Liście chrzanu – wykorzystanie na 3 sposoby

Porady 12.08.2022

Chrzan – ostry, wyrazisty w smaku, niezastąpiony podczas jedzenia białej kiełbasy w czasie świąt wielkanocnych. A liście chrzanu? Czy w ogóle do czegoś się ich używa? Tak – najbardziej kojarzymy je z kiszonkami, przygotowywaniem ogórków kiszonych, w których gości nie tylko kawałek chrzanu, ale również liście. Ale czy to wszystko, co ten składnik ma nam do zaoferowania? Z całą pewnością nie!
 

Czy liście chrzanu są jadalne?

Czy liście chrzanu są jadalne? Może wydawać Ci się, że nie – przecież zwykle korzysta się z nich tylko jako z dodatku do ogórków kiszonych czy małosolnych. Ale jednak odpowiedź na pytanie o liście chrzanu – czy są jadalne – jest jak najbardziej pozytywna. Tak! Możesz zajadać je i to z pozytywnym wpływem na zdrowie. Zresztą tradycja korzystania z nich w kuchni sięga aż średniowiecza. Także nasze babki i prababki wiedziały, że ten składnik jest dobry nie tylko w smaku, ale również dla organizmu. Czas wreszcie wrócić do tych praktyk i gotować z użyciem liści chrzanu!

Czytaj także:

 

Liście chrzanu – właściwości

Gdzie sprawdzą się liście chrzanu? Wykorzystanie ich w kuchni jest dość szerokie – możesz używać ich do pesto, sałatek, a zatem jeść je na surowo, jak i gotować, dodawać do zup czy mięsa. Ale dlaczego w ogóle warto dodawać do posiłków liście chrzanu?

Właściwości tego składnika są naprawdę ciekawe i z całą pewnością warto mieć je w pamięci podczas gotowania obiadu. Przede wszystkim liście chrzanu są bogate w witaminy z grupy B oraz witaminę C, a także magnez, wapń i potas. Oprócz tego znajdziesz w nich również synigrynę, czyli glikozyd odpowiadający za ostry smak chrzanu oraz jego liści. Działa antybiotycznie, bakteriobójczo, grzybobójczo, rozgrzewająco i odkażająco. Dlatego z liści chrzanu robiono nie tylko posiłki, ale też okłady czy napary. Liście chrzanu mogą być pomocne podczas przeziębień, ale też przy problemach z układem trawiennym. Herbatę z nich warto pić na przykład po zbyt obfitym posiłku.

Czytaj także:

 

Liście chrzanu – najpopularniejsze użycia

Chociaż mogłoby się wydawać, że korzystanie z liści chrzanu w kuchni to nowa moda, takie stwierdzenie jest dalekie od prawdy. Liście chrzanu były używane już w średniowieczu. Ceniono je przede wszystkim za właściwości lecznicze. Robiono z nich okłady na bóle kości, ale wykorzystywano je także do marynat i polewek, a nawet wypiekano na nich chleb, by przeszedł on wyrazistym, ostrym aromatem.

Jak dzisiaj możesz włączyć do posiłków liście chrzanu? Do czego je użyć? Możesz na przykład zastąpić nimi kapustę w gołąbkach. Dzięki temu składnikowi gołąbki będą dużo bardziej ostre. Gdzie jeszcze sprawdzą się liście chrzanu? Do czego wykorzystać je w kuchni? Możesz zrobić z nich sałatki czy pesto lub smarowidła do chleba. Korzystając z wiedzy naszych przodków, możesz także podłożyć je pod wypiekany chleb, by przeszedł zapachem chrzanu.

Czytaj także:

 

Liście chrzanu – przepisy

Gdzie stosować liście chrzanu? Przepisy na pesto czy sałatki same wpadają do głowy. Gołąbki są już mniej oczywistym wyborem, zwłaszcza dla osób, które nie wiedziały, jak wartościowe są liście chrzanu. Przepis na ten przysmak jest taki sam, jak w przypadku zwykłych gołąbków. Najpierw chwyć nożyczki i obetnij liście, by ich nie uszkodzić. Umyj je i osusz. Konieczne jest sparzenie liści, by były elastyczne. Następnie zawiń w nie wybrany farsz i ułóż gołąbki do brytfanny, podlewając je bulionem. Liście chrzanu potrzebują około 45 minut gotowania/pieczenia.
 

Suszone liście chrzanu na herbatkę

Suszone liście chrzanu to doskonały składnik herbatek i naparów. Jeśli zależy Ci na tym, by ulżyć bolącemu żołądkowi czy też wspomóc układ odpornościowy podczas przeziębienia, koniecznie sięgnij po suszone liście chrzanu na herbatkę. Wystarczy Ci zaparzacz do herbaty bądź garnek, w którym zrobisz odwar. Chrzan możesz ususzyć samodzielnie. Pamiętaj, by najpierw dokładnie je przebrać i umyć – sięgnij po durszlak i dobrze przelej je wodą. Następnie osusz, połóż na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia i susz w piekarniku w temperaturze 40 stopni. Tak przygotowane liście możesz spokojnie parzyć.
 

Liście chrzanu do ogórków

Liście chrzanu do ogórków używane są najczęściej. To składnik, który dodaje odrobinę ostrego smaku ogórkom kiszonym czy małosolnych. Co ciekawe, liście chrzanu do kiszenia ogórków nadają się mniej, niż do robienia ogórków małosolnych. Zawierają bowiem garbnik, który opóźnia proces kiszenia. Liście chrzanu do ogórków kiszonych dodaje się jednak tak samo często, jak liście winogron. Wystarczy włożyć je w słoiki z ogórkami i innymi składnikami, a następnie zalać wodą z solą.
 

Kiszone liście chrzanu

A co powiesz na kiszone liście chrzanu? To ciekawy dodatek do sałatek czy innych przekąsek. Jednak kiszone czy marynowane liście chrzanu to raczej rzadkość. Najczęściej kisi się je w towarzystwie innych warzyw. Jeśli chcesz sprawdzić, jak będą smakować po takiej obróbce, dodaj ich więcej do ogórków lub rzodkiewki.

Liście chrzanu to z całą pewnością interesujący dodatek do wielu potraw. Jeśli jeszcze nie udało Ci się przemycić je do swoich ulubionych dań, najwyższy czas to zrobić!