Przepis na domowe pesto z bazylii

Porady 8.04.2023

Domowe pesto z bazylii – zdrowe i smaczne danie na każdą okazję

 Oryginalne pesto alla Genovese powstało w okolicy Genui, w słonecznym regionie Liguria mniej więcej w połowie XIX wieku. Aczkolwiek już w czasach antycznych jadano jego pierwowzór – moretum, czyli pastę składającą się z ziół, sera, czosnku i oliwy. 

Domowe pesto z bazylii przyrządza się niezwykle prosto – wystarczy dokładnie rozgnieść ze sobą wszystkie składniki i ucierać je w celu połączenia. Oryginalne pesto wyrabia się w moździerzu, ale współcześnie warto rozważyć jego przygotowanie w blenderze. Do pesto można dodać nie tylko bazylię, ale także inne zioła, np. natkę pietruszki, miętę, a nawet kolendrę, szpinak, rukolę czy jarmuż. Wymianie podlegają także orzechy – trudno dostępne orzeszki piniowe zamieniane są na orzechy włoskie, migdały lub ziemne. Kluczem do połączenia tych różniących się od siebie smaków jest najwyższej jakości oliwa z oliwek i czosnek – te dwa składniki pozwolą Ci przyrządzić pesto dosłownie ze wszystkiego!

Łatwy i szybki przepis na pesto z bazylii – składniki dania i niezbędne artykuły kuchenne

Przepis na pesto z bazylii, które robi się szybko i łatwo? Mówisz – masz! Przygotowaliśmy dla Ciebie przepis na rewelacyjne pesto alla Genovese, którym podzielili się z nami włoscy przyjaciele. Do przyrządzenia tego aromatycznego sosu będziesz potrzebował składników najlepszej jakości, ponieważ to w nich właśnie tkwi cały smak i aromat. 

Najlepsza do pesto jest własnoręcznie zasiana bazylia, która dojrzewa na wolnym powietrzu w świetle słońca, ale wersja sklepowa także powinna się sprawdzić. Jeżeli masz taką możliwość, weź krzaczek z farmy organicznej z oznaczeniem bio. Poza zielonymi listkami, do przyrządzenia pesto potrzebne Ci będą orzeszki piniowe, a także dorodna cytryna, czosnek, sól i pieprz, oliwa extra virgin oraz parmezan. Rzecz jasna Parmezan można zastąpić innym długo dojrzewającym serem, np. Grana Padano albo naszym polskim Dziugasem, ale Włosi zwykle używają do pesto właśnie Parmigiano Reggiano. Dla smaku warto dodać także drugi ser, np. Pecorino Romano.

Poza składnikami spożywczymi niezbędne będą podstawowe akcesoria kuchenne takie jak wspomniany wcześniej moździerz lub blender, ostry nóż i deska. Przydać się może także wyciskacz do czosnku lub innego rodzaju praska – w ten sposób wydobędziesz z czosnku najwięcej smaku. Skoro wiesz już czego Ci potrzeba, możesz płynnie przejść do wykonania pesto.

Jak zrobić pyszne pesto z bazylii w domu – krok po kroku

Chcesz dowiedzieć się, jak zrobić pesto z bazylii? Z chęcią zdradzimy Ci przepis, jak się robi pesto z bazylii alla Genovese, którego nie powstydziłby się żaden Włoch. Do jego przygotowania potrzebujesz:

  • 70 g liści świeżej bazylii,
  • 55 g orzeszków piniowych,
  • 90 ml oliwy extra virgin,
  • 50 g Parmigiano Reggiano,
  • 25 g Pecorino Romano,
  • 3 małe ząbki czosnku,
  • 10 ml soku z cytryny,
  • sól,
  • pieprz,
  • deska do krojenia,
  • moździerz,
  • patelnia,
  • tarka do sera,
  • nóż do obierania,
  • pojemnik lub słoik do przechowywania.

Przygotowanie:

Orzeszki wrzuć na suchą patelnię i delikatnie upraż, co jakiś czas mieszając. Po uprażeniu odstaw na bok do wystygnięcia. Bazylię umyj i osusz. Oba sery zetrzyj na bardzo drobne kawałki. Czosnek obierz i rozgnieć, a następnie dodaj z bazylią do moździerza. Zacznij rozcieranie, a następnie dodaj ser, sok z cytryny i orzeszki. Pod sam koniec rozcierania dodaj oliwę oraz sól i pieprz. Takie pesto możesz przygotować również w blenderze ręcznym, ustawiając go na małe obroty. Pesto nie powinno być idealnie gładkie, tylko mieć lekko rozwarstwioną strukturę. Gotowe pesto przełóż do słoika lub innego zamykanego szczelnie naczynia.

Bazyliowe pesto na zimę – ukryty w słoiku smak lata

Pesto z bazylii można także przygotować w wersji na zimę, czyli pasteryzowanej. Pasteryzacja pozwala zatrzymać smak produktu i jego świeżość na dłużej. Chcesz dowiedzieć się, jak zrobić pesto z bazylii na zimę? Już spieszymy z pomocą! Pesto z bazylii, które przeżyje do czasu zimowych chłodów, można przygotować w dokładnie w taki sam sposób, jak to z poprzedniego akapitu, a następnie poddać pasteryzacji w słoiku. 

Jak pasteryzować pesto z bazylii? Słoik do pasteryzacji należy dokładnie umyć, a potem wyparzyć. Do takiego słoika przekłada się pesto, mocno zakręca, a następnie wkłada do piekarnika ustawionego na 90 stopni C. W nagrzanym piecu słoik z pesto powinien spędzić mniej więcej 45 minut. Po upływie wyznaczonego czasu należy wyciągnąć słoik z pieca, odwrócić do góry dnem i zostawić na noc do wystygnięcia. Proces pasteryzacji można powtórzyć następnego dnia, wsadzając na ok. 20 minut słoik do pieca ustawionego na 120 stopni C. 

Tak przygotowane pesto powinno zachować swój smak, kolor i aromat przez kolejny rok. Jeśli uwielbiasz smak i zapach bazylii, to będziesz mógł się nim napawać także zimą.

Czytaj także:

Bazylia – właściwości, odmiany i zastosowanie w kuchni 

7 najpopularniejszych ziół z ogrodu – co warto mieć w kuchni? 

Zioła w kuchni – jak je hodować i do czego wykorzystywać? 

Pesto z czosnku niedźwiedziego na kilka sposobów

Pesto z pietruszki. Jak przygotować?

Makaron z pesto i kurczakiem. Szybki przepis na smaczny obiad

Z czym zjeść gnocchi? 5 ciekawych pomysłów na obiad