Jak wyczyścić przypaloną brytfannę?

Porady 22.07.2021

Jak wyczyścić przypaloną brytfannę?

Zastanawiasz się, jak wyczyścić brytfannę? Podpowiadamy. Brytfanna może zostać oczyszczona na kilka sposobów. Zanieczyszczoną brytfankę równomiernie pokrywamy pastą zrobioną z wody utlenionej i sody oczyszczonej i pozostawiamy na około 10-15 minut. Mieszanka powinna być dość gęsta. Następnie należy całe naczynie posypać solą i delikatnie wymyć miękką gąbką oraz wypłukać pod bieżącą wodą.
Sodę oczyszczoną użyjemy również do wymycia naczyń ceramicznych. Więcej na ten temat znajdziesz w tekście: Jak dbać o patelnię ceramiczną? Równie ciekawe wskazówki związane z czyszczeniem przypalonych naczyń można odkryć w artykule: Jak wyczyścić patelnię ze starego tłuszczu?
Podobnie należy postępować, czyszcząc inne naczynia, np.  ze stali nierdzewnej. O myciu garnków z tego tworzywa przeczytasz w artykule: Jak wyczyścić garnek ze stali nierdzewnej?
Inną interesującą metodą na to, jak wyczyścić przypaloną blachę jest wstawienie jej (uprzednio pokrytej grubą warstwą soli) do piekarnika, do czasu aż sól zbrązowieje. Po wyjęciu naczynia, sól należy zatrzeć papierowym ręcznikiem, a blachę umyć.
 

Czym wyczyścić brytfannę?

Wyobraź sobie, że właśnie sprzątasz po kolacji. Szklanki i talerze są już umyte, ale przypalona brytfanna po ulubionej zapiekance nie pozwala się domyć. Sięgasz więc, o zgrozo, po drucianą gąbkę. W efekcie brytfanna jest teraz może i już częściowo czysta, ale porysowana. Co więcej, tego typu rysy nie tylko nieestetycznie wyglądają, ale również mogą wpływać na smak potraw. Bardzo często brytfanny, np. ze stali nierdzewnej, pokryte są na zewnątrz materiałem, np. emalią, chroniącym przed przedostawaniem się substancji, które w reakcji z jedzeniem mogą zmienić smak potraw. Dlatego należy dbać o to, by nie uszkodzić takiego tworzywa. Dotyczy to nie tylko samego naczynia, ale również innych elementów w nim się znajdujących. Czy warto wybierać brytfanny z dodatkami, np. te wyposażone z ruszt? Odpowiedź znajdziesz w artykule: Brytfanna z rusztem — przeżytek czy praktyczny gadżet kuchenny?
Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów brytfann. Pamiętaj jednak, by zawsze do przypalonych naczyń stosować miękkie gąbki, które ich nie zniszczą. Różne typy brytfanek możesz porównać, zapoznając się z tekstem: Brytfanna – jaka najlepsza ?.
Jeżeli borykasz się z problemami związanymi z myciem innych naczyń, więcej porad znajdziesz w artykule: Jak wyczyścić przypalony garnek?
Zamiast brytfanny do przyrządzania smacznych może zostać wykorzystana też gęsiarka. Przeczytaj więcej tu: Gęsiarka żeliwna – do czego się przydaje?.
Czyszczenie przypalonych naczyń wcale nie pochłania wiele czasu, wystarczy podejść do tego problemu sposobem.