Co można zrobić z liści winogron?

Aktualności 9.08.2022

Na rynku znaleźć możemy wiele produktów spożywczych, które są nietypowe, niekonwencjonalne, a przez to bardzo rzadko używane w naszej kuchni. W innych zakątkach świata są jednak doskonale znane od setek lat i prawdopodobnie trudne do zastąpienia. Tak jest chociażby z liśćmi winogron, które u nas okazjonalnie dodawane są do kiszonych ogórków. Natomiast w Grecji stanowią prawdziwy przysmak, bez którego kuchnia wyglądałaby zupełnie inaczej. Co można zrobić z liści winogron i dlaczego warto?

Co można zrobić z liści winogron?

Liście winogron to składnik bardzo niepozorny. Mogłoby się wydawać, że można zrobić z nich wyłącznie drobny dodatek do ogórków kiszonych. Liście winogron do kiszenia ogórków są używane głównie przez prawdziwych specjalistów, którzy dobrze wiedzą, że ten niewielki składnik jest w stanie bardzo zmienić smak kiszonki. Co więcej, niektórzy twierdzą, że liście winogron do ogórków kiszonych mogą wpłynąć na chrupkość ogórka.

Czy tak jest rzeczywiście? Nie wiemy. Wiemy jednak, że liście winogron w zalewie to przysmak grecki i bałkański, który zajadany jest od wielu, wielu lat. Ogromną popularnością cieszy się również dolma, czy też dolmades, które są gołąbkami zawijanymi właśnie w marynowane liście winogron.

Dlaczego warto włączyć do swojej diety ten składnik? Odpowiedź jest prosta – resweratrol. To polifenol, a zatem bardzo silny antyoksydant, który występuje w czarnej porzeczce, malinach, a także ciemnych winogronach i winorośli. Jego właściwości przeciwzapalne są doskonale znane, tak samo jak działanie przeciwmiażdżycowe i przeciwnowotworowe. Niektórzy parzą liście winogron i przygotowują z nich płukanki do jamy ustnej. Oprócz tego herbatka z tych roślin działa moczopędnie i może pomóc przy infekcji dróg moczowych. Co zatem kryją liście winogron? Zastosowanie, które jest naprawdę warte uwagi.

Czytaj także:

Liście winogron – przepisy

Co mogą zaoferować Ci liście winogron? Przepis na dolmę czy zwykłe gołąbki to oczywistość. A co powiesz na kiszone liście? Albo może faszerowane – na przykład pastą jajeczną czy też warzywami? To przysmaki, które zajada się na Bałkanach, jednak również w Polsce mogą cieszyć się zainteresowaniem. Warto przygotować je na spotkanie rodzinne czy przyjęcie, by zaskoczyć swoich gości. Zacznijmy od kiszonych liści winogron.

Czytaj także:

Kiszone liście winogron

Kiszone liście winogron – jak zrobić ten przysmak? Bardzo podobnie, jak wszystkie inne kiszonki. Musisz mieć do tego oczywiście odpowiednią zalewę z wody oraz soli – tu przydadzą się garnki pojedyncze, w których ją ugotujesz – a także dodatki, takie jak czosnek, ziarna pieprzu, gorczycy, liście laurowe czy korzeń chrzanu. Dodaj to, co lubisz najbardziej. Następnie chwyć po liście winogron. Muszą być zbierane podczas kwitnienia, czyli od początku czerwca do końca września. Wybieraj tylko te liście, które są zdrowe, jędrne, zielone, bez żadnej plamki. Umyj liście i usuń łodygi. Później zacznij je rolować – niektórzy wkładają jeden rulonik w następny, by ukisić jak najwięcej liści. Włóż je w słoiki razem z dodatkami i zalej wodą z solą. Zamknij słoik i odstaw w ciepłe miejsce na dwa tygodnie. Po tym czasie możesz wyjąć ze słoika liście winogron – kiszone i przepyszne.

Liście winogron – gołąbki

Gołąbki zawijane w liście winogron to wcale nie taka nowość. Są znane w Grecji i na Bałkanach, a i w naszym kraju niektóre gospodynie przygotowywały takie światowe dania w swoich kuchniach. Nic zresztą w tym dziwnego – to danie jest naprawdę przepyszne. Niezależnie od tego, jaki farsz znajdzie się w środku.

Jak zrobić takie gołąbki? Najpierw zastanówmy się nad tym, jakie liście winogron na gołąbki będą najlepsze. Jeśli sięgasz po świeże liście, muszą być piękne, bez żadnej skazy, zbierane w sezonie. Możesz jednak także zrobić gołąbki z ukiszonych wcześniej liści – te robi się znacznie krócej, choć są równie pyszne. Liście winogron na gołąbki powinny być jędrne i całe, by nie rozpadły się podczas gotowania.

Liście winogron do gołąbków warto sparzyć dosłownie przez sekundę, by łatwiej się je zawijało. Przygotuj farsz z wołowiny mielonej, ryżu oraz cebuli. Dodaj kminek, sól i pieprz, a także natkę pietruszki, choć nie jest ona konieczna. Zawiń liście tak samo, jak robisz to z kapustą. Gotuj faszerowane liście winogron w garnku, w szklance wody, przez około 15 minut. Możesz również upiec je w naczyniu żaroodpornym. Teraz wyciągnij miski, półmiski, salaterki – cokolwiek, na czym możesz podać gołąbki swoim gościom – i polej je obficie oliwą. Będzie pysznie!

Koniecznie wypróbuj liście winogron w kuchni i sprawdź, jak wiele smaku kryje się w tej niepozornej roślinie.