Jakie garnki są najlepsze na indukcję? Tadar poleca!

Jakie garnki do indukcji?

Kupując garnki, zwykle patrzymy na ich wykonanie, markę, czasem także cenę. Nie zwracamy jednak uwagi na to, na jakie kuchenki są przeznaczone. To ogromny błąd! Chociaż garnki na indukcję mogą być używane na kuchence gazowej, odwrotnie to już nie zadziała. Zatem jakie garnki do płyty indukcyjnej będą odpowiednie? Takie, które przez producenta zostały oznaczone jako przeznaczone na indukcję, wyprodukowane z odpowiednich materiałów i przystosowane do warunków cieplnych wytwarzanych przez indukcję. Jakie garnki na płytę indukcyjną kupić? Jakie garnki na indukcję nie będą się przypalać i psuć naszych dań? Czytajcie dalej – zajmiemy się tym problemem od podstaw.
 

Średnica garnka a pole indukcyjne

Tradycyjne kuchenki gazowe coraz częściej odchodzą do lamusa, a w naszych domach pojawiają się płyty indukcyjne. Są wygodne, dużo łatwiejsze w czyszczeniu i bezpieczniejsze. Jednak wymagają odpowiednich akcesoriów, które będą na nich działać. Nie, niestety nie wszystkie garnki na kuchenkę gazową będą działać na indukcji. Dlaczego? Wiąże się to oczywiście z zasadą działania płyt indukcyjnych. W ich przypadku ciepło wytwarza się nie za pomocą ognia, ale pola elektromagnetycznego, które oddziałuje na akcesoria kuchenne. Jednak pole nie wytworzy się, jeśli sprzęt nie będzie wytworzony z odpowiedniego materiału (o nim opowiemy później). Kupując komplet garnków na indukcję czy też pojedyncze garnki na indukcję musicie zwrócić uwagę na wiele parametrów. Jednym z nich jest… średnica garnka. Tak, ona również ma znaczenie. Z pewnością zauważyliście, że większość płyt indukcyjnych posiada pola, które wyznaczają strefy grzewcze. Średnica garnka nie może wykraczać poza to pole, gdyż wtedy kuchenka może po prostu się wyłączyć, nie wykrywszy obecności materiału, który ma zostać podgrzany. Garnek nie powinien także być mniejszy od pola grzewczego. Każda instrukcja obsługi płyty indukcyjnej będzie zawierała te informacje, które z pewnością pomogą Wam w zakupie odpowiednich akcesoriów kuchennych. Na szczęście pola posiadają różne wielkości, by przystosować się do każdego typu garnka – zarówno tych małych, jak i dużych.
 

Dno garnka do indukcji

Dno garnków zawsze miało znaczenie. Cienkie dno oznacza najprawdopodobniej, że garnek szybko odkształci się i z pewnością ulegnie przypaleniu. To samo może wydarzyć się na kuchni indukcyjnej – brak ognia nie chroni Was przed przypaleniami, pamiętajcie o tym. Wybierając garnki na indukcję koniecznie zwróćcie zatem uwagę na dno. Musi ono być płaskie, by dobrze przylegało do pola grzewczego. Jeśli garnek jest wykonany nieprawidłowo bądź ma jakąś wadę, może po prostu nie być wykrywany przez kuchenkę, co będzie powodować jego całkowitą nieprzydatność w kuchni. Dodatkowo jeśli dno będzie cienkie, może ulec odkształceniom spowodowanym wysokimi temperaturami. Takie dno także z czasem przestanie być wykrywane przez indukcję i nie będzie spełniać swojego zadania. Dlatego garnki z grubym dnem do indukcji są zawsze najlepszym wyborem. Podwójne dno nie będzie utrudniać przewodnictwa cieplnego, jednak będzie chronić przed przypaleniem i odkształceniami. Idealnym przykładem są garnki z wielokrotnie złożonym dnem wykonane ze stali nierdzewnej. Ich grubość powinna wynosić minimum pięć milimetrów i maksymalnie dziesięć milimetrów. Garnki na płytę indukcyjną mogą mieć dna złożone nawet z sześciu warstw i takie właśnie będą najbezpieczniejsze i najbardziej efektywne.
 

Co to są ferromagnetyki?

Przechodzimy do kolejnej istotnej kwestii, która kryje się za garnkami na indukcję. Wspominaliśmy już, że płyty indukcyjne wytwarzają ciepło za pomocą pola elektromagnetycznego. Dlatego właśnie sprzęty kuchenne, które przeznaczone są na kuchnie indukcyjne, muszą być wytwarzane ze specjalnego materiału – takiego, który przyciąga magnes. W innej sytuacji kuchenka po prostu nie zadziała. Metale ferromagnetyczne to na przykład nikiel, żelazo czy kobalt. Nie oznacza to oczywiście, że całe garnki muszą być wykonane właśnie z tego materiału. Dotyczy to tylko dna, które ma bezpośredni kontakt z polem grzewczym indukcji. W jaki sposób możecie sprawdzić, czy ferromagnetyczne garnki są rzeczywiście wykonane z odpowiedniego materiału? Ferromagnetyki przyciągają pole magnetyczne, dlatego do dna wystarczy przyłożyć zwykły magnes. Jeśli chcecie sprawdzić w domu, czy dokonaliście dobrego zakupu, możecie zrobić taki niewielki test. Jednak pamiętajcie, że garnki na indukcję są także odpowiednio oznaczone. Jak?
 

Oznaczenie garnka do indukcji

Wybierając się na zakupy garnków przeznaczonych na indukcję, nie musicie obawiać się, że będziecie po sklepie poruszać się jak dzieci we mgle. Szybko zauważycie, które akcesoria przeznaczone są do kuchni indukcyjnej, a które nie. W jaki sposób? Garnki tego typu powinny być właściwie oznaczane zarówno na opakowaniu, jak i na dnie. Znak na garnku do indukcji to zwojnica, która wygląda jak spirala. Dodatkowo pod znakiem powinna również znajdować się informacja, że oznacza on właśnie indukcję. Wybierając komplet garnków na płytę indukcyjną, nie musicie zatem wybierać się do sklepu z magnesem schowanym w kieszeni. Wystarczy przyglądać się opakowaniom – oznaczenie garnków na płytę indukcyjną powinno być widoczne. Czytajcie także informacje od producenta, który najczęściej jasno pisze, że garnki czy patelnie są odpowiednie na indukcję.  
 

Rodzaje garnków indukcyjnych

Wybierając garnki lub patelnie przeznaczone na indukcję, jednym z najważniejszych parametrów z pewnością będzie materiał, z którego dany produkt został wykonany. Wspomnieliśmy już, iż konieczne jest, by dno garnka wykonane było z materiału ferromagnetycznego, a zatem kobaltu, żelaza czy też niklu. Oczywiście nie oznacza to, że całość także musi powstać właśnie z tych metali. Wybrać możecie również garnki emaliowane, ceramiczne czy nawet garnki miedziane. Indukcja będzie się z nimi „lubić”, o ile dno pokryte będzie takim materiałem, które zareaguje na pole elektromagnetyczne wytwarzane przez pole grzewcze. Na rynku dostępne są także garnki aluminiowe na indukcję, jak garnek Starke Pro, który posiada specjalną ochronną powłokę redukującą ryzyko przypaleń. Jak wybrać odpowiednie akcesoria kuchenne, które będą nie tylko kompatybilne z indukcją, ale także przez lata będą służyć nam podczas gotowania? Wytrzymałość i odporność na przypalenia – te cechy interesują nas najbardziej. Was z pewnością także!
 

Garnki ceramiczne na indukcję

Garnki ceramiczne to dla wielu osób najlepszy wybór nie tylko ze względu na właściwości takich akcesoriów, ale przede wszystkim na wygląd. Garnki ceramiczne na płytę indukcyjną charakteryzują się piękną prezencją – są niezwykle kolorowe i ozdobne. Jeśli zależy Wam na garnkach, które będą nie tylko funkcjonalne, ale również atrakcyjne wizualnie, garnki ceramiczne to świetny wybór. Na szczęście tego typu produkty to nie tylko wygląd, ale również funkcjonalność. Przede wszystkim ceramiczne akcesoria kuchenne polecane są alergikom, gdyż nie zawierają żadnych uczulających substancji. Dodatkowo garnki ceramiczne posiadają właściwości nieprzywierające – oznacza to zatem, że rzeczywiście trudno będzie przypalić taki garnek. Ceramika bardzo dobrze rozprowadza ciepło, choć sama w sobie nie jest przystosowana do bardzo wysokich temperatur. Jak wybrać odpowiedni garnek ceramiczny? Indukcja nie musi wcale się z nim „lubić”. Sprawdźcie zatem konieczne, czy dno jest ferromagnetyczne – sama ceramika oczywiście nie ma takiej właściwości. Dno musi być dodatkowo pokryte metalem ferromagnetycznym. Idealnymi przykładami są garnek ceramiczny Cobre czy garnek ceramiczny z aromatyzerem Konighoffer Kingstone, które świetnie sprawdzą się na indukcji. Wiecie już, czy warto wybrać garnki ceramiczne. Indukcja chętnie jednak przyjmie także akcesoria z innych materiałów. Na przykład emalii…
 

Emaliowane garnki na indukcję

Jeśli marzą Wam się garnki na indukcję emaliowane, prawdopodobnie wiecie już, że nie będzie z tym zupełnie żadnego problemu. Kolorowe garnki emaliowane pięknie będą prezentować się w kuchni, a dzięki ferromagnetycznemu dnu mogą również posłużyć na indukcji. Upewnijcie się jednak, że tego typu produkty rzeczywiście posiadają odpowiednie dno. Garnki do indukcji emaliowane wcale nie są aż tak popularne, jak garnki ceramiczne. Koniecznie sprawdźcie, czy na opakowaniu lub też samym garnku znajduje się oznaczenie świadczące o ich przeznaczeniu.
 

Garnki na indukcję i do zmywarki

No dobra, nikt z nas nie lubi zmywać naczyń. Nawet jeśli kochamy gotowanie, wszystko to, co odbywa się po procesie jedzenia, powinno zostać zapomniane. Dlatego uważamy, że zmywarka to z pewnością jeden z największych wynalazków w historii ludzkości – prawdopodobnie równie istotny, co koło. Garnki indukcyjne do zmywarki są zatem akcesoriami kuchennymi, które po prostu trzeba mieć w domu, gdy korzysta się z płyty indukcyjnej. Garnki do indukcji i zmywarki są, wbrew pozorom, bardzo łatwo dostępne. Dlaczego? Ponieważ w produkcji akcesoriów na indukcję najczęściej wykorzystuje się stal nierdzewną, która nie niszczy się w zmywarce. Oczywiście inne garnki na indukcję do mycia w zmywarce także się sprawdzą. Koniecznie sprawdzajcie oznaczenia producenta oraz informacje na opakowaniach. To one będą najlepszym drogowskazem podczas wyboru produktów kuchennych na indukcję.
 

Komplet garnków – indukcja chodzi parami

Właściwie po co wybierać pojedyncze garnki, skoro możecie zawsze sięgnąć po zestaw garnków do indukcji? Zestaw do indukcji to dobry wybór zwłaszcza wtedy, gdy dopiero zakupiliście kuchenkę i chcecie odświeżyć wszystkie swoje kuchenne akcesoria. Kupując je w zestawie, możecie liczyć na dużo lepszą cenę niż w sytuacji, w której dobieracie tylko jeden garnek. Dodatkowo zestawy zawsze tworzone są z tych samych materiałów (w równych proporcjach), dlatego możecie mieć pewność, że nie będą zachowywać się inaczej w kontakcie z indukcją. Nie da się ukryć, że zestaw garnków i patelni do indukcji po prostu dobrze do siebie pasuje. Nawet jeśli akcesoriów kuchennych nie kupujecie głównie z myślą o ich wyglądzie, on również gra istotną rolę. Wybierając zestawy garnków, kierujcie się przede wszystkim ilością akcesoriów oraz ich różnorodnością. Powinny znajdować się tam garnki duże (dziesięciolitrowe), średnie (pięciolitrowe) oraz mniejsze, takie jak garnek do mleka. Dzięki temu będziecie przygotowani na wszystko.
 

Polecane garnki do indukcji

Pewnie na to właśnie czekaliście – w tej części przedstawimy Wam polecane przez nas garnki do indukcji, które naprawdę warto mieć w swoim domu. Garnki do płyty indukcyjnej różnią się wieloma elementami, jednak dla nas (i dla Was pewnie również), jednymi z najważniejszych elementów jest wytrzymałość, długotrwałość, odporność na przypalenia, możliwość używania w zmywarce oraz bezpieczeństwo. Właśnie tymi parametrami kierowaliśmy się podczas wyboru. Jakiej firmy garnki do indukcji są najlepsze? To trudno stwierdzić – każdy z Was ma przecież inne potrzeby i oczekiwania. Jednak wszystkie z przedstawionych przez nas poniżej garnków z pewnością będą nadawać się do kuchni rządzonej przez amatora, jak i bardziej doświadczonego kucharza. Gotowi? Oto nowoczesne garnki na indukcję, które warto mieć w swoim domu.
 

Garnki do indukcji Konighoffer

Garnki Konighoffer to jeden z częstych wyborów dokonywanych przez naszych klientów. Dlaczego? Ponieważ Konighoffer w swojej ofercie posiada różnorodne produkty wykonane ze stali nierdzewnej, a także aluminium umożliwiającego szybkie nagrzewanie się naczyń. Idealnym przykładem jest zestaw garnków Konighoffer, który zawiera najbardziej przydatne w kuchni garnki, wygląda nowocześnie i elegancko, a jednocześnie jest niezwykle funkcjonalny. Garnki Konighoffer posiadają nieprzywierającą powierzchnię, dzięki czemu gotowanie w nich jest prawdziwą przyjemnością. Można z łatwością utrzymać je w czystości, nie zarysowują się. Posiadają także nienagrzewające się uchwyty, co sprawia, że korzystanie z nich jest bezpieczne. Konighoffer to z pewnością dobry wybór dla osób, które dopiero zakupiły płytę indukcyjną i szukają solidnych garnków w korzystnej cenie.
 

Garnki indukcyjne Tadar

Garnki indukcyjne Tadar wykonywane są głównie ze stali nierdzewnej, która charakteryzuje się dużą wytrzymałością oraz idealnym przewodnictwem cieplnym. Dzięki temu gotowanie w nich przebiega szybko i sprawnie, bez przypalania się. Wszystko dzięki odpowiedniemu dnu o pięciowarstwowej konstrukcji. Z takimi produktami możecie mieć pewność, że Wasze dania będą smakować pysznie, a sprzątanie nie będzie koszmarem – tak, garnki indukcyjne Tadar można myć w zmywarce. W ofercie marki Tadar znajdują się także garnki emaliowane przeznaczone na indukcję. Jeśli marzyliście o pięknych, kolorowych garnkach, teraz możecie to marzenie spełnić.
 

Garnki do indukcji Starke Pro

Garnki Starke Pro to naprawdę wysoka jakość wykonania, piękne wykończenia i niezwykle elegancki design. To garnki przeznaczone dla osób, które w kuchni spędzają sporo czasu i kochają gotowanie. Z całą pewnością naczynia tej marki posłużą Wam na długie lata. Dzięki materiałowi, którym jest wysokiej jakości stal nierdzewna, garnki wytrzymają wszystko. Dodatkowo stal została wzmocniona miedzią, dzięki której przewodnictwo cieplne jest jeszcze lepsze.
 

Garnki do indukcji Emalia Rybnik

Wspominaliśmy wcześniej, że garnki emaliowane to doskonały wybór dla wszystkich, którzy cenią sobie zarówno piękne, kolorowe naczynia, jak i dużą wytrzymałość, bezpieczeństwo oraz brak spalenizny. Emalia Rybnik to jedna z najbardziej popularnych marek, która tworzy garnki emaliowane – piękne i niezwykle funkcjonalne. Posiadają grube dno, które umożliwia odpowiednie i równomierne rozprowadzanie ciepła, a jednocześnie chroni przed przywieraniem żywności. Dzięki temu będziecie mogli korzystać z nich przez długie lata. To garnki dla wymagających, dlatego jesteśmy pewni, że w Waszych domach sprawdzą się idealnie.

Zakup garnków na indukcję wcale nie jest tak prosty, jak mogłoby się wydawać. Masa informacji i oczywiście ogromny asortyment wcale nie ułatwiają tego wyboru. Jednak wierzymy, że nasz artykuł trochę Wam pomógł. Wiecie już, jak wybrać najlepsze garnki na indukcję i czym kierować się podczas zakupów. Teraz przyszedł czas na zakupy – możecie zrobić je w naszym sklepie!
 

Przeczytajcie także: