Makaron z pesto i kurczakiem. Szybki przepis na smaczny obiad

Porady 28.04.2023

Smakowita propozycja na obiad – makaron z pesto i kurczakiem

Zielone pesto z makaronem i kurczakiem to znakomity sposób na niedzielny obiad dla całej rodziny. Odznacza się ono nie tylko pysznym smakiem, ale ma w sobie także wiele witamin i substancji odżywczych. Kurczak z pesto i makaronem to danie, które przyrządza się niezwykle szybko, dlatego nasz przepis z pewnością przypadnie do gustu bardzo zapracowanym osobom, borykającym się z brakiem czasu na ugotowanie pożywnego posiłku.

Świeża bazylia, najlepsza oliwa, chrupiące orzeszki i parmezan nadają daniu niesamowity smak i aromat. Dobrze przyprawiony, delikatny kurczak w połączeniu z makaronem i zielonym pesto z pewnością zachwyci nawet tych najmniejszych domowników. Do jego przygotowania będziesz potrzebował kilku świeżych składników spożywczych, a także komplet przyborów kuchennych oraz wyciskacz do czosnku i głęboką patelnię o dużej powierzchni. Poznaj nasz przepis na pyszny makaron z pesto i kurczakiem!
 

Łatwy i szybki przepis na makaron z pesto i kurczakiem

Chcesz dowiedzieć się, jak przygotować pyszny makaron z pesto bazyliowym i kurczakiem? To dobrze trafiłeś! Spośród wielu dostępnych receptur wybraliśmy dla Ciebie najlepszy przepis na makaron z pesto i kurczakiem, który robi się dosłownie w kilka chwil! Do przygotowania tego pysznego dania będziesz potrzebować:

  • 300 g piersi z kurczaka,
  • 100 g makaronu penne,
  • 80 g świeżej bazylii,
  • 6 pomidorków koktajlowych,
  • 2 ząbki czosnku,
  • 30 g orzeszków piniowych,
  • 40 g startego parmezanu,
  • ok. 4 łyżki oliwy z oliwek,
  • sól,
  • pieprz,
  • garnek,
  • moździerz,
  • patelnię,
  • deskę,
  • nóż.

Zacznij od przyrządzenia pesto w moździerzu. Do naczynia włóż obrany czosnek, orzeszki piniowe oraz 30 g parmezanu i utrzyj na gładko, a następnie dodaj bazylię i 2 łyżki oliwy. Utrzyj na jednolitą masę i odstaw na bok. Do garnka wlej wodę i dodaj łyżkę soli. Ustaw na gazie i poczekaj, aż woda się zagotuje. Do wrzątku wrzuć makaron i gotuj go przez ok. 6 minut, aż będzie al dente, a potem odstaw na bok. Kurczaka starannie oczyść, a następnie pokrój w paski. Przypraw solą i pieprzem. Na patelni rozgrzej 2 łyżki oliwy i wrzuć na nią kurczaka. Smaż mięso aż stanie się delikatnie rumiane. Pomidorki przekrój na pół i wrzuć na patelnię. Dodaj gotowe pesto i smaż przez mniej więcej 4-5 minut. Chochlą nabierz trochę wody z garnka z makaronem i dodaj na patelnię. Makaron odcedź i wrzuć na patelnię. Pozwól wszystkiemu się podsmażać przez kolejne 3-4 minuty, co jakiś czas mieszając. Ugotowany makaron przełóż na talerze i posyp resztą tartego parmezanu. Makaron z pesto i kurczakiem z naszego przepisu gotowy!
 

Dlaczego warto wprowadzić pesto bazyliowe na stałe do domowego menu?

Ten smaczny posiłek przygotowuje się całkiem szybko i, nie ukrywajmy, jest to powód, dla którego warto umieścić makaron z pesto i kurczakiem na liście pomysłów na domowe obiady. Jednak czy jedyny? Oczywiście, że nie! Składniki do przygotowania tej potrawy są bogate w witaminy i działają pozytywnie na organizm. Obecna w przypisie bazylia stanowi naturalny środek uspokajający. Działa też przeciwzapalnie. Pomidorki koktajlowe będące jednym ze składników dania z pesto bazyliowym zawierają m.in. witaminy A, z grupy B i C oraz sole mineralne, w tym potas, magnez, wapń, sód i żelazo. Są także silnym przeciwutleniaczem.

W naszej wersji makaronu z pesto znajdują się również orzeszki pinii bogate w białko oraz błonnik regulujący pracę jelit. Smak dania podkreśla dodatek czosnku znanego ze swoich pozytywnych właściwości zdrowotnych. Działa on jak naturalny antybiotyk. Wykazuje właściwości przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne, a także przeciwgrzybicze. Obniża ciśnienie krwi, jak również tzw. zły cholesterol LDL. Z pewnością warto go dodawać do potraw – nie tylko do makaronu z pesto bazyliowym.

Wiele dobrego przypisuje się także oliwie z oliwek, w tym np. spowolnienie procesu starzenia się, jak i regulację procesów trawiennych. Niemało walorów odżywczych znajduje się też w mięsie z kurczaka. Charakteryzuje się ono wysoką zawartością białka. Zapewnia organizmowi szereg witamin, w tym A i B. Jest źródłem magnezu, potasu i żelaza.

Jak widzisz, zaproponowane przez nas danie takie jak makaron z kurczakiem i pesto z dodatkiem oliwy jest bogate w składniki odżywcze. Warto od czasu do czasu zaserwować je domownikom oraz oczywiście sobie.
 

Bazyliowe pesto wegańskie

Szukasz prostego przepisu na dobre danie wegańskie z pesto? Możesz skorzystać z podanego przez nas wyżej pomysłu – wystarczy, że nieco go zmodyfikujesz. Przede wszystkim pomiń mięso z kurczaka. Nic nie stoi na przeszkodzie, by ten składnik zastąpić innym. Do makaronu z pesto będzie doskonale pasowała smażona cukinia.

Skoro danie ma być wegańskie, oczywiste jest to, że nie użyjesz do niego tartego parmezanu. Czym możesz go zastąpić? Najlepiej sięgnij po... wegański parmezan. Bez problemu przygotujesz go we własnej kuchni! Będą Ci potrzebne zaledwie trzy składniki – orzechy nerkowca, płatki drożdżowe nieaktywne oraz sól czosnkowa. Przygotuj również patelnię i blender (najlepiej kielichowy).

Przyrządzanie wegańskiego parmezanu rozpocznij od uprażenia orzechów na suchej patelni – wystarczy kilka minut, musisz jednak cały czas mieszać zawartość patelni, aby nie spalić znajdującego się na niej głównego składnika wegańskiego parmezanu. Tak przygotowane orzechy (muszą być przestudzone) rozdrobnij razem z płatkami drożdży oraz solą w kielichu blendera. Użyj startego parmezanu do posypania gotowego dania - makaronu z pesto. Jeżeli nie zużyjesz go całkowicie do przygotowania potrawy, przesyp go do słoiczka i przechowuj w lodówce maksymalnie przez miesiąc.

Jeśli zasmakują Ci zaproponowane dania z bazyliowym pesto, to koniecznie wypróbuj też inne przepisy z naszego bloga. Mamy nadzieję, że przedstawione przez nas pomysły kulinarne zainspirują Cię i chętnie wprowadzisz je do swojego codziennego menu!
 

Czytaj także:

Przepis na domowe pesto z bazylii

7 najpopularniejszych ziół z ogrodu – co warto mieć w kuchni?

Zioła w kuchni – jak je hodować i do czego wykorzystywać?

Pesto z czosnku niedźwiedziego na kilka sposobów

Natka pietruszki — właściwości, przepisy, przeciwwskazania

Pesto z pietruszki. Jak przygotować?