Jak wyczyścić przypalony garnek?

Porady 5.07.2021

Przypalony garnek – co zrobić?

 
Na początek informacja – przypalić się może każde naczynie, które zbyt długo lub w zbyt wysokiej temperaturze podgrzewamy. Z drugiej strony, im bardziej odporne na działanie temperatury tworzywo, z którego wykonany jest garnek, tym czas, gdy naczynie ostatecznie się przypali, jest odpowiednio dłuższy.
 
Dlatego chcąc uniknąć sytuacji, gdy garnek przypala się niemal zawsze, gdy tylko położymy go na kuchenkę, warto wybierać garnki dobrej jakości, a także zwrócić uwagę na przeznaczenie naczynia. Np. jeśli chcemy gotować na parze, wybierzmy po prostu garnki do gotowania na parze. O tym, dlaczego jeszcze warto zdecydować się na to nietypowe naczynie, przeczytasz w artykule: Garnek do gotowania na parze – czy warto?
 
Czasem oprócz kompletu garnków uniwersalnych dobrze mieć pod ręką garnki pojedyncze, przystosowane do gotowania określonych potraw, np. nierdzewne garnki do gotowania mleka. Inne wskazówki związane z kupnem garnka znajdziesz w tekście: Jak wybrać dobre garnki?
 
Jeżeli do przypalenia dojdzie np. z powodu niedopilnowania garnka na indukcji czy na innym urządzeniu grzewczym, to jest to jak najbardziej normalna sytuacja. Jednakże, tak jak wspomnieliśmy na początku, warto stawiać na wysoką jakość naczyń, by rzadziej borykać się z wyzwaniem czyszczenia przypalonych garnków.
 
Sprawdź: Jakie garnki są najlepsze na indukcję?
 
Nie wiesz, jakie na przypalony garnek sposoby są najbardziej skuteczne? W tym artykule znajdziesz rozwiązania na przypalony garnek i zobaczysz jak uratować to naczynie.
Niektóre osoby, gdy widzą swój przypalony garnek zadają sobie pytanie, co robić. Wielu nie podejmuje próby czyszczenia naczynia, natychmiast je wyrzucając. Inni natomiast wierzą w sukces związany z jego uratowaniem. Jeżeli i Ty masz takie wątpliwości, przeczytaj artykuł, w którym podpowiadamy, jakie rozwiązanie będzie najbardziej racjonalne: Przypalony garnek — czyścić czy wymienić?

 

Jak wyczyścić przypalony garnek?

 
Przejdźmy do konkretów związanych z tym, jak umyć przypalony garnek. Najpierw określ, z jakiego tworzywa wykonane jest naczynie, które zamierzasz umyć. Poznaj właściwości tego materiału. W tym celu warto sięgnąć po artykuły na ten temat, np.: Bakelit – właściwości i dlaczego warto mieć go w swojej kuchni?
 
Wskazówki związane z myciem ceramiki i odpowiedź na pytanie, jak wyczyścić spalony garnek ceramiczny, znajdziesz w tekście poświęconym patelni zbudowanej z tego tworzywa: Jak dbać o patelnię ceramiczną?
 
Istnieje kilka metod na to, jak doczyścić przypalony garnek. Jednym ze sposobów, jak usunąć spaleniznę z garnka, jest wsypanie do zalanego wodą naczynia zawartości saszetki proszku do pieczenia. W przypadku większych zabrudzeń można wsypać większą liczbę opakowań. Taki roztwór pozostawiamy na co mniej 12 godzin. Następnie myjemy naczynie pod bieżącą wodą.
 
Innym rozwiązaniem na to, jak usunąć przypalenie z garnka, jest zastosowanie cytryny. Nie korzystaj z tego sposobu w przypadku garnków aluminiowych, gdyż te w kontakcie ze związkami pochodzącymi z owocu, mogą zacząć wydzielać szkodliwe substancje. Wystarczy, że ćwiartki cytryny włożysz na dno przypalonego garnka, zalejesz ciepłą wodą i po paru godzinach umyjesz. Jak wyczyścić taki garnek? Wyjmij cytrynę i miękką gąbeczką przemyj powierzchnię naczynia.

 

Czym wyczyścić przypalony garnek?

 
Kwestia tego, czym wyczyścić spalony garnek, jest bardzo istotna. Używając nieodpowiednich substancji czy narzędzi do mycia, możemy uszkodzić naczynie. Jeżeli nie wiesz, czym wyczyścić przypalony garnek emaliowany, by go nie zepsuć, sięgnij po klasyczne rozwiązania: sól i sodę. To uniwersalne substancje, które można zastosować do mycia naczyń także z innych materiałów ze stali nierdzewnej, aluminiowych czy teflonowych. Do mycia garnków emaliowanych nie stosuj octu, może on zniszczyć powierzchnię naczynia.
 
Do czyszczenia garnków nie używaj środków chemicznych czy detergentów do czyszczenia piekarnika. Mogą one przeniknąć w głąb naczyń i wejść w kontakt z potrawami, które będziesz w nich przygotowywać, a to może być szkodliwe dla zdrowia.
 
Temat czyszczenia i związane z tym pytanie, czym wyszorować przypalony garnek, powinny być brane pod uwagę również wówczas, gdy zastanawiamy się, z jakiego tworzywa kupować garnki. Porównanie dwóch rodzajów materiałów znajdziemy w artykule: Garnki aluminiowe czy ze stali nierdzewnej?

 

Jak wyczyścić przypalony garnek z zewnątrz?

 
Oto podpowiedź, jak wyczyścić przypalony garnek od spodu. Nalej do większego naczynia wrzącej wody, wsyp około 5-6 czubatych łyżeczek sody oczyszczonej. Włóż do takiego roztworu swój garnek. Po kilkunastu minutach brud powinien odejść samoistnie. Kolejnym krokiem na liście wskazówek związanych z tym, jak wyczyścić przypalone garnki na zewnątrz, jest wyjęcie takiego naczynia i wymycie go gąbką pod bieżącą wodą. Aby pozbyć się zabrudzeń z zewnątrz na garnku, warto wyczyścić taki garnek roztworem octu, soku z cytryny oraz soli.
 
Jeżeli nie wiesz, jak wyczyścić przypalony garnek na zewnątrz, podpowiadamy, byś nie używał do tego ostrych drapaczek czy też nie zeskrobywał przypalenia nożem czy widelcem. W ten sposób możesz nieodwracalnie zniszczyć powierzchnię naczynia.

 

Jak wyczyścić przypalony garnek w środku?

 
Zastanawiasz się, czym wyczyścić przypalony garnek w środku, by z jednej strony przywrócić go do stanu sprzed gotowania, a z drugiej nie uszkodzić jego powłoki? Używaj do tego odpowiednich narzędzi, np. drewnianej łyżki lub silikonowej łopatki kuchennej.
 
Jak wyczyścić przypalony garnek wewnątrz? Dobrym rozwiązaniem jest wlanie do garnka wody, dodanie torebki kwasku cytrynowego i gotowanie całej mieszanki na wolnym ogniu.
Skutecznym sposobem na to, jak usunąć przypalony cukier z garnka, jest wlanie do niego wody i gotować na małym ogniu, ciągle mieszając i dotykając przy tym miejsc, gdzie znajduje się przypalony cukier.
 
Borykasz się z problemem związanym z tym, jak usunąć przypalone mleko z garnka? Ciekawym pomysłem na wymycie garnka jest zastosowanie coli. Wlej do wnętrza naczynia colę na wysokość powyżej 3 cm i zagotuj. Następnie umyj garnek.
 
Podczas gotowania mleka wystarczy chwila nieuwagi, by je spalić. Dlatego warto sprawdzić, w czym najlepiej je gotować: Jaki garnek do gotowania mleka? Równie interesującym naczyniem jest garnek do gotowania makaronu. Przeczytaj o nim w artykule Garnek do gotowania makaronu – co musisz o nim wiedzieć?.
 

Przypalony garnek – soda

 
Gdy musimy wyczyścić przypalony garnek, soda oczyszczona nada się do tego znakomicie. Pamiętajmy, że soda na przypalenia jest stosowana nie tylko w przypadku garnków, ale także innych naczyń, np. brytfann czy patelni. Sprawdź także inne sposoby na mycie brytfanny w artykule: Jak wyczyścić przypaloną brytfannę?

Wskazówki związane z czyszczeniem patelni znajdziesz natomiast w tekście: Jak wyczyścić patelnię ze starego tłuszczu?
 
Garnki ze stali nierdzewnej można szybko wyczyścić. Tu szerzej omawiamy ten temat: Jak wyczyścić garnek ze stali nierdzewnej?
 
Czyszczenie przypalonego garnka sodą jest łatwym i skutecznym sposobem na szybkie wymycie przypalonych naczyń. Masz spalony garnek? Soda powinna pomóc.
 
Mycie naczyń to tylko jedna strona tej kulinarnej przygody. O wiele bardziej istotne jest gotowanie. Chcesz udoskonalać smak gotowanych potraw? Przeczytaj artykuł: Garnki z aromatyzerem - co to takiego?