Czosnek niedźwiedzi – właściwości, przepisy, uprawa, przeciwwskazania

Porady 20.09.2022

Czosnek niedźwiedzi jest mniej znanym krewniakiem jednej z najpopularniejszych przypraw w naszej kuchni. Mowa oczywiście o czosnku pospolitym. Niedźwiedzia wersja wygląda zupełnie inaczej, a jednak w smaku bardzo przypomina zwykły czosnek. Jest trochę mniej intensywna, ale z całą pewnością nie da się jej pomylić z inną przyprawą. Dlaczego warto uwzględnić czosnek niedźwiedzi w swojej diecie? Kto powinien się nim zajadać, a kto raczej omijać z daleka?

Czosnek niedźwiedzi – pyszny jak czosnek pospolity

Czosnek niedźwiedzi jest dużo mniej popularny od czosnku pospolitego. Prawdopodobnie jest to spowodowane mniejszą dostępnością tego składnika. Czosnek pospolity znaleźć można w każdym sklepie – w odmianie polskiej czy też chińskiej, która nie jest już tak smaczna. W przypadku niedźwiedziej odmiany niestety tak to nie wygląda. Dlaczego? Czosnek niedźwiedzi – liście i pojedyncze gwiaździste kwiaty – są objęte ochroną częściową. Nie można zatem zrywać czosnku tam, gdzie występują w swoim naturalnym środowisku, a zatem w lesie. Na szczęście uprawianie czosnku niedźwiedziego nie jest zakazane i może to zrobić dosłownie każdy.

Czytaj także:

 

Czosnek niedźwiedzi – uprawa

Zacznijmy od tego, jak wygląda czosnek niedźwiedzi. Znacznie różni się bowiem od tego pospolitego, z główką i niewielkimi ząbkami. Niedźwiedzia odmiana ma formę liści, które są częścią jadalną i naprawdę pyszną. Przypominać mogą liście konwalii, których jednak lepiej nie jeść. Na szczęście czosnek pachnie tak, jak powinien – wszystko dzięki związkom siarki. Dodatkowo jego kwiaty nie przypominają konwalii, choć również są białe. 

Jak rośnie czosnek niedźwiedzi? Uprawa w ogródkach to jedyna forma, która umożliwia nam zbieranie tego składnika. Jednak naturalnie rośnie on dziko w lasach, także w Bieszczadach i Puszczy Białowieskiej czy też Kampinoskiej. Znaleźć można go również w Azji. 

Jak zasadzić czosnek niedźwiedzi? Sadzonki to najlepszy sposób na to, by przenieść tę roślinę do własnego ogródka. Dostępne są również nasiona tej rośliny. 

A gdy już chcesz wykorzystać czosnek niedźwiedzi, kiedy zbierać go w swoim przydomowym ogródku? Liście powinno się zbierać od marca do kwietnia. Te młode są najsmaczniejsze i najbardziej wartościowe, o czym należy pamiętać. Nie przejmuj się jednak – pomimo tego, że okres zbiorów jest krótki, można łatwo przechowywać czosnek niedźwiedzi. Nasiona zasiej w październiku, a może uda Ci się na wiosnę doczekać pięknej i smacznej rośliny w ogródku.

Czytaj także:

Czosnek niedźwiedzi – właściwości

Czym charakteryzuje się czosnek niedźwiedzi? Właściwości tej rośliny są bardzo podobne do właściwości czosnku pospolitego. Obie przyprawy mają szereg właściwości leczniczych. 

Przede wszystkim czosnek niedźwiedzi może pomóc Ci w zapobieganiu infekcjom wirusowym. Gdy jednak choroba Cię nie ominie, czosnek łatwo sobie z nią poradzi. Działa bowiem podobnie do antybiotyku – niszczy bakterie. Jednocześnie nie utrudnia pracy florze bakteryjnej, dzięki czemu jest lepszy od farmakologicznych antybiotyków. 

Czosnek może okazać się również skuteczny w walce z pasożytami, takimi jak owsiki i tasiemiec. Do czego czosnek niedźwiedzi jeszcze Ci się przyda? Jeśli jesteś osobą zagrożoną zmianami miażdżycowymi, możesz sięgnąć po niego, by walczyć ze złym cholesterolem LDL oraz trójglicerydami. Związki, które odnajdziemy w czosnku niedźwiedzim, podwyższają także poziom cholesterolu HDL. 

Jednak najważniejsze w czosnku są jego związki siarki, które stanowią silny przeciwutleniacz. To substancja, która walczy z wolnymi rodnikami i wymiata je z organizmu. Może zatem zminimalizować ryzyko zachorowania na takie choroby jak udar, choroba wieńcowa, a także nowotwór. Mówi się nawet, że czosnek niedźwiedzi zawiera więcej związków siarki od zwykłego czosnku. Cóż, warto mieć to na uwadze podczas wyboru przypraw do kolejnego dania.

Czytaj także:

Czosnek niedźwiedzi – przepisy

Jak w kuchni zastosować czosnek niedźwiedzi? Przepisy nie będą różnić się od tych z udziałem zwykłego czosnku. Niedźwiedzia odmiana ma bowiem ten sam smak co czosnek pospolity i idealnie nadaje się do przyprawiania przeróżnych dań.

Jak sprawuje się suszony czosnek niedźwiedzi? Przepisy powinny uwzględnić to, że suszona wersja jest trochę łagodniejsza w smaku od czosnku świeżego. Dlatego jeśli kochasz ten smak i uwielbiasz tę moc, musisz dodać trochę więcej suszonej przyprawy, by je uzyskać. Ze świeżego czosnku niedźwiedziego zrobisz doskonałe pesto – będzie orzeźwiające, zielone i naprawdę pyszne. Z tej rośliny przygotowuje się także zupę, która jest doskonałym daniem.

Jak zakonserwować czosnek niedźwiedzi?

Jak zakonserwować czosnek niedźwiedzi? Najlepiej suszyć go lub mrozić. Istnieją jednak także inne metody. Przede wszystkim zacznij od tego, by dobrze zerwać, a właściwie obciąć czosnek. Przydadzą Ci się do tego nożyczki.Miska kuchenna umożliwi Ci przeniesienie większych ilości liści do kuchni. Umyj je (przyda się do tego durszlak, który ułatwia mycie pod bieżącą wodą), a później wytrzyj ręcznikiem bądź pozostaw do wyschnięcia. Możesz posiekać czosnek i wysuszyć go w piekarniku lub suszarce do grzybów. Wysuszone liście powkładaj w słoiki i zamknij, by przyprawa nie wywietrzała. 

Możesz także zdecydować się na zamrożenie liści – muszą być jednak dobrze wysuszone, by nie skleiły się w zamrażalniku. 

Kolejną metodą przechowywania tej rośliny, jest kiszenie. Kiszony czosnek niedźwiedzi jest świetnym dodatkiem do sałatek czy pesto, ale także elementem udanych kanapek. Przepis na czosnek niedźwiedzi do słoika jest banalnie prosty. Młode liście pokrój i ułóż w słoiku dość ciasno. Posyp solą (dwie łyżeczki na litrowy słoik) i dodaj ziele angielskie oraz liście laurowe. Zalej gorącą wodą, ubij czosnek i zamknij słoik. Po tygodniu masz gotowy czosnek niedźwiedzi – kiszony i boski!

Czosnek niedźwiedzi – nalewka

Do czego jeszcze przyda się czosnek niedźwiedzi? Nalewka z tej rośliny jest czymś niekonwencjonalnym, a jednak bardzo interesującym. Zrobisz ją bardzo łatwo. Wystarczy, że dużą szklankę posiekanych liści przesypiesz do słoika i zalejesz wódką lub spirytusem (pół litra). Trzymaj w ciepłym miejscu przez trzy tygodnie, by liście zaczęły pracować. Każdego dnia potrząsaj butelką. Nalewkę można aplikować sobie podczas przeziębień i w przypadku obecności pasożytów w układzie pokarmowym.

Czosnek niedźwiedzi – przyprawa

Jak już wspomnieliśmy, czosnek niedźwiedzi jest doskonałą przyprawą, którą można dodawać do makaronów, zup, sosów i wszystkich innych dań, do których dodajemy zwykły czosnek. Wiesz już, jak suszyć czosnek niedźwiedzi – to proste zarówno w suszarce, jak i piekarniku. Możesz to robić także na lince, jak inne zioła. Czosnek niedźwiedzi suszony będzie miał delikatniejszy smak, ale nadal stanowi świetną przyprawę, którą warto dodawać chociażby do sosów czy mięs. Idealnie sprawdzi się jako element marynat do karkówki lub kurczaka. Pamiętaj jednak, by przechowywać go w szczelnie zamkniętym pojemniczku, na przykład słoiku. Dzięki temu nie wywietrzeje. Takim czosnkiem można cieszyć się przez długie miesiące. Jeśli dodatkowo masz porcję zamrożoną i ukiszoną, zima nie powinna być Ci straszna.

Czosnek niedźwiedzi – przeciwwskazania

Nie każdy powinien spożywać czosnek niedźwiedzi. Przeciwwskazania to przede wszystkim wrzody żołądka i dwunastnicy. Chociaż czosnek może usprawniać pracę przewodu pokarmowego, dla osób z chorobą wrzodową jest zbyt drażniący, gdyż stymuluje wydzielanie soku żołądkowego oraz żółci. 

Czy można jeść czosnek niedźwiedzi w ciąży? Lekarze uważają, że kobiety w ciąży powinny zachować pewną ostrożność w spożywaniu tej rośliny. Nie jest ona niebezpieczna dla matki i dziecka, a jednak może zaostrzyć dolegliwości, które w ciąży i tak są męczące, takie jak zgaga i refluks oraz wzdęcia. Czosnek niedźwiedzi dla dzieci także nie jest najlepszym wyjściem. Nie zaleca się spożywania tej rośliny u dzieci poniżej 12 roku życia.

Czosnek niedźwiedzi z całą pewnością jest rośliną, na którą warto zwrócić uwagę. Jeśli masz ogródek lub chociaż balkon, przemyśl niewielką hodowlę. Czosnek może okazać się nie tylko pomocny przy niektórych schorzeniach, ale także doskonały w kuchni.