Jak dbać o patelnię ceramiczną?

Porady 27.07.2021

Jak dbać o patelnię ceramiczną?

 
Patelnia ceramiczna to bardzo często kupowane akcesorium kuchenne. Nic w tym zresztą dziwnego. Dobrze użytkowana może służyć nam przez długie lata. Dlaczego? Za wszystko odpowiada powłoka ceramiczna. Patelnia z taką powłoką jest wręcz idealna do smażenia. Nic na niej nie przywiera, a czyszczenie jest banalnie proste. Jest to zatem patelnia beztłuszczowa non stick, która idealnie sprawdzi się w kuchni osób starających się odżywiać zdrowo. Nieważne czy to patelnia na gaz czy też patelnia na indukcję – ceramiczna powłoka zawsze prezentuje się tak samo i jest niezwykle funkcjonalna. Jak używać patelnię ceramiczną? Nie wymaga ona wielkiej filozofii użytkowania – musimy pamiętać jednak, by nie narażać jej na zarysowania. Nawet jeśli sama powłoka nie jest bardzo podatna na pękanie czy rysowanie, lepiej korzystać na niej z drewnianych bądź silikonowych akcesoriów kuchennych. Zastanawiasz się, czemu np. Twój przepis na cienkie naleśniki nie daje zadowalającego efektu i naleśniki przyklejają się do patelni? Winne mogą być właśnie zarysowania. Dowiedzcie się także, czy porysowana patelnia ceramiczna jest szkodliwa. Również w naszym artykule: Patelnia ceramiczna – 5 rzeczy, które musisz o niej wiedzieć, prawdopodobnie znajdziecie wszystkie informacje na temat tych patelni.
 

Przypalona patelnia ceramiczna

 
Patelnia ceramiczna, jak każda inna, może się przypalić. Chociaż dania nie przywierają do niej tak bardzo, jak chociażby do patelni ze stali nierdzewnej, nadal jest to możliwe. Co zrobić w sytuacji, gdy patelnia ceramiczna przywiera? Najprawdopodobniej jest to efekt niedokładnego mycia. Upewnijcie się, że całe jedzenie i tłuszcz zostały z niej usunięte. Jeśli nie, pozostałości mogą zacząć się przypalać, a po tym także przywierać. Gdy patelnia ceramiczna zaczęła przywierać, wystarczy ją zatem dobrze umyć. Jak wyczyścić patelnię? Takie porady znajdziecie na naszym blogu.
 

Jak wyczyścić patelnię ceramiczną?

 
Patelnia głęboka czy płaska z powłoką ceramiczną, zawsze wymagają takiego samego traktowania. Konieczne jest dokładne ich mycie! Jednak pamiętajcie, że patelnia ceramiczna w zmywarce nie czuje się zbyt dobrze. Detergenty mogą zbyt intensywnie oddziaływać na powłokę, która przez to traci swoje właściwości. Jak wyczyścić ceramiczną patelnię? Przede wszystkim na samym początku poczekajcie, aż patelnia wystygnie. Wtedy będziecie mogli ręcznikiem papierowym zetrzeć nadmiar jedzenia oraz tłuszczu. Przetrzyjcie ją kilka razy, by upewnić się, że pozbyliście się już wszystkiego.  Jak myć patelnię ceramiczną? Tradycyjnie – miękką gąbką z płynem. Właściwie nie potrzeba jej niczego więcej. A jak wyczyścić patelnię ceramiczną od spodu, gdy doszło do przypalenia? Jeśli brud trudno zmyć zwykłym płynem, zawsze możecie wrzucić patelnię do kąpieli z octu i gorącej wody. Wtedy z pewnością uda Wam się ją domyć. Wiecie już, jak domyć patelnię ceramiczną. Jeśli nie wiecie, jak poradzić sobie z uporczywym brudem na akcesoriach kuchennych, służymy poradami:
  Jednak lepiej chronić patelnię przed przypaleniem, zamiast czyścić szkody. Czy to możliwe?
 

Jak uratować przypaloną patelnię ceramiczną?

 
Jak konserwować patelnię ceramiczną? Tego typu sprzęt nie wymaga konserwacji ani odnawiania. Wystarczy po prostu dobrze o nią dbać. Co to znaczy? Przede wszystkim używajmy patelni zgodnie z jej przeznaczeniem. Na rynku znajdziemy patelnie ceramiczne tłuszczowe i beztłuszczowe. Jak wybrać dobrą patelnię? Właśnie z myślą o jej przeznaczeniu. Jeśli wolimy korzystać z tłuszczu, kupmy taki sprzęt i trzymajmy się tego. W ten sposób patelnia będzie wyglądała jak nowa.
 
Jeśli nadal nie wiecie, jaka patelnia jest dla Was najlepsza, koniecznie posprawdzajcie artykuły na naszym blogu. One pomogą Wam w odnalezieniu najlepszej, wymarzonej patelni, koniecznej do osiągania codziennych sukcesów w kuchni!