Jak używać patelnię grillową?

Porady 7.07.2021

Do czego patelnia grillowa może nam się przydać?

 
Patelnia to jedno z akcesoriów kuchennych, których nie może zabraknąć w naszym domu. Patelnia beztłuszczowa pozwala na przygotowywanie zdrowych posiłków, patelnia głęboka umożliwia robienie pysznych sosów i makaronów. A patelnia grillowa? Po co nam ona? Jak mówi sama nazwa, grillowa patelnia na indukcję czy też patelnia na gaz, które posiadają odpowiednie wyżłobienie, może imitować efekt grilla. Pozwoli nam zatem smażyć tak, by dania smakowały jak wprost zdjęte z kratki grillowej. Jeśli macie ochotę na karkówkę czy warzywa z grilla niezależnie od pory roku, to ta patelnia jest Waszą przepustką. Czy patelnia grillowa jest zdrowa? Dania z grilla raczej nie kojarzą nam się z tym, co fit? Wbrew pozorom taka patelnia może być równie dobra, co patelnia ceramiczna. Do smażenia mięsa czy ryb nie potrzebujemy bowiem żadnego tłuszczu. W przypadku warzyw trzeba lekko skropić je oliwą, gdyż same w sobie nie zawierają one tłuszczu.
 

Patelnia grillowa żeliwna – jak używać?

 
Jak używać patelnię grillową? To bardzo proste, choć należy pamiętać o kilku istotnych zasadach. Przede wszystkim patelnia naśladująca grill musi być dobrze nagrzana, zanim położymy na niej jakiekolwiek jedzenie. Tak samo, jak w przypadku klasycznego grilla – wysoka temperatura jest tutaj kluczowa. Nie musicie jednak rozgrzewać jej na dużym ogniu. Po prostu poświęćcie na to trochę czasu. Patelnia stalowa nie nagrzeje się od razu, jednak będzie dobrze trzymać ciepło. Dlatego usmażycie na niej pyszne grillowe dania bez większego problemu. Jak korzystać z patelni grillowej, by nic na niej nie przywierało? Nie musicie używać oleju – wystarczy, że będziecie pilnować temperatury. Pamiętajcie także, że by otrzymać efekt jak z grilla, warzywa i mięso nie powinny być przewracane więcej, niż raz. Dzięki temu zachowają one cały swój smak. Do przewracania jedzenia korzystajcie także z miękkich, silikonowych akcesoriów. Nie porysują one patelni, która dzięki temu będzie dużo bezpieczniejsza. Oczywiście jeśli patelnia ma powłokę teflonową, również musicie na nią uważać. Jak wyczyścić patelnię? Delikatnie i ręcznie – nie korzystajcie ze zmywarki, gdyż powłoka może się w niej uszkodzić.  Jak używać patelni grillowej ceramicznej? Dokładnie tak samo, jak żeliwnej. Dbajcie o to, by nie została porysowana – wtedy dłużej zachowa swoje właściwości.  Dlaczego to takie, ważne dowiecie się z tekstu Czy porysowana patelnia ceramiczna jest szkodliwa? .
Wiecie już, jak używać patelni do grillowania. Teraz czas na samo smażenie!
 

Patelnia grillowa – czy używać oleju?

 
Jak w kuchni poradzi sobie patelnia grillowa? Czy dodawać tłuszcz, a może nie jest to konieczne? Jak już wspomnieliśmy – wcale nie potrzebujecie tłuszczu do smażenia na patelni grillowej. Mięso oraz ryby same w sobie posiadają tłuszcz, który wytapia się i chroni przed przywieraniem produktów. Z kolei warzywa warto lekko skropić oliwą lub dzień wcześniej zalać je marynatą. Dotyczy to wszystkich produktów spożywczych, które nie zawierają tłuszczu.
 

Patelnia grillowa – co smażyć?

 
Z czym poradzi sobie patelnia grillowa? Jakie dania możecie na niej przygotować? Jak to jakie? Wszystkie, jakich tylko dusza zapragnie! No dobrze, może nie będzie to idealna patelnia do jajecznicy (jaka patelnia do jajecznicy będzie najlepsza, dowiecie się z naszego bloga). Nie zrobicie też na niej idealnych placuszków i nie przyda Ci się z nią przepis na cienkie naleśniki. Jednak wszystko to, co chcielibyście przygotować na grillu, możecie zrobić na tej patelni. Mało tego – można na niej usmażyć także to, co zwyczajowo smaży się na zwykłej patelni z dużą ilością tłuszczu. Mogą to być warzywa, takie jak cukinia, ziemniaczki, cebula czy papryka, ale oczywiście także marynowany kurczak, karkówka czy nawet tofu. Z taką patelnią czeka Was prawdziwa grillowa uczta!
 
A jeśli ciekawi Was, jak wybrać dobrą patelnię i jak dbać o patelnię ceramiczną, koniecznie sprawdźcie nasze artykuły. Jesteśmy pewni, że przydadzą Wam się w kuchennych wojażach. Przy wyborze innych rodzajów patelni pomocne okażą się natomiast artykuły: