całość): 20 minut
  • pierś z kurczaka (pokrojona): 15 minut
  • ryby w całości: 25 minut
  • wieprzowina (kawałki): 25 minut
  • wołowina (kawałki): 30 minut

Gramatura dla podanych mięs: 500 g

Warzywa:

  • brokuły (400 g): 20 minut
  • cukinia (plastry, 600 g): 15 minut
  • kalafior (kawałki, 1 sztuka): 20 minut
  • marchew (krojona, 500 g): 15 minut
  • por (świeży w kawałkach, 500 g): 30 minut
  • szparagi (pęczek): 10 minut
  • ziemniaki świeże (krojone, 600 g): 30 minut

Ryż:

  • basmati (150 g, 300 ml wody): 30-35 minut
  • biały (150 g, 300 ml wody): 30 minut
  • biały długoziarnisty (150 g, 300 ml wody): 30-35 minut
  • brązowy (150 g, 300 ml wody): 30-35 minut

Pamiętaj, że na parze możesz gotować wszystko: również makarony, kasze czy jajka. Jeżeli chodzi o ten sposób gotowania, to nie ma tutaj praktycznie ograniczeń.
 

Przepisy na dania na parze

Obiad na parze wcale nie musi być bardziej czasochłonny od tego przygotowywanego tradycyjnie. Wręcz przeciwnie – w niektórych przypadkach czas gotowania na parze znacznie się skraca (np. przy gotowaniu filetów rybnych).

  • Łosoś na parze w marynacie cytrynowej (mieszanka pieprzu cytrynowego, soku z cytryny, oregano, rozmarynu, odrobiny soli, wody i oliwy z oliwek) z sałatką ze świeżych pomidorów i ogórków zielonych;
  • mięso na parze (drób) z surówką z całego startego jabłka i marchewki z ziemniakami gotowanymi na parze w mundurkach;
  • warzywa na parze (np. szparagi) z jajkiem sadzonym i sałatką.

Przepisy na dania gotowane na parze zwykle nie są zbyt skomplikowane. Często wystarczy tylko przygotować produkt, przyprawić go i odpowiednio ugotować. Jednak istnieje kilka przepisów, które warto zapamiętać. 

Jednym z nich jest przepis na kluski drożdżowe, zwane także pampuchami czy parowańcami. Jak je zrobić? To niezwykle proste. Przygotuj ciasto drożdżowe, takie samo, jak na pizzę. Zrobisz je z 500 gramów mąki, 20 gramów drożdży i około 100 mililitrów wody oraz odrobiny cukru i soli. Zrób zaczyn z wody, cukru i drożdży, odstaw go na 15 minut, a następnie dodaj do mąki ze szczyptą soli. Zagniataj tak długo, aż ciasto będzie odchodzić od ręki. Odstaw na godzinę, by ciasto wyrosło. W tym czasie możesz zrobić farsz lub też sos. Parowańce podaje się zamiast ziemniaków lub klusek do mięs i sosów. Można również jeść je z farszem z mięsa, grzybów czy soczewicy. Gdy ciasto będzie gotowe, ugnieć niewielkie kulki (o średnicy około 5 cm) i włóż je do parowaru lub garnka. Nie kładź ich obok siebie, gdyż ciasto urośnie i się sklei. Gotuj je na parze przez 20 minut. Podawaj na gorąco, gdyż właśnie wtedy są najpyszniejsze