Kasza manna na mleku. 6 sposobów podania

Porady 7.03.2023

Kasza manna to smaczny sposób na dobry początek dnia, a także istotna część żywienia dzieci. Najmłodsi doceniają kaszę mannę za jej słodki smak. Dorośli z kolei dostrzegają w niej korzyści związane z oddziaływaniem na układ pokarmowy. Poznaj 5 sposobów podania kaszy manny.

Kasza manna na mleku — pyszne i odżywcze danie

Kasza manna na mleku to lekkostrawne danie o słodkawym smaku. Jest delikatna dla układu pokarmowego, dlatego często stanowi element diety dziecka. Bez obaw można podawać ją również niemowlakom.

10 dag kaszy manny pokrywa 10% dziennego zapotrzebowania osoby dorosłej na takie składniki jak: fosfor, żelazo oraz miedź.

Należy pamiętać, że kasza manna zawiera gluten, dlatego na tego typu przysmak muszą uważać osoby z nietolerancją takiego składnika oraz chorzy na celiakię.

Czytaj także: Typy mąki — spis i charakterystyka wszystkich rodzajów mąki

Kasza manna - jak zrobić?

Przedstawiamy prosty przepis na to, jak ugotować kaszkę na mleku. Do przygotowania 2 większych porcji kaszy manny potrzebne Ci będą:

  • 2 szklanki mleka,

  • 4 łyżki kaszy manny,

  • cukier do smaku — w zależności od preferencji może to być zarówno pół łyżeczki, jak i 1 łyżka.

Na początek przygotuj wysoki garnek i wypełnij go tylko częściowo mlekiem. W ten sposób unikniesz wykipienia. Co więcej, w sklepie Tadar dostępne są modele garnków do gotowania mleka ze specjalnym gwizdkiem. Dźwięk gwizdka szybko poinformuje Cię o tym, że mleko jest już zagotowane. Dzięki temu zareagujesz, zanim dojdzie do jego wylania.

Wlej mleko, dodaj cukier i powoli podgrzewaj. Stopniowo wsypuj kaszkę mannę. Gotuj swoje danie na mleku, ciągle mieszając. Jeżeli nie chcesz poświęcać wiele czasu na gotowanie tradycyjnej kaszy manny, możesz sięgnąć po produkt, jakim jest kasza manna błyskawiczna, dość popularna na sklepowych półkach. Czas jej gotowania powinien wynieść około 5-6 minut.

Czytaj także: W czym przechowywać produkty sypkie? 12 pomysłów

Z czym podawać kaszę mannę?

Zastanawiasz się, z czym jeść kaszę mannę? Oto kilka naszych propozycji, dzięki którym kaszka manna nabierze charakteru. Poznaj różne przepisy na kaszę mannę i zobacz, z czym warto ją serwować.

Mamy nadzieję, że poniższe przepisy na kaszę mannę przypadną do gustu nawet największym niejadkom w Twojej rodzinie.

Czytaj także: Kasza orkiszowa. Jak ją gotować?

1. Kasza manna z owocami

Niektórzy twierdzą, że kasza manna najlepiej smakuje ze świeżymi owocami. Jeżeli akurat trwa sezon na owoce, nie wahaj się i sięgnij po kaszę wzbogaconą o te naturalne źródła witamin i minerałów. Taka wersja śniadania z kaszą manną będzie naprawdę energetycznym posiłkiem, który doda Ci sił na resztę dnia.

Warto spróbować ten przysmak z owocowymi dodatkami i przetestować takie wersje kaszy manny jak:

  • kasza manna z bananem,

  • kasza manna z jabłkiem,

  • kasza manna z malinami,

  • kasza manna z truskawkami.

Owoce można kupić w sklepie lub po prostu zerwać w przydomowym ogrodzie. W przypadku, gdy nie masz dostępu do owoców, możesz zastąpić je swoim ulubionym dżemem albo odrobiną soku, np. z malin.

Czytaj także: Placuszki bananowo-brzoskwiniowe – przepis na zdrowe pancakes z kaszki manny!

2. Kasza manna na śniadanie fit

Jeżeli masz ochotę na odrobinę kaszy manny w wersji dla osób odchudzających się, koniecznie skorzystaj z poniższej opcji. Przede wszystkim zadbaj o to, by mleko, na którym robisz kaszę mannę, było odtłuszczone.

Zamiast korzystania z mleka krowiego, warto zrobić kaszę mannę na mleku owsianym. Możesz też sięgnąć po napój roślinny, np. mleko sojowe. Takie produkty wybierz w przypadku uczulenia na białka mleka krowiego.

Wiele wartościowych składników dostarczy Ci kasza manna z orzechami i rodzynkami. Takie dodatki są również mniej kaloryczne niż np. czekolada.

Czytaj także: Kasza jęczmienna. Dlaczego nie może jej zabraknąć w Twojej kuchni?

3. Kasza manna z budyniem

Chcąc uzyskać smaczną kaszę mannę z budyniem, przygotuj następujące składniki:

  • 1,5 szklanki mleka,

  • 1/3 szklanki kaszy manny,

  • budyń śmietankowy,

  • odrobinę miodu lub cukier do posłodzenia wedle własnych upodobań.

1,25 szklanki mleka wykorzystaj do ugotowania kaszy manny. W pozostałej części rozmieszaj budyń. Przełóż go do garnka za pomocą łyżki i podgrzewaj na małym ogniu przez kilka minut. Gotową kaszę mannę z budyniem dosłodź i przełóż do salaterki. Doskonale sprawdzi się do podawania kaszy manny mniejsza miseczka.

Czytaj także: Przepis na bezglutenowy pasztet wegetariański z kaszy gryczanej, pieczonych warzyw i pieczarek

4. Kasza manna na zimno

Nietypową, ale również smaczną opcją jest kasza manna na zimno. Taka wersja kaszy manny stanowi niezwykle orzeźwiający deser.

Aby go przygotować, gotuj mleko w garnku na średnim ogniu, następnie posłodź je cukrem albo miodem. Dosyp również cynamon. Doprowadź do wrzenia i zdejmij garnek z ognia.

Wykorzystując zestaw przyborów kuchennych, stopniowo dosypuj kaszę mannę. Mieszaj trzepaczką w taki sposób, aby nie powstały grudki. Postaw kaszkę na ogniu i poczekaj, aż zgęstnieje.

Gdy masa zacznie gęstnieć, zmniejsz ogień. Przełóż gotową kaszę mannę do foremek na babeczki. Pozostaw do wystudzenia, a potem włóż do lodówki na około 1 godzinę.

W tym czasie do rondelka możesz włożyć maliny i podgrzewać do momentu aż puszczą sok. Będzie on konieczny do polania deseru, gdy ten stężeje.

Czytaj także: 10 przepisów na dania z kaszą pęczak

5. Pieczona kasza manna

Smaczną propozycją na śniadanie albo podwieczorek będzie pieczona kasza manna. Chcąc przygotować taki przysmak, najpierw należy ugotować kaszę mannę według standardowego przepisu i pozostawić ją do wystygnięcia.

Do piekarnika rozgrzanego do 180 st. Celsjusza włóż kaszę połączoną uprzednio z takimi dodatkami jak jajko i miód. Taka mieszanka powinna znajdować się w foremkach, wyłożonych na dnie ulubionymi owocami.

Aby zapobiec przyklejaniu się masy do formy, warto przed przełożeniem wysmarować środek olejem i posypać delikatnie odrobiną kaszy manny. Całość należy piec przez około 25 minut do momentu zarumienienia się tych nietypowych babeczek.

Gotową kaszę mannę można polać dodatkowo syropem. Zapewniamy, że jej smakiem będą zachwycać się zarówno dzieci, jak i dorośli.

Niektórzy idą dalej i z wykorzystaniem tego typu kaszy przygotowują nawet torty.

Czytaj także: Wszystkie rodzaje kasz i ich właściwości

6. Kasza manna czekoladowa

Jeżeli cenisz sobie czekoladowe przysmaki, to z pewnością taka kaszka manna przypadnie Ci do gustu. Sposób jej wykonania jest niezwykle prosty. Wystarczy, że do gotującego się mleka dodasz odrobinę kaszy oraz czekolady.

Całość należy gotować do momentu, aż masa zgęstnieje, a czekolada się rozpuści. Kaszkę powinieneś nieco wystudzić. Możesz dodać do niej również odrobinę serka mascarpone i zblendować. Na koniec udekoruj swój przysmak bitą śmietaną.

Jakich składników będziesz potrzebować, by przyrządzić tę wersję kaszy manny? Czekoladowa kasza manna na mleku powstanie, gdy połączysz:

  • nieco ponad szklankę mleka — około 300 ml,

  • 4 łyżki kaszy manny,

  • 50 g serka mascarpone.

  • 50 g czekolady gorzkiej lub innej wybranej,

  • odrobinę bitej śmietany do dekoracji.

Kasza manna może być przechowywana w oryginalnym opakowaniu od producenta albo przesypana w pojemniki do przechowywania dostępne w ofercie sklepu Tadar. Tego rodzaju produkty wyróżniają się szczelnością oraz stylowym wykończeniem, dlatego świetnie prezentują się w kuchni.

Kasza manna na mleku to źródło wielu cennych składników odżywczych. Dlatego warto od czasu do czasu sięgać po ten przysmak.

Czytaj także: Wszystkie odmiany ryżu — jaki ryż do danego dania wybrać?