Kasza jęczmienna. Dlaczego nie może jej zabraknąć w Twojej kuchni?

Porady 6.03.2023

Smaczną i zdrową podstawą wielu dań jest kasza jęczmienna, zaliczana do najzdrowszych kasz. Znane są jej różne odmiany, z których każda wyróżnia się szeregiem walorów zdrowotnych. Tego rodzaju przysmak ma wiele do zaoferowania również pod względem kulinarnym. Zobacz, dlaczego warto po niego sięgać.

Kasza jęczmienna — jak gotować i przyrządzać?

Kasza jęczmienna to lekkostrawny przysmak. Jej wartości odżywcze sprawiają, że to niezwykle chętnie wybierany dodatek do potraw. Popularnością cieszy się zwłaszcza w tzw. polskim zagłębiu kasz, jak czasem określa się region Roztocza. To tam powstają charakterystyczne lokalne potrawy z jej dodatkiem, takie jak gołąbki, budynie mięsne czy pierogi.

Kasza stanowi podstawę wielu zup, np. krupniku. Jest też wybierana do kaszotto albo jako alternatywa dla ryżu albo ziemniaków.

Ile gotowac kaszę jęczmienną?

Ile gotuje się kasza jęczmienna? Gotowanie kaszy jęczmiennej jest ściśle określone przez producenta na opakowaniu i właśnie tymi wskazówkami należy się kierować. Sposób przyrządzania zależy od typu kaszy.

Drobną kaszę zalewany wrzątkiem i czekamy, aż kasza wchłonie płyn. Trwa to zwykle około 20 minut. Wówczas powinna być już gotowa do zjedzenia.

Z kolei pęczak najlepiej namoczyć 2-3 godziny wcześniej przed gotowaniem. To skróci czas jego obróbki cieplnej.

Czytaj także: Typy mąki — spis i charakterystyka wszystkich rodzajów mąki

Kaszę jęczmienną można przygotować na dwa sposoby:

  • w wersji kleistej — do ugotowania 1 szklanki kaszy musisz użyć 3,5 szklanki wody;

  • w wersji sypkiej — kasza jęczmienna na sypko powstanie, gdy na 1 szklankę kaszy użyjesz 2,5 szklanki wody.

Czas gotowania to zwykle 45-60 minut. Im kasza jest drobniejsza, tym okres jej gotowania krótszy.

Do przyrządzenia kaszy potrzebny będzie Ci dobrej jakości garnek oraz durszlak. Po ugotowaniu kaszy wystarczy odcedzić ją za pomocą akcesoriów kuchennych, a następnie przelać zimną wodą. Gotowa kasza ma mnóstwo wartości odżywczych.

Kasza jęczmienna — kaloryczność

Kasza jęczmienna ma około 350 kcal w 100 g. Trzeba jednak pamiętać, że jej objętość wzrasta po obróbce cieplnej. Tym samym, kaloryczność kaszy jęczmiennej ugotowanej spada w porównaniu do kaszy w postaci suchej. Poza tym, dzięki zawartości błonnika, kasza szybko niweluje uczucie głodu. Aby czuć się sytym, nie trzeba zjeść ogromnej porcji.

Kasza jęczmienna nie jest więc nadmiernie kaloryczną przekąską. Jej kaloryczność diametralnie rośnie dopiero wtedy, gdy podaje się ją z różnego rodzaju dodatkami, m.in. śmietaną, sosami czy mięsem.

Czytaj także: Kasza orkiszowa. Jak ją gotować? 

Jakie właściwości ma kasza jęczmienna?

Zwróćmy teraz uwagę na wartości odżywcze kaszy jęczmiennej. Czy kasza jęczmienna jest zdrowa? Okazuje się, że tak. To nie tylko bardzo sycące danie, ale również źródło wielu substancji odżywczych.

Kasza jęczmienna zawiera wartościowy błonnik, który zapobiega zaparciom oraz reguluje przemianę materii. Daje również na długo uczucie sytości. Dlatego jedzenie kasz jęczmiennych to metoda na to, by ograniczać poczucie głodu i tym samym dbać o szczupłą sylwetkę. Obecność błonnika obniża poziom tzw. złego cholesterolu we krwi. Ma on również wpływ na regulowanie poziomu glukozy.

W kaszy znajdziemy dużo skrobi, a także kwasu foliowego, który wspiera układ nerwowy i cały organizm człowieka. Sięgając po kaszę jęczmienną, dostarczamy do organizmu składniki mineralne, takie jak: krzem, cynk, wapń, mangan, które pozytywnie wpływają na skórę, włosy i paznokcie. Kasza jęczmienna to również skarbnica magnezu, zabezpieczającego przed zmęczeniem.

Czytaj także: 10 przepisów na dania z kaszą pęczak - podlinkować po opublikowaniu

Prócz składników mineralnych, kasza jęczmienna zawiera mnóstwo witamin z grupy B, wpływających na układ nerwowy, a także witaminy K, niezbędnej do rozwoju kości. Kasza jęczmienna jest również źródłem witaminy E, nazywanej witaminą młodości, ponieważ zwalcza wolne rodniki.

Czy kasza jęczmienna ma gluten?

Kolejną ważną kwestią w zakresie właściwości kaszy jęczmiennej jest obecność w tym produkcie glutenu. Choć kasza jęczmienna to zdrowy przysmak, nie nadaje się do jedzenia przez wszystkich, właśnie z uwagi na to, że zawiera gluten. Z tego powodu spożywania kaszy jęczmiennej powinny unikać osoby z celiakią oraz z uczuleniem na gluten.

Indeks glikemiczny kaszy jęczmiennej

Indeks glikemiczny kaszy jęczmiennej jest uzależniony od jej rodzaju oraz formy obróbki cieplnej. Kasza o grubych oczkach ma z reguły ten wskaźnik niższy niż kasza drobna. Kaszę jęczmienną — obok kaszy bulgur, kaszy gryczanej czy komosy ryżowej — zalicza się do kasz o niskim indeksie glikemicznym. Dlatego po kaszę jęczmienną, np. po pęczak tradycyjny, mogą sięgać cukrzycy.

Czytaj także: Wszystkie odmiany ryżu — jaki ryż do danego dania wybrać?

Rodzaje kaszy jęczmiennej

W Polsce znanych jest kilka typów kasz jęczmiennych, z których każda wyróżnia się walorami zdrowotnymi. Warto przyjrzeć się im bliżej.

Oto kasze jęczmienne dostępne na naszym rynku:

  • kasza pęczak — to całe ziarno, pozbawione łuski. Kasza pęczak reguluje rytm wypróżnień i jest polecana diabetykom;

  • pęczak obtaczany — ten typ kaszy jęczmiennej to ziarno, które zostało pozbawione łuski, a dodatkowo obtaczane i polerowane;

  • kasza jęczmienna wiejska — inaczej kasza jęczmienna łamana, ziarno jest tu oczyszczone i obłuszczone, lecz nie jest wypolerowane. Kasza wiejska określane jest czasem także jako połamany pęczak;

  • kasza jęczmienna perłowa — zwana również mazurską. Tego typu kasza bez łusek została poddana procesowi łamania oraz polerowania. Wyróżnia się trzy rozmiary kaszy perłowej: drobną, średnią i grubą;

  • kasza perłowa prażona — to połamane ziarno, pozbawione łuski i poddane prażeniu w wysokiej temperaturze. Kasza perłowa prażona jest ziarnem, które przeszło intensywną obróbkę.

Czytaj także: Przepis na bezglutenowy pasztet wegetariański z kaszy gryczanej, pieczonych warzyw i pieczarek

Jakie potrawy przyrządzać z kaszy jęczmiennej?

Kasza jęczmienna na słodko czy wytrawnie? Decyzja w tym zakresie należy do Ciebie. Kasza jęczmienna to na tyle uniwersalny przysmak, że świetnie komponuje się zarówno ze słodkimi, jak i wytrawnymi dodatkami.

Tego rodzaju przysmak możesz przygotować na mleku, z dodatkiem sosu lub polewy. Kasza jęczmienna może stanowić składnik zapiekanki, sałatki i innego dania. Na bazie kaszy jęczmiennej powstają smaczne zupy, np. krupnik.

Kasza jęczmienna dobrze komponuje się z warzywami. Można wprowadzić ja do swojego menu również w formie farszu. Nadzienie z dodatkiem pęczaku, grzybów i wybranych warzyw można umieścić np. w wydrążonym bakłażanie, cukinii albo papryce. Na uwagę zasługują również pomidory faszerowane.

Czytaj także: Wszystkie rodzaje kasz i ich właściwości

Zdrowe przepisy na dania z kaszą jęczmienną

Poniżej prezentujemy przepisy na kaszę jęczmienną, które warto znać.

1. Kasza jęczmienna na mleku

Kasza jęczmienna na mleku to pomysł na dobry początek dnia. Mleko należy najpierw doprowadzić do wrzenia. Wówczas można stopniowo wrzucać kaszę jęczmienną i mieszać do momentu jej ugotowania.

Czytaj także: Kasza manna na mleku. 6 sposobów podania

2. Kasza jęczmienna z sosem i mięsem oraz ogórkiem kiszonym

Kasza jęczmienna z sosem i mięsem oraz ogórkiem kiszonym to klasyczne danie obiadowe. Jeżeli szukasz inspiracji na smaczną przekąskę albo kolację, to z pewnością sprawdzi się tu idealnie tzw. kaszotto. To danie jednogarnkowe, które stworzysz na bazie pęczaku albo innego typu kaszy jęczmiennej, np. kaszy jęczmiennej łamanej.

Danie przygotowuje się z kurczakiem i warzywami. Kurczaka należy usmażyć na patelni. Następnie dorzucić pokrojoną cebulkę, paprykę oraz pieczarki i na małym ogniu podgrzewać przez dłuższy czas. W tym daniu zastosowanie znajdzie bogaty w witaminy czosnek. Na koniec do usmażonych warzyw dodaj kaszę jęczmienną łamaną albo pęczak i wymieszaj. Duś całość przez kilkanaście minut do uzyskania miękkości kaszy.

Takie danie możesz zjeść bezpośrednio albo wykorzystać jako składnik farszu do wydrążonych warzyw. Wówczas należy np. faszerowane papryki umieścić na około 15 minut w piekarniku nagrzanym do 180 st. Celsjusza.

3. Deser z kaszą jęczmienną

Dodaj kaszę do deseru na słodko — składniki, jakich będziesz potrzebować to m.in. rozpuszczona czekolada mleczna, cynamon, śmietanka kremówka, cukier i sok z pomarańczy. Najpierw gotuj kaszę jęczmienną. Następnie ubij śmietankę kremówkę z cukrem, wykorzystując do tego zestaw przyborów kuchennych, w tym ubijaczkę. Gotową bitą śmietanę umieść na kaszy, posyp cynamonem i udekoruj rozpuszczoną czekoladą oraz odrobiną soku z pomarańczy. Do jedzenia takiego deseru doskonale sprawdzi się większa, stalowa łyżka.

Kaszę jęczmienną możesz trzymać w oryginalnych opakowaniach albo sięgnąć po szczelne pojemniki do przechowywania, prosto ze sklepu Tadar. Tego rodzaju akcesoria wyróżniają się stylowym wyglądem i solidnością, dzięki temu masz pewność, że przetrwają lata.

Czytaj także: W czym przechowywać produkty sypkie? 12 pomysłów