Liście wiśni – właściwości i zastosowanie w kuchni

Porady 15.09.2022

Niektóre liście zajadamy chętnie. To chociażby liście rzodkiewki, selera, buraka czy nawet winogron, które dzięki kuchni greckiej i bałkańskiej stały się popularne. Inne nie są tak znane, jak byśmy tego chcieli. Tak jest w przypadku liści wiśni, które charakteryzują się interesującymi właściwościami i z całą pewnością warto pamiętać o nich w kuchni. Czy jednak zawsze się sprawdzą?

Liście wiśni – świetny dodatek w kuchni

Liście wiśni to nietypowy dodatek, który jest jednak na tyle interesujący, iż warto poznać jego zastosowanie. Kiedyś korzystano z nich znacznie częściej, gdyż były bardzo znane w medycynie ludowej. Fermentowano je, suszono i korzystano z właściwości, których mają całkiem sporo. Czym charakteryzują się liście wiśni? Zastosowanie zwykle związane jest z dodawaniem tego składnika do przetworów, na przykład kiszonych ogórków czy nalewek. Jednak można także pić herbatki i napary z nich. Dlaczego warto?

 Czytaj także:

Liście wiśni – właściwości

Co kryją w sobie liście wiśni? Właściwości lecznicze przede wszystkim. Taką wiedzę otrzymaliśmy od naszych pradziadków, jednak należy wiedzieć, że w medycyna konwencjonalna nie widzi celu w stosowaniu tego składnika. Liście wiśni zawierają związki fenolowe, które działają przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Dodatkowo polifenole umożliwiają szybkie wymiatanie wolnych rodników, które odpowiadają za starzenie się organizmu. Kiedyś wierzono, że napary z liści wiśni mogą zniwelować bóle reumatyczne i wesprzeć pracę nerek. Działały napotnie, co pomagało w trakcie przeziębień, a także chroniły układ pokarmowy. Należy jednak pamiętać, że liście wiśni są składnikiem trującym – zawierają bowiem cyjanowodór. W mniejszych ilościach nie stanowią zagrożenia, jednak przyswajane regularnie mogą być niebezpieczne dla organizmu. Czy więc warto spożywać liście wiśni? Właściwości tego składnika są interesujące, jednak powinien on być stosowany z umiarem i rozsądkiem.

 Czytaj także:

Liście wiśni do ogórków

Liście wiśni do ogórków stosowane są niezwykle często – podobnie jak liście winogron, porzeczki czy nawet dębu. To ciekawy dodatek, który pozwala na wyczarowanie naprawdę wyjątkowego smaku kiszonek. Liście wiśni do kiszenia ogórków nie uratują oczywiście źle przygotowanej kiszonki, jednak mogą zapobiec słoikowej tragedii. Jakiej? Co dają liście wiśni w ogórkach? 

Dzięki garbnikom, które chronią przed rozbijaniem pektyn, umożliwiają zachowanie chrupkości ogórków. To sprawia, że kiszonki nie są miękkie po wyciągnięciu ze słoika i nadal zachowują swoją konsystencję. Są idealnie zakonserwowane, a jednocześnie po prostu pyszne! Wystarczy, że włożysz jeden lub dwa liście we wszystkiesłoiki, w których przygotowujesz kiszonki. Najpierw jednak przerzuć je nadurszlak, by móc dokładnie umyć liście, które mogą być brudne. To nie wróżyłoby niczego dobrego Twoim kiszonkom.
 

Czytaj także:

Liście wiśni do aronii

Gdzie jeszcze sprawdzą się liście wiśni? Do nalewki czy soku z aronii możesz je wrzucić bez wahania, by uzyskać naprawdę idealny smak. Po co liście wiśni do aronii dodaje się już na etapie robienia soku w sokowniku lub przygotowywania nalewki? Nie lepiej dodać trochę soku z wiśni? Otóż liście wiśni są w stanie zniwelować gorzki smak aronii. Im ich więcej, tym bardziej neutralna staje się goryczka. Możesz więc uzyskać sok, który nie będzie zmuszać twarzy pijących do niekontrolowanego wyginania się. Jeśli masz wiśnię rosnącą w ogródku, chwyć nożyczki i obetnij około 30 liści. Na 3 kilogramy aronii będzie ich w sam raz.

Liście wiśni – co zrobić?

Oczywiście możesz sięgnąć również po suszone liście wiśni, z których z łatwością zrobisz napar. Możesz pić go przy przeziębieniach oraz infekcjach dróg oddechowych. Pamiętaj jednak, by nie przesadzać z ilością tego naparu. Lepiej stosować go rzadziej, niż martwić się konsekwencjami. W herbatach używa się także fermentowane liście wiśni. Mają trochę inny smak, ale także są bezpieczniejsze. Podczas fermentacji część związków cyjanku zostaje zniwelowana.

Liście wiśni to ciekawy dodatek, który warto mieć na uwadze podczas robienia kiszonek. Jednak pamiętaj, że należy zachować przy nich ostrożność.