Pesto z czosnku niedźwiedziego na kilka sposobów

Porady 13.09.2022

Niektóre produkty są w stanie uratować nas w sytuacji, w której nie mamy ani czasu na gotowanie, ani zbytnich pomysłów na obiad. Po prostu chcemy coś zjeść. Pomóc może domowa passata czy też pyszne pesto, z którego w kilka minut zrobisz pyszny makaron. A jeśli mowa pesto, to tylko pesto z czosnku niedźwiedziego. Jest wyraziste w smaku, niezwykle zdrowe i proste do przygotowania. Możesz włożyć je do słoiczków, by czekało na odpowiedni moment.

Pesto z czosnku niedźwiedziego – dlaczego warto?

Niestety czosnek niedźwiedzi nadal nie jest tak popularny, jak byśmy sobie tego życzyli. Ten fantastyczny i bardzo zdrowy składnik nadal wypierany jest przez czosnek pospolity, który bardzo łatwo można znaleźć w każdym sklepie. Dostępność składnika to tak naprawdę jedyna przeszkoda, która może stać pomiędzy Tobą, a pysznym pesto z czosnku niedźwiedziego. Najczęściej ten składnik znaleźć można na targowiskach czy w sklepach ze zdrową żywnością. Rzadziej natomiast w dużych sieciówkach. Pesto z liści czosnku niedźwiedziego jest jednak warte zachodu. Gdy zrobisz je raz, szybko się w nim zakochasz.

Czytaj także:

Jak zrobić pesto z czosnku niedźwiedziego?

Prawdopodobnie zastanawiasz się, jak zrobić pesto z czosnku niedźwiedziego i jak bardzo ten przepis różni się od sposobu na zwykłe pesto. Istnieje wiele przepisów, które mogą przypaść Ci do gustu. Niektóre zawierają tylko kilka podstawowych składników, takich jak orzechy lub ziarna, oliwę lub olej rzepakowy, cytrynę i oczywiście czosnek niedźwiedzi. Inne są bogatsze w smaku dzięki takim składnikom jak orzeszki pinii, parmezan czy płatki drożdżowe. Jednak siłą tego dania jest właśnie jego prostota, dlatego nie spodziewaj się ogromnej ilości półproduktów i długiego ich preparowania. Jak się robi pesto z czosnku niedźwiedziego? Prosto. To słowo, które najlepiej opisuje proces przygotowania tego dania. W takim razie teraz nadszedł czas na to, by zabrać się za pyszne pesto z czosnku niedźwiedziego. Jak zrobić to danie już wiesz. Przynajmniej teoretycznie. Czas na praktykę.

Czytaj także:

Pesto z czosnku niedźwiedziego – przepisy

Jakie powinno być idealne pesto z czosnku niedźwiedziego? Przepisy różnią się od siebie, choć niewielką ilością składników, a czynności, które musisz wykonać, zwykle są takie same. Chodzi o rozdrobnienie półproduktów, by uzyskać z nich w miarę jednolitą masę, którą później możesz nałożyć na kanapki czy makaron. Przepis na pesto z czosnku niedźwiedziego warto udoskonalić samodzielnie – wybierając takie ilości półproduktów, by smak był dopasowany idealnie do Twoich potrzeb. 

Co przyda Ci się, by zrobić pesto z czosnku niedźwiedziego? Przepis nie jest skomplikowany, więc nie potrzebujesz też dużej ilości akcesoriów.Nożyczki umożliwią Ci pocięcie długiego czosnku, by dopasować go do malaksera, a także odciąć odpowiednią ilość składnika do porcji pesto, którą chcesz przygotować.Miska z kolei przyda się, jeśli wszystko będziesz blendować ręcznym blenderem. Niektórzy podczas przygotowywania pesto decydują się na korzystanie z moździerza – na przykład do rozcierania przypraw. To rzeczywiście świetny pomysł, więc jeśli maszmoździerz w domu, koniecznie go użyj, by wydobyć jeszcze więcej smaku z pieprzu czy orzechów. 

Jakie składniki musisz mieć, by zrobić idealne pesto?

  • Pęczek czosnku niedźwiedziego (bądź więcej, jeśli robisz danie na zapas)
  • Orzechy lub nasiona – około 100 gramów
  • Oliwę lub olej tłoczony na zimno – około 100 mililitrów
  • Sok z cytryny – niewielka ilość poprawi smak
  • Sól i pieprz

Z tych składników zrobisz pyszne pesto. Możesz dodać do niego też twardy ostry ser, by jeszcze bardziej wzbogacić smak. Co musisz zrobić? Wystarczy zblendować wszystkie składniki. I tyle. Pomoże Ci w tym malakser lub blender ręczny czy kielichowy.

Czytaj także:

Pesto z czosnku niedźwiedziego do słoików

Pesto z czosnku niedźwiedziego na zimę przyda się w każdym domu. To danie, które może uratować niejeden obiad. Jak zrobić pesto z czosnku niedźwiedziego na zimę? Wystarczy, że zblendujesz wszystkie składniki, a następnie przełożysz gotowe pesto do słoików.Słoiki powinny być niewielkie, zawierające jedną porcję dla całej rodziny bądź dla Ciebie. Jak potraktować później pesto z czosnku niedźwiedziego? Pasteryzacja nie jest konieczna. Pesto w słoiku wystarczy zalać oliwą, zakręcić dokładnie i przechowywać w ciemnym, chłodnym miejscu. Pesto z czosnku niedźwiedziego do słoików jest już gotowe!

Pesto z czosnku niedźwiedziego i słonecznika

Pesto z czosnku niedźwiedziego i słonecznika jest daniem, które możesz zrobić wtedy, gdy nie masz w domu orzechów lub któryś z domowników jest na nie uczulony. Smakować będzie równie dobrze, co pesto z orzechami lub orzeszkami pinii. Pesto z czosnku niedźwiedziego ze słonecznikiem jest też zdrowe, więc nie musisz martwić się o jego wartości odżywcze.

Pesto z czosnku niedźwiedziego – orzechy

Pesto z czosnku niedźwiedziego z orzechami to wersja tradycyjna – najczęściej używa się do tego orzechów włoskich o wyrazistym smaku bądź orzeszków pinii, jak w tradycyjnym pesto. Jednak pesto z czosnku niedźwiedziego bez orzechów też będzie pyszne. Zastąp je wtedy pestkami – nasionami słonecznika, pestkami dyni, a nawet migdałami.

Pesto już gotowe? W takim razie gotuj makaron, chwyćdurszlak i szybko zajadaj to pyszne danie, zanim reszta rodziny wyje je wprost ze słoików.