Jak wyczyścić patelnię ze starego tłuszczu?

Porady 9.07.2021

 

Czym wyczyścić stary tłuszcz?

 
Jak zmyć stary tłuszcz? To odwieczne pytanie każdej osoby, która lubi spędzać czas w kuchni. Patelnia po przejściach nie jest już taka sama. Co gorsza – patelnia na gaz najczęściej „obrywa” z dwóch stron. Nie dość, że zostaje na niej tłuszcz, to jeszcze przypala się od spodu. Patelnia na indukcję także ciemnieje, jednak nie aż tak, jak ta gazowa. Dlatego pozbywanie się tłuszczu powinno następować od razu po gotowaniu, nie po jakimś czasie. Im dłużej czekamy, tym gorzej wszystko doczyścić. Brudna patelnia to koszmar, jednak można sobie z nim poradzić. Czym rozpuścić stary tłuszcz? Tu przydatny okaże się przede wszystkim ocet lub soda oczyszczona. Przygotujcie swoim akcesoriom kuchennym kąpiel, najlepiej w misce z gorącą wodą. Dodajcie do niej ocet i potrzymajcie trochę w takiej kąpieli. Po pół godziny tłuszcz powinien zniknąć, a zaciemnienia, które pojawiają się po drugiej stronie, także będą bledsze. Następnie umyjcie patelnie płynem. Które akcesoria możecie czyścić w taki sposób?
·         Patelnia ceramiczna
·         Patelnia beztłuszczowa
·         Patelnia głęboka
·         Patelnia stalowa
·         Patelnia teflonowa
·         Patelnia granitowa

Wszystkie one będą Ci wdzięczne za dobre traktowanie. Stary tłuszcz na patelni nie ma szans.
 

Jak wyczyścić patelnię z tłuszczu?

 
Wiecie już, jak wyczyścić patelnię ze starego tłuszczu. Najlepszym sposobem na utrzymanie jej w czystości jest jednak regularne mycie i odpowiednia pielęgnacja po smażeniu. Jak umyć patelnię z tłuszczu? Wystarczy wylać nadmiar tłuszczu do zlewu, a resztę przetrzeć ręcznikiem papierowym. Poczekajcie, aż patelnia ostygnie, a następnie umyjcie ją wodą z płynem. Pamiętajcie jednak, by nie robić tego druciakiem. Dlaczego? Bo to może być niebezpieczne – głównie w przypadku patelni teflonowych. Jeśli ciekawi Was, czy porysowana patelnia ceramiczna jest szkodliwa, zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem na blogu. Jak wyczyścić patelnię? Delikatnie, nie w zmywarce, a także przy użyciu dobrych środków czyszczących. To trzy najważniejsze zasady.
 

Jak wyczyścić patelnię teflonową ze starego tłuszczu?

 
Czyszczenie patelni teflonowej wymaga delikatności. Nie chcemy przecież pozbawić jej ochronnej warstwy. Jak wyczyścić patelnię teflonową? Najlepiej za pomocą gąbki nasączonej płynem. Możecie skorzystać także z octu z wodą. Nie korzystajcie jednak z sody, która może porysować patelnię. Nie wkładajcie jej też do zmywarki, gdyż ona również może uszkodzić warstwę teflonu, a to jest z kolei bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia.
 
Jeśli zabieracie się za generalne czyszczenie sprzętów kuchennych, koniecznie sprawdźcie nasze pozostałe artykuły: Zapoznajcie się także z innymi artykułami o patelniach, a także… przepisach na dania z patelni!
Patelnia ceramiczna – 5 rzeczy, które musisz o niej wiedzieć
Patelnia granitowa — 8 rzeczy, o których musisz wiedzieć!   
Jaka patelnia stalowa jest najlepsza? -
Jaka patelnia do jajecznicy?
Przepis na cienkie naleśniki