Co można zrobić z liści rabarbaru?

Porady 16.09.2022

Niektóre liście zajadamy ze smakiem i cieszymy się ich niezwykłymi właściwościami. O tym, że niektóre z nich są jadalne, dowiadujemy się często dość późno, przeglądając strony z przepisami. Inne jednak nie są jadalne i nie powinny być spożywane. Tak jest chociażby z liśćmi rabarbaru, które zawierają bardzo dużo szczawianu i mogą powodować zatrucie. Istnieje jednak kilka sposobów na to, by dobrze je wykorzystać…poza kuchnią.

Liście rabarbaru – właściwości

Chociaż rabarbar także jest warzywem, które zawiera kwas szczawiowy, to właśnie w liściach jest on skumulowany i dostępny w największych ilościach. Szczawiany w organizmie mogą powodować gromadzenie się kryształków w narządach, a także tworzenia się kamieni i niewydolności nerek. Oczywiście tak dzieje się tylko w sytuacji, w której szczawiany stanowią duży element naszej diety. 

Liście rabarbaru zawierają bardzo dużo tego składnika i dlatego nie są jadalne i nie powinny być używane w kuchni. Warto jednak pamiętać, że zatrucie liśćmi rabarbaru jest bardzo rzadkie. Trzeba byłoby bowiem zjeść ich naprawdę spore ilości.

Pamiętaj zatem – jedz rabarbar, liście lepiej sobie odpuść. Nie wyrzucaj ich jednak, bo mogą przydać Ci się w ogrodzie.

Czytaj także:

Liście rabarbaru – zastosowanie

Jak wykorzystać liście rabarbaru? Z całą pewnością nie do gotowania pysznych kompotów czy zup. Nie nadają się do przetworów ani deserów, jednak mogą być wykorzystane w inny sposób. Co kryją w sobie liście rabarbaru. Zastosowanie tego składnika jest dla niektórych zaskakujące, ale liście tego warzywa mogą okazać się bardzo przydatne w sytuacji, w której Twój ogród opanowały mszyce. Wszystko dzięki wspomnianemu kwasowi szczawiowemu, który odstrasza i niweluje mszyce. Jeśli więc borykasz się z ogrodowymi problemami, liście rabarbaru mogą Ci pomóc.

Czytaj także:

Liście rabarbaru – zastosowanie w ogrodzie

Jak wykorzystać liście rabarbaru? Zastosowanie w ogrodzie tych niepozornych roślin jest dość interesujące. Możesz przeznaczyć je na kompost, by później zasilić swoje rośliny i nawozić je w sposób całkowicie naturalny. To bezpieczny sposób, nawet pomimo zawartości kwasu szczawiowego. Kompostowanie liści rabarbaru jest bezpieczne. 

Oprócz tego możesz zrobić z nich także oprysk i to nie tylko na mszyce. W ten sposób możesz odstraszyć też innych nieproszonych gości, na przykład ślimaki czy gąsienice, ale również przędziorki i wgryzki szczypiorka. Jeśli swój ogródek prowadzisz w duchu zero waste, to tym bardziej dobra wiadomość. 

Co przyda Ci się, by przerobić liście rabarbaru? Nożyczki umożliwią Ci odcięcie liści w sposób, który nie uszkodzi samego warzywa. Szkoda pozbywać się dobrego rabarbaru, który może być przeznaczony do zrobienia ciasta czy kompotu. Miska pozwoli na wygodne zalanie wrzątkiem liści i odstawienie ich do ostygnięcia. Lepiej używać do tego misy niż garnki, które mogą zostać zniszczone przez kwas zawarty w liściach. Słoiki to dobre naczynie do przetrzymywania oprysku. Wlewaj go do słojów ostrożnie – może przydać Ci się także lejek, by nie rozlać zawartości.

Czytaj także:

Liście rabarbaru na kompost

Czy przyda Ci się gnojówka z liści rabarbaru? Zastosowanie jej z całą pewnością spodoba Ci się, jeśli masz w ogrodzie ślimaki, które dają Ci się we znaki. Jak zrobić gnojówkę? Kilogram liści ułóż w wiadrze, a następnie zalej wodą – 10 litrów powinno wystarczyć. Po tygodniu gnojówka będzie gotowa do wykorzystania. Nie musisz jej rozcieńczać, by odstraszyć ślimaki. Wylej gnojówkę na ziemię dookoła zaatakowanych roślin. Dzięki temu ślimaki szybko opuszczą Twoje terytorium. Uważaj jednak, by nie opryskać roślin, które mogą ucierpieć w kontakcie z mocną gnojówką. Liście rabarbaru na kompost nadają się doskonale. Możesz z nich jednak zrobić także roztwór na mszyce.

Liście rabarbaru na mszyce

Liście rabarbaru na mszyce to sprawdzony sposób naturalnego pozbywania się tych owadów. Na kilogram liści potrzebujesz takiej samej ilości wody, co do gnojówki. Tę jednak zagotuj, a następnie zalej nią liście i odstaw je, by ostygły. Wywar przecedź i wlej do słoików oraz spryskiwacza. Możesz podlewać nim rośliny i opryskiwać je.

Liście rabarbaru warto zachować, nawet pomimo tego, że nie są jadalne. Mogą uratować Cię przed plagą mszyc bądź ślimaków.